Reçetesiz ilaç almayın (Videolu Haber)

Ayneli; reçetesiz ilaç kullanımına karşıyız reçetesiz ilaçlar sağlık açısından çok büyük rahatsızlıklara yol açar.

Reçetesiz ilaç almayın (Videolu Haber)

Ayneli; reçetesiz ilaç kullanımına karşıyız reçetesiz ilaçlar sağlık açısından çok büyük rahatsızlıklara yol açar.

Reçetesiz ilaç almayın (Videolu Haber)
25 Mart 2020 - 18:49

Coşkun AYNELİ  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; İnternetten görmeden bilmediği bir ürünü alıyor iyi veya kötü kabul etmek zorunda kalıyor.Kesinlikle reçetesiz ilaç kullanımına karşıyız reçetesiz ilaçlar sağlık açısından çok büyük rahatsızlıklara yol açar kesinlikle kullanılmamasını tavsiye ederim. sigara ithalatı yasaklanması Doğrudur yani bir sakıncası yoktur. 2019 Yılında evlenmeler azaldı ve boşanmalar arttı Ülkemizde Evlenmelerini azalması ekonomi krizden dolayıdır. Boşanmaların nedeni ise bu hükümetin kadınlara çok yetki verdiğinden dolayı sevgi, saygısızlığın katlığından dolayıdır. Televizyonları Tabi ki takip ediyoruz yerel kanallar bizim memleketimizin kanallarıdır hem ulusal kanalları hem de yerel kanalların tümünü izliyoruz. Geçim şartları Türkiye de malum sıkıntılı yani ekonomi şartlar her yerde olduğu gibi Şanlıurfa da aynı sıkıntıyı beraberinde yaşıyor. Göbekli tepeye tabii ki bizim göbekli tepemiz Türkiye’nin dünya mirası gidip gördük milletimiz inde gidip görmesini tavsiye ederiz. Çünkü dünya için çok önemli bir yer. İnternetten alışverişi  istisnada olsa yapıyoruz çünkü daha kolay şekilde internetten alışverişimizi yapıyoruz tabi kendisi gelip görüp almak gibisi daha farklı. Dedi
Gereksiz antibiyotik kullanımı için yasal düzenlemeler yapıldığını belirten Türkaydın, " Düzenlemeler yapıldı ancak bu tüketim halen istenen düzeye çekilemedi. Kısıtlama sadece reçetesiz antibiyotik satışına getirildi ve büyük ölçüde faydalı oldu. Buna ilave olarak diğer paydaşlar olan; doktor ve hastaların da bu konudaki farkındalıklarını artıracak uygulamalar ve gerekli önlemler alınmalı." ifadelerini kullandı.
REÇETESİZ İLAÇLAR GERÇEK HASTALIĞI MASKELİYOR
Uzmanlar;  İlaçlar kontrollü tüketildiği takdirde şifa olan ürünlerdir. Aksi takdirde yararından daha çok zararı da olabilir. Yan etkileri ve ilaç-ilaç veya ilaç-besin etkileşimleri olabilir. İlaç kullanımı için öncelikle tanı gerekir. Yani bir doktor muayenesi sonrasında reçete ile ilaçlar kullanılmalı. Ağrı kesiciler her ne kadar çok masum algılansa da gereksiz ve kontrolsüz ağrı kesici kullanımının hastaya ciddi yan etkileri olabilir. Eczanelerde reçetesiz satışı bakanlık tarafından onaylanmış ilaçlar dışındakiler, reçetesiz bir şekilde hastaya verilmemeli. Hastaların en kolay ulaşabildikleri sağlık danışmanları olan biz eczacılar hasta şikayetine göre hastayı ilk olarak değerlendirip uygun branştaki hekime hastaları yönlendirmeliyiz. Gerekli gördüğümüz takdirde reçetesiz satışı onaylanmış ürünleri hastalara önermeliyiz.Ağrı, kaşıntı, mide bulantısı, ateş, öksürük gibi basit görünen yakınmalar aslında bu semptomlara neden olan gerçek hastalığın önemli habercileri olabilir. Sadece bu yakınmaları giderecek ilaçları kontrolsüz kullanmak belki de altta yatan birincil hastalığı maskeleyerek, teşhisini geciktirip daha ciddi hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle hastalarımız herhangi bir sağlık şikayetleri olduğunda muayene olmak için bir hekime ulaşamıyorlarsa, eczacıdan danışmanlık alabilir ve bir doktora muayene oluncaya kadar geçen süre için destek isteyebilir. Eczacılarımız ise hastaları değerlendirip ilk danışmanlıklarını verdikten sonra; rahatsızlığa yönelik ilgili bilgi ve ihtimalleri paylaşarak uygun branştaki hekime yönlendirmeli. Hastalarımız sağlık, ilaç ve eczanelerde satılan diğer ürünler ile ilgili merak ettikleri her türlü soru için eczacı ve eczanelere başvurup danışmanlık alabilir. Dediler.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum