Reklam

Sağlığımıza dikkat etmeliyiz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Uzman Doktor Mustafa Çalık’ın kliniğinde görevli diyetisyen Mine OFLAZ ile röportaj yaptı.

Sağlığımıza dikkat etmeliyiz

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Uzman Doktor Mustafa Çalık’ın kliniğinde görevli diyetisyen Mine OFLAZ ile röportaj yaptı.

Sağlığımıza dikkat etmeliyiz
24 Nisan 2019 - 18:08

Oflaz, Bahar aylarında bünyemiz sıcaklık değişimi ile beraber vücudumuzda da birçok değişlilik görülmekte, bunlar uykusuzluk olabilir, halsizlik olabilir, yorgunluk olabilir, sindirim sisteminde çoğu zaman kabızlık görünebilir bu şekilde beslenmemize de dikkat etmemiz lazım

Ayrıca bağışıklık sisteminde etkisi olan sıvı tüketimini arttırmamız lazım hatta kişiler isterse sularını limonla ya da maydanozla aromalandırabilirler.

Örneğin kış aylarında 12 olan uyku saatini 10 – 11’ e indirmelerini istiyoruz. En sağlıklı uyku saatleri 23.00 ile 05.00 arasında olan saatlerdir, bu saatlere dikkat ederlerse çok mutlu oluyor.

Bu dönem de özellikle sabah ve öğle öğünlerinde çok yağlı, acılı, baharatlı ürünlerden çok haşlanmış, fırında, sebze ve kurubaklagil yemeklerine ağırlık vermeliyiz.

 

Sizi tanıyabilirmiyiz ?

Mine OFLAZ Şanlıurfalıyım Kastamonu üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünden mezun oldum. Uzman Doktor Mustafa Çalık’ın kliniğinde diyetisyenlik hizmetine başladım.

Bahar Aylarında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Bahar aylarında bünyemiz sıcaklık değişimi ile beraber vücudumuzda da birçok değişlilik görülmekte, bunlar uykusuzluk olabilir, halsizlik olabilir, yorgunluk olabilir, sindirim sisteminde çoğu zaman kabızlık görünebilir bu şekilde beslenmemize de dikkat etmemiz lazım: Çünkü bu durumların çoğu beslenmeyle alakalıdır. Öncelikle güne çok güzel bir kahvaltıyla başlanmalı, kahvaltılarımız da kalorileri düşük kaliteli besinler tercih etmeliyiz. Örneğin poğaça, simit değil de protein yanında peynir, zeytin ve gerektiği şekilde sebze, meyve şeklinde güzel bir kahvaltı tüketmeliyiz. Bunun yanında bağışıklık sistemi de çok gitgelli oluyor bu sıcaklık değişimleriyle beraber kişilerin bağışıklık sistemlerinde büyük sıkıntılar görülmektedir.

Çay,kahve gibi kafein ürünlerin tüketimi azaltılmalı mı ?

 A, C ve E vitaminlerini içeren besinler tüketmemiz lazım, bunlar kırmızı et olabilir, süt, yoğurt, ayran gibi ürünler olabilir. Bu havalar da özellikle sebze ve meyve tüketimini arttırmamız lazım, ayrıca C vitaminin yoğun olduğu turunçgiller, kırmızı biber mevsiminde tüketmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca bağışıklık sisteminde etkisi olan sıvı tüketimini arttırmamız lazım hatta kişiler isterse sularını limonla ya da maydanozla aromalandırabilirler. Bu dönem de ödem olayı çok fazla oluyor çünkü malum uyku düzenimiz değişiyor, gündüzler uzayıp geceler kısaldığı için gün içinde yoğun stresle ve vücudumuzun özsüt toplama meyili arttığı için ödem oluşmakta, bu ödemi atmak için kişilerden günlük iki fincan kadar yeşil çay, ada çayı, papatya olabilir bunlar tamamen kişinin o an ki isteklerine bağlı. Ayrıca bu dönemde sıvı tüketimi vücudumuz da ihtiyaç haline geldiği için çay, kahve, kakao gibi kafein ürünlerini azaltmaya çalışmalıyız. Bunları günde iki fincan kadar içmek yeterlidir.

Vücut direncimizi nasıl artırırız ?

 Ayrıca egzersiz de bu dönem de çok etkili çünkü kişi bahar aylarında genel de daha halsiz ve yorgun bir durumda oluyor, egzersizle metebolizmamızı hızlandırarak vücut direncimizi arttırmaya çalışmalıyız. Bu dönem de sebze ve meyve tüketilirken elma olabilir, şeftali olabilir bunları kabuklarını soymadan tüketmelerini rica ediyoruz çünkü bağırsak hareketinin hızlanması demek vücudun kabızlık probleminin artması demektir. Ayrıca kişiler bu dönem de hem kabızlık problemi için hem de ısınan havalarda ki su tüketimi ihtiyacını karşılamak için daha fazla su tüketimine özen göstermeliler.

Uyku için hangi saatlere uygun ?

Özellikle bireyler uykusuzum diye dolanıyorlar çünkü günler uzayıp geceler kısaldığı için uyku düzeni ve saatleri çok aksıyor o yüzden bahar aylarında hem o stresi azaltmak için hem uyku düzenimiz için ve hayat tempomuzun devam etmesi için biz kişilerden daha erken saatler de uyumalarını istiyoruz. Örneğin kış aylarında 12 olan uyku saatini 10 – 11’ e indirmelerini istiyoruz. En sağlıklı uyku saatleri 23.00 ile 05.00 arasında olan saatlerdir, bu saatlere dikkat ederlerse çok mutlu oluyor.

Yemeklerde neye dikkat edilmeli ?

Ben kilo kontrolü olan ve sağlıklı bir yaşam için yaşayan bireylerime rapor tutturuyorum çünkü rapor bu dönem de çok önemlidir. Bu dönem de kavurma ve yağlı türü değil de sebze ve meyve tüketmeleri gerekiyor, kurubaklagilleri hafta da 2 – 3 kez tüketmeleri gerekiyor, balıklara da özellikle bu dönem de biraz daha ağırlık vermeleri lazım. Bu dönem de özellikle sabah ve öğle öğünlerinde çok yağlı, acılı, baharatlı ürünlerden çok haşlanmış, fırında, sebze ve kurubaklagil yemeklerine ağırlık vermeliyiz. Çünkü bu ürünler hem daha sağlıklı hem de daha tok tutan besinler olduğu için kişiler için daha vücut temposuna ve enerji değeri düşük olduğu için fazla yağ alımını da önlemiş oluyoruz. Bundan dolayı hafta da 2 – 3 kez kurubaklagil yemekleri yapabilirler bireyler ve buna et de koyabilirler ama et koydukların da ekstra yağ koymamalarını tercih ediyoruz. Sebze yemeklerini günde 3 porsiyon olacak şekilde ayarlayabilirler. Son olarak bireylerimize özellikle sağlıklarına dikkat etmelerini ve bu bedenin onlara ait olduğunu ve eğer kafalarına takılan bir soru varsa her zaman kliniğime bekliyoruz.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum