Reklam

Sağlıklı beslenerek kilo verilmeli

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Diyetisyen Yasemin Billurcu ile röportaj yaptı.

Sağlıklı beslenerek kilo verilmeli

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Diyetisyen Yasemin Billurcu ile röportaj yaptı.

Sağlıklı beslenerek kilo verilmeli
24 Ekim 2018 - 19:00

Billurcu; diyet yapma kelimesi ile sağlıklı beslenme kelimesi çok farklı, sağlıklı beslenerek kilo verilmeli, sağlıklı beslenme programı hayatımıza geçirilmeli, diyet kelimesinden çok sağlıklı beslenme programı oluşturulmalıdır.

Su vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturmakta ve gerçekten de metabolizma hızımıza hız katabilecekler grubundan birisi de su, sıvı almaktır. Ama sıvı ve su alımı olunca şuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Kişiler genelde bizi toplumumuz da sıvı olarak çay, kahve ve gazlı içeceklere kayıp ve ben sıvı alıyorum diyorlar ama biz bundan bahsetmiyoruz saf sudan bahsediyoruz.

Diyet artı spor eklendiği takdir de başarı oranımız yüzde yüz artıyor. Bu spor merkezine giden bir danışanımız da olabilir veya dışarıda yürüyüş yapan bir danışanımız da olabilir, mutlaka o diyetle birlikte aktivite de eklemesi gerekiyor

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Diyetisyen Yasemin Billurcu

KİLO VERMEK İSTEYENLERİN YAPTIĞI HATALAR NELERDİR?

Bize gelen danışanlarımız genelde bir çok diyeti kendi çaplarında evde yapıyorlar ve gram oynamadığından şikayet ediyorlar 'Hocam biz diyetimizi yapıyoruz, kendimizi aç bırakıyoruz ve hiçbir şey yemediğimiz halde neden gram oynamıyor?' şeklinde soruyorlar bize, genel de bu programlar da diyeti uygulayan bireyler kendilerini çok kısıtlı bir programa alıyorlar ve kendi başlarına bu diyeti yapmaya çalışıyorlar. Kısıtlı program deyince örneğin, sabah kalkıp kahvaltı yapmaya çalışıyorlar ama kahvaltı da peynir daha fazla tüketim sağlarken ekmeği hayatlarından çıkarıyorlar. Bu şekilde vücudun alması gereken belli bir karbonhidrat var ve o karbonhidratı gün içerisinde almamış oluyor. Sabah bu şekilde geçiştiriyor, öğleden sonra sadece salata grubundan besleniliyor çünkü toplumumuz bu şekilde düşünüyor 'Ben salata yersem zayıflayacağım ama ekmek yersem şişmanlarım.' Karbonhidratı diyet programı yapan danışanlarımız kendi hayatlarından çıkarıyorlar, yapılan hatalardan en büyüğü ekmek grubunu hayatlarından çıkarmak oluyor. İkinci hata ise biraz önce belirttiğim gibi kısıtlı bir program, kişi kendini aç bırakarak kilo vermeye çalışıyor ama hiçbir yer de hiçbir diyetisyen arkadaşım kesinlikle gelen danışanlarını aç bırakarak kilo verdirmez. Sağlıklı beslenerek ama birçok şeyi yiyerek, tabi ki kaçamaklarımızı bazen sınırlı hale getirmek zorundayız ama bu sınırlamalar kendi başımıza tamamen her şeyi çıkartmak olarak yapmamak gerekiyor. Hatta bir çok danışanlarımız, internette bulunan bir çok diyetler var bunların başında şok diyetler gibi. Bizim toplumumuz da 'Hızlı sürede ben hızlı kilo vereyim ne oluyorsa olsun' ve bizim toplumumuz da sağlıklı beslenmeden ziyade, bir düğün dernek varsa düğüne gidilecek o kıyafetin içine girilmeli bundan dolayı kısa dönemsel diyet programları alınıyor. Böyle durumlar olduğu taktir de kişi diyeti sağlıklı beslenmeden ziyade dönemsel olarak hızlı verdirici programlara kendini kaydırıyor ve bu durumda da metabolizmayı bozmuş oluyorlar, gerçekten de metabolizma bozulduğu an da diyet programında o an çok hızlı kilo verilir ama sonrası için birden bire daha vermesi kilo varken hani deriz ya 'kontrol kilo' yani direnç kilo, o direnç kilo geldiği an vermesi daha da zorlaşır. Bizim hedefimiz sağlıklı beslenerek alması gereken belli bir kalori var, o kalorinin altına düşmeden düzenli, az az ve sık sık beslenme programını hayatına geçirebilmek, metabolizmayı bozmadan yaşam tarzı haline getirebilmek. Yaşam tarzı haline getirdiğimiz taktirde kişiler hata yapmaktan da kurtulmuş olacaklardır, bu yüzden de bir diyetisyene başvurmaları gerekiyor.

SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KİLO VERMEK İZLEYENLER NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

Gerçekten de diyet yapma kelimesi ile sağlıklı beslenme kelimesi çok farklı, sağlıklı beslenerek kilo verilmeli, sağlıklı beslenme programı hayatımıza geçirilmeli, diyet kelimesinden çok sağlıklı beslenme programı oluşturulmalıdır. Kişi şunu demelidir 'Ben bu kiloyu vermek istiyorum ama niçin vermek istiyorum? Sağlığımı daha iyi bir şekilde devam ettirebilmek için istiyorum' o zaman sağlıklı beslenmenin altın kurallarına uymak gerekiyor. Sağlıklı beslenmek deyince gerçekten de bu işin okulunu okuyan bireylerden yardım almaları gerekir, illa özel sektör olmak zorunda değil devlet hastanelerimiz de çok kıymetli diyetisyen arkadaşlarımız bulunmakta, oralardan da destek alınabilir. Ama yeter ki bu bölüme gönül koymuş, bu bölümü 4 yıl, 5 yıl okuyan bireylerden yardım almaları gerekiyor ve bunun sonucunda kişi beslenme alışkanlığının değiştirme tarzında ilerlemesi lazım. Tek başında bir besin yoktur ki insanı zayıflatır. Bilindiği gibi bizim toplumumuz da, örneğin komşu bir şey denemiştir ve çok güzel bir sonuç elde etmiştir ve sonra kişi bende bunu deneyeyim bende çok iyi sonuçlar elde edebilirim, hayır kesinlikle çünkü o kişiye yaramış olabilir ama bu size yaramayabilir, kullanmış olduğunuz bir ilaçla etkileşime girebilir. Herkesin kullandığı bir besin belki size zarar verecek o yüzden mutlaka bildiğiniz bir diyetisyen arkadaşımıza gitmeleri gerekir.

KİLO VERME KONUSUNDA SU İÇMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Su vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturmakta ve gerçekten de metabolizma hızımıza hız katabilecekler grubundan birisi de su, sıvı almaktır. Ama sıvı ve su alımı olunca şuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Kişiler genelde bizi toplumumuz da sıvı olarak çay, kahve ve gazlı içeceklere kayıp ve ben sıvı alıyorum diyorlar ama biz bundan bahsetmiyoruz saf sudan bahsediyoruz. Vücudun alması gereken her bireyin saf su miktarı kilo ve yaşa göre değişmektedir ama ortalama olarak söylersek günde ortalama 2 litre su içimi sağlanmalıdır. Eğer biz en az 2 litre su içimini sağlayamıyorsak tabi bu genel bir bilgi, 8 – 10 bardak su içmek gerekiyor ama diyelim ki bazı danışanlarımızın tansiyon problemleri var. Eğer tansiyon problemi olan bir kişiye aşırı derece de su için, 3 litrenin üzerine çıkın gibi öneriler vermek doğru olmaz. Ama kişinin ortalama 2 litre su içmesi, kişinin metabolizma hızını hızlandırır. Metabolizma hızını hızlandırmak demek bize ne sağlar? Kilo vermemizi hızlandırır, bir birey sağlıklı beslenme programı uyguluyorsa mutlaka 2 litre su içmeye dikkat edecek ama kesinlikle hastalık durumu yoksa ama hastalık durumu varsa hastalığına göre bu rakamlar değişebilmektedir. Ve yetersiz miktar da sıvı alımı olduğunda kişiler de kabızlık olayı görülmekte, bağırsak hareketlerinde yavaşlama görülmektedir. Yetersiz alım olduğunda da kilo vermeyi zorlaştıracak, biz en az 2 litre su diyoruz. Ama kişinin spor yapma yöntemine göre bu rakamlar değişebilmekte bunu da yine mutlaka bir diyetisyen arkadaşımıza danışabilirsiniz.

KİLO VERME KONUSUNDA FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMANIN ÖNEMİ NEDİR?

Yapılan çalışmalar da büyük ölçü de gösteriliyor, diyet artı spor eklendiği takdir de başarı oranımız yüzde yüz artıyor. Bu spor merkezine giden bir danışanımız da olabilir veya dışarıda yürüyüş yapan bir danışanımız da olabilir, mutlaka o diyetle birlikte aktivite de eklemesi gerekiyor. Yapılan çalışmalar da şu görüldü, diyet yapan bir kişi yüzde 70 oranında halletmiş oluyor ama yüzde 30 kısmını da halledebilmesi için mutlaka bir aktivite yapması lazım. Aktivite deyince sadece spor merkezlerine gitmeyi kastetmiyorum, bazı bireyler vardır ki yüzmeyi bir hobi haline getirmiştir ve düzenli gider, bazı bireyler vardır ki basketbolu düzenli hale getirmiştir bunlar da bir aktivitedir. Biz sağlıklı beslenme programını çizelim ama kişi metabolizma hızını arttırıcı bir programa girmediği taktir de bu süreç uzar. Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu kurala göre, kişinin bir ayda kilo verme süreci en az 2, en fazla 4 kilodur. Ama bu kişiler diyelim ki fiziksel aktivite yaptığı zaman kilo veriminin 4 kilonun altında olmayacağını bilmesi gerekir ama fiziksel aktivite yok, metabolizma hızı daha az çalışıyorsa bu kişinin kilo vermesi birazcık daha yavaşlıyor ama burada yaş faktörünü de atlamamak gerekiyor, yaş faktörüne göre bu oranlar değişmektedir.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.

YORUMLAR

  • 0 Yorum