Sağlıklı beslenmek isteyenleri Şanlıurfa'da Ferm's Diyet Ailesine bekliyoruz.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Diyetisyen Berçem Çınar ile röportaj yaptı.

Sağlıklı beslenmek isteyenleri Şanlıurfa'da Ferm's Diyet Ailesine bekliyoruz.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Diyetisyen Berçem Çınar ile röportaj yaptı.

Sağlıklı beslenmek isteyenleri Şanlıurfa'da Ferm's Diyet Ailesine bekliyoruz.
14 Ağustos 2019 - 15:59
Reklam

Çınar; Genelde kişinin kg başına 30 ss sıvı alması gerekiyor.Fakat yaz aylarında dediğimiz gibi ter kaybından dolayı su tüketimini daha fazla arttırmamız gerekiyor.

yaz aylarında akşam öğünlerinde hafif beslenmemiz gerekiyor. Örneğin kızartma, kavurma gibi besinler yerine haşlama, buğulama gibi yemekler tercih edilmelidir.

Asitli içecekleri önermiyoruz bu sadece yaz ayları için değil genel olarak ta asitli içeceklerin tüketilmesini tavsiye etmiyoruz.

Yağlı yiyeceklere gelecek olursak bu yiyecekleri yaz ayları dışında da kolesterol oranını arttırdığı için önermemekteyiz.

Günlük altı öğün beslenmemiz gerekmektedir üç ana üç ara olmak üzere; ana öğünde ilk şartımız kahvaltı olmalı çünkü kahvaltıda tüketilen besinler protein, karbonhidrat ve yağ olarak dengelenecek.

et ve et ürünlerini öğlen yemeğinde önermekteyiz. Akşam yemeklerinde genellikle sebze ve sebze türevleri tüketilmeli yaz aylarında daha hafif beslenmek için  en hafif besin olarak salata önerilmekte salatayı tabi ki çeşitlendirmek gerekiyor yağlı yemek olmadığı takdirde yağ koyulmasını önermekteyiz.

 

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ;

Diyetisyen Berçem Çınar

Ferm’s diyette görev yapmaktayım.

Yaz aylarında nasıl beslenmek gerekir?

Yaz aylarında havanın sıcaklığı ve nemin artması sonucu ile beslenmemize dikkat etmemiz gerekmekte, bu dönemde dikkat edilmediği takdirde bir çok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Özellikle su artışına dikkat etmemiz gerekir. Çünkü yaz aylarında nemin artmasıyla vücutta artan ter kaybının önüne geçebilmek için su oranının arttırılması gerekiyor. Genelde kişinin kg başına 30 ss sıvı alması gerekiyor.Fakat yaz aylarında dediğimiz gibi ter kaybından dolayı su tüketimini daha fazla arttırmamız gerekiyor. Örneğin 50 kg olan bir bireyin günlük içmesi gereken 1,5 lt su iken ekstra gün içerisinde çay ve kahve tüketimi olduğu zaman o diğer içecekler vücuttan su atımını sağladığı için ekstra tekrardan vücuda su takviyesi yapmamız gerekiyor. Bunu da sadece sudan almamız gerekiyor. Meyve suyu ve soğuk içecekler buna dahil değildir.özellikle yaz aylarında akşam öğünlerinde hafif beslenmemiz gerekiyor. Örneğin kızartma, kavurma gibi besinler yerine haşlama, buğulama gibi yemekler tercih edilmelidir.aynı zamanda her öğünde kesinlikle salata, yoğurt  önermekteyiz. Yoğurt olmadığı taktirde ayran olarak da tüketilebilir.

ASİTLİ İÇECEKLERİ ÖNERİYORMUSUNUZ?

Asitli içecekleri önermiyoruz bu sadece yaz ayları için değil genel olarak ta asitli içeceklerin tüketilmesini tavsiye etmiyoruz.hazır içecekler yerine evde bizim de hazırlaya bileceğimiz limonata, soğuk çay gibi içecekler önermekteyiz. Hazır içecekler yaz ve kış ayları fark etmeksizin  bütün aylarda önermemekteyiz.

YAĞLI YİYECEKLER ZARAR VERİR Mİ?

Yağlı yiyeceklere gelecek olursak bu yiyecekleri yaz ayları dışında da kolesterol oranını arttırdığı için önermemekteyiz. İlerleyen zamanlarda zaten yağlı yiyeceklerin her türlüsü vücudumuzda hastalıklara sebep olmaktadır. Yağlı ve kızartmalar yerine tercihimiz haşlamadan yanadır.

ARA ÖĞÜNLERDE NE ÖNERİRSİNİZ?

Yaz aylarında ara öğünlerimize meyveleri eklemeliyiz, günlük en az üç porsiyon meyve tüketimi sağlanmalıdır. Bazı meyvelerin porsiyonları  değişmektedir.özellikle bu dönemde kiraz, vişne meyveleri yaklaşık sekiz on adet bir porsiyona denk gelmektedir.

GÜNLÜK SEBZE TÜKETİMİ NASIL OLMALIDIR?

Günlük sebze tüketimi yaklaşık iki porsiyon olmalıdır. Sebzelerimizi kızartmak yerine haşlamayı  veya fırınlayıp tüketmeyi tercih etmeliyiz.

GÜNLÜK KAÇ ÖĞÜN YEMEK ÖNERİYORSUNUZ?

Günlük altı öğün beslenmemiz gerekmektedir üç ana üç ara olmak üzere; ana öğünde ilk şartımız kahvaltı olmalı çünkü kahvaltıda tüketilen besinler protein, karbonhidrat ve yağ olarak dengelenecek.Dengelendikten sonra gün içinde hareketliliğimiz arttığı için  kahvaltıda tüketilen besinlerin tüketimi daha kolay sağlanır. Öğlen yemeklerinde sebze, meyve, yoğurt olmadığı takdirde ayran tüketmeliyiz.  Aynı zamanda protein kaynağı yüksek olan besinleri öğlen yemeklerinde tüketmemiz daha doğru olur sindirimi daha kolay olur.

Protein demişken aklımız ilk gelen et ve et ürünlerini öğlen yemeğinde önermekteyiz. Akşam yemeklerinde genellikle sebze ve sebze türevleri tüketilmeli yaz aylarında daha hafif beslenmek için  en hafif besin olarak salata önerilmekte salatayı tabi ki çeşitlendirmek gerekiyor yağlı yemek olmadığı takdirde yağ koyulmasını önermekteyiz. Aynı zaman da ayran ve olmazsa olmaz dediğimiz ekmeği her öğünde en az bir dilim olmak üzere öneriyoruz. Bunun dışında da üç ara öğünümüz bulunmaktadır. Bu öğünlerimizde de meyve proteini birlikte dengeleyerek  tüketilmesini öneriyoruz. Bunun nedeni de kan şekeri regülâsyonunu daha düzenli bir şekilde dengelenmesini sağlamak.

SON OLARAK NE ÖNERİRSİNİZ?

Günlük hayatta kesinlikle öğün atlamamayı önermekteyiz.Tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde faydalanmamız gerekmektedir. Bununla beraber sadece zayıflama veya sağlıklı beslenme olarak yiyeceklerden değil aynı zamanda hayatımıza sporu da dahil etmeliyiz. Günb içinde sıvı alımlarını dikkat etmeleri gerekmektedir. Meyve tüketimini günlük en az dört ve  altı olacak şekilde önermekteyiz.

Bununla birlikte zayıflamak ve sağlıklı beslenmek isteyenleri Şanlıurfa da  Ferm’s Diyet  Ailesine bekliyoruz.

BİZE ZAMAN AYRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Ben Teşekkür Ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum