Şanlıurfa 2023'e hazırlanıyor (VİDEO)

Beyazgül; Göbeklitepe’nin ardından Karahantepe ve Tarihi Urfa Kalesinde başlatılan kazı çalışmalarıyla Şanlıurfa, dünyanın dikkatini üzerine çekiyor.

Şanlıurfa 2023'e hazırlanıyor (VİDEO)

Beyazgül; Göbeklitepe’nin ardından Karahantepe ve Tarihi Urfa Kalesinde başlatılan kazı çalışmalarıyla Şanlıurfa, dünyanın dikkatini üzerine çekiyor.

Şanlıurfa 2023'e hazırlanıyor (VİDEO)
22 Temmuz 2022 - 17:02

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 2018 yılında kazı çalışmalarına başlanılan ve eski dönemlere ait eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı tarihi Şanlıurfa Kalesi’nde sürdürülen kazı çalışmalarında incelemelerde bulunarak  Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Şanlıurfa Kalesi Kazı Başkanı Arkeolog Prof. Dr. Gülriz Kozbe’den sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
                KARAHANTEPE VE TARİHİ URFA KALESİNDE ÇALIŞMALAR DÜNYANIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR
               Tarihi ve Kültürü ile birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa’daki ören yerlerindeki kazı çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor. Göbeklitepe’nin ardından Karahantepe ve Tarihi Urfa Kalesinde başlatılan kazı çalışmalarıyla Şanlıurfa, dünyanın dikkatini üzerine çekiyor.
              İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından 2023 İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilen Şanlıurfa’daki tarihi Urfa Kalesinde 2018 yılında başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Valiliği iş birliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda sürdürülen kazı çalışmasının hızlandırılması için örümcek vinç kullanılmaya başlanıldı.  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı alanına tahsis edilen örümcek vinç ile kazı alanındaki çalışmalar hız kazandı. MS 812-814 arasında Abbasiler döneminde yapıldığı tahmin edilen tarihi Urfa Kalesi yaklaşık 15 metre boyunda olan 2 büyük korint başlıklı sütunları ve büyük mimari kalıntılarıyla dikkat çekiyor.
             Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 300 metrelik yürüyüş yolunun da yapılacağı tarihi Urfa kalesinde sürdürülen kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Tarihi Urfa Kalesine çıkan Başkan Beyazgül, Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Şanlıurfa Kalesi Kazı Başkanı Arkeolog Prof. Dr. Gülriz Kozbe’den sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.               İSLAM ÜLKELERİ TURİZM BAŞKENTİ SEÇİLEN ŞANLIURFA 2023 YILINA HAZIRLANIYOR.

              Kazı alanında incelemelerde bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, kazı çalışmalarında ilk kez örümcek vinç kullanıldığını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen örümcek vinç ile çalışmaların daha da hızlandırıldığına dikkat çeken Başkan Beyazgül, İslam İşbirliği teşkilatı tarafından İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilen Şanlıurfa’nın 2023 yılına hazırlandığını dile getirdi.
              Şanlıurfa’daki tarihi ören yerlerini tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore ederek kent turizmine kazandırdıklarını anlatan Başkan Beyazgül, çok önemli bulgulara rastlanılan tarihi Urfa Kalesindeki çalışmaların 2023 yılına yetiştirilmesi için çaba gösterdiklerinin altını çizerek Kalede sondaj çalışması yapılması önerisinde bulundu. Başkan Beyazgül sondaj çalışmalarına destek vereceklerini de paylaştı.
                Şanlıurfa’nın eşsiz tarihi kültürü ve Gastronomisi ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin kente geldiğini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ‘’ Şanlıurfa Kalesindeyiz. Burası birçok medeniyetin yaşadığı bir yerdir. Gerek Memlükler gerekse Edessa Krallığı’nın yaşadığı bir yer. Tarih yeniden burada gün yüzüne çıkıyor. Şanlıurfa turizm cazibe merkezi haline geldi ancak Şanlıurfa’nın turizm zenginliği çok fazladır. Tarihe ışık tutacak mahiyette tarihi eserleri çok fazla şimdi buradaki kazılarla birlikte tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışmalar devam ediyor. Tabi ki Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaların gerçekleştirilen kazının yanında her zaman durduk. Kazı alanı için tahsis ettiğimiz örümcek vinçle kazı çalışmalarının daha hızlı yapılmasını sağladık” diye konuştu.             BEYAZGÜL, “ŞANLIURFA KALESİNDE  İNŞALLAH ÇOK SÜRPRİZ BULGULAR ORTAYA ÇIKACAK

               Urfa Kalesi’nde çok eskiye gidecek bulguların kalenin altında yattığını ifade eden sondaj yapıldığı takdirde bu bulgulara ulaşılabileceğini belirten Başkan Beyazgül, “ İnşallah çok sürpriz bulgular ortaya çıkacak ve tarihi Urfa Kalesi çok büyük bir ziyaretçi akınına uğrayacak burası tarihçilerin ve arkeologların yeni konuları ele almasına vesile olacak ve tarih ortaya çıkacak. Milattan öncesine gidecek bir tarih Urfa Kalesi’nin altında yatıyor. Bunlar da inşallah ortaya çıkacak. Şanlıurfa turizm başkenti haline geldi. Bu unvanı hak etti. Bundan sonra da bu turizm şehri aynı hassasiyet ve çabayla yoluna devam edecektir. Her zaman dediğimiz gibi Şanlıurfa bir açık hava müzesidir. Karahantepe, Göbeklitepe, Taştepeler gibi kazı alanlarına da desteklerimiz devam ediyor. Bütün bu çalışmalar Şanlıurfa’mız için” sözlerine yer verdi.


         
          KOZBE, “KALEDE EN ERKEN YERLEŞİM BÜYÜK İSKENDER’İN KOMUTANLARINDAN OLAN SELEUKOS (SELEVKOS)’ A AİT EN ERKEN TABAKA OLARAK ONU BULDUK.

            Batman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Şanlıurfa Kalesi Kazı Başkanı Arkeolog Prof. Dr. Gülriz Kozbe ise Urfa Kalesi’nin 2023 yılı içerisinde ziyarete açılacağını ifade ederek kazıların devam edeceğini belirtti.
             Kozbe, “Cumhurbaşkanlığı kazısı olan ve Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa yapılan Urfa Kalesi’ndeki kazı çalışmalarını yürütüyorum. Kalede en erken yerleşim Büyük İskender’in komutanlarından olan Seleukos (Selevkos)’ a ait en erken tabaka olarak onu bulduk. Üst tabakalarda Abbasiler, Emeviler, Memlükler, Artuklular, Selçuklular ve Osmanlılar var. Amacımız onlara ait mimariyi ortaya çıkartarak kalenin görsel bakımdan zenginliğini ortaya çıkartarak ziyarete açıldığında ki bu sezon inşallah ziyarete açacağız. Dolayısıyla o bulguları, eserleri ortaya çıkartarak Urfa Kalesi’ni bir açık vaha müzesi haline getirmek istiyoruz” dedi.
            Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle başlayan turizm hareketliliği devam ederken Şanlıurfa, İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Azerbaycan’da yapılan toplantıda 2023 yılı İslam Ülkeleri Turizm Başkenti Şanlıurfa ilan edilmişti. Her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Şanlıurfa, 2023 yılında İslam Ülkelerinden ve dünyanın dört bir yanından gelecek olan yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayacak.


            ŞANLIURFA KALESİNDEN nemrut, İBRAHİM PEYGAMBERİ ATEŞE ATTIRDIĞINA İNANILIYOR

            Kral Nemrud İbrahim'i yaka­latarak bugünkü Şanlıurfa Kalesi'nin bulunduğu tepeden aşağıda yaktırdığı büyük ateşe attı. O sı­rada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verildi. Bunun üzerine ateş su (Halil-ür Rahman Gölü-Balıklıgöl), odunlar da balık oldu.

Politeist inanca sahip Babillerde gök cisimlerinin tanrısal gücü olduğuna inanılıyor ve gök cisimlerini sembolize eden insan şeklindeki heykellere tapını­lıyordu. İbrahim, Nemrud ve halkının taptığı bu putlarla bakarak "Ey kavmim, bu gördüklerinizi ve taptığınız putlar hep yok olan varlıklardır. Ben bun­lara Allah diyemem. Allah; yerleri, gökleri ve ka­inatta var olan her şeyi yaratandır " diyerek insan­ları gerçek Allah'a ibâdet  etmeye çağırdı. Putları kırıp parçalamaya başladı. (1994 yılında Balıklıgöl çevre düzenleme projesi harfiyatında bulunan ve Şanlıurfa Müzesi'ne götürülen gözleri obsidiyenli kalker heykelin Neoltik Çağ ya da Hz.İbrahim dö­nemine ait bir tanrı heykeli olduğu tahmin edilmek­tedir). Bunun üzerine Kral Nemrud İbrahim'i yaka­latarak bugünkü Şanlıurfa Kalesi'nin bulunduğu tepeden aşağıda yaktırdığı büyük ateşe attı. O sı­rada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verildi. Bunun üzerine ateş su (Halil-ür Rahman Gölü-Balıklıgöl), odunlar da balık oldu. Hz. İbrahim salimen bir gül bahçesi­nin içerisine düştü. Allah sevgili kulu ve peygam­beri Hz. İbrahim'i bir mûcize olarak korumuş ve yakmamıştı.
Rivayete göre Nemrud'un kızı Zeliha'da İbrahim'e inandığı için kendini O'nun peşinden ateşe attı ve düştüğü yerde "Ayn-ı Zeliha" gölü oluştu.
Hz. İbrahim'in doğduğu mağara, O'nun ve Zeliha'nın düştüğü yerde oluşan Halil-ür Rahman (Balıklıgöl) ve Aynzeliha gölleri şehir merkezinde olup her yıl onbinlerce yerli ve yabancı turist tara­fından ziyaret edilmektedir. Her iki göldeki balıklar kutsal kabul edildiğinden yenilmemekte ve korun­maktadır.
Misafirleri çok seven ve misafirsiz sofraya otur­mayan Hz. İbrahim'in bu özelliği adeta günümüz­deki Şanlıurfalılara da yansımıştır. Zira, Şanlıurfa-lılar misafir ve ikram sevme özellikleriyle turistlerin büyük ölçüde takdirini kazanmışlardır.
Hz. İbrahim Şanlıurfa'dan Hicaz'a giderken bir süre Harran'da kalmış, bu nedenle Harran'a " İbrahim'in Şehri" denilmektedir. Bazı tarihi kaynak­lar Harran'da İbrahim Peygamber'in evinin ve mes­cidinin bulunduğu, O'nun otururken yaslandığı bir taşın mevcut olduğunu yazmaktadır.
Hz. İbrahim birinci evliliğini Sara ile Akçakale İlçesi yakınlarındaki su kaynağında yapmış ve bu evlilikten İshak adında bir oğlu olmuştur. Bu ne­denle günümüzde bu su kaynağına "Düğün Gözü-Düğün Pınarı" anlamına gelen Ayn El-Arus denil­mektedir. İkinci evliliğini Hacer ile yapan Hz. İbrahim'in bu evlilikten de İsmail adında bir erkek çocuğu olmuştur. Hz. İshak'ın soyundan Hz. Yakub ve İsrailoğullarına gönderilen birçok peygamber (Hz. Yusuf, Hz. Musa, Hz. Harun) gelmiştir. Hz. Hacer'den doğan Hz. İsmail'in soyundan ise İslâm Peygamberi Hz. Muhammed (a.s.) gelmiştir. Bunun içindir ki Hz. İbrahim peygamberlerin atası olarak bilinmektedir.

ÖZEL HABER
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum