Şanlıurfa'da 2020 yılında bin 198 kişi boşandı

TÜİK verilerine göre Şanlıurfa’da 2020 yılında bin 198 kişi boşandı. Kaba boşanma hızı ise binde 0.57 olarak belirlendi.

Şanlıurfa'da 2020 yılında bin 198 kişi boşandı

TÜİK verilerine göre Şanlıurfa’da 2020 yılında bin 198 kişi boşandı. Kaba boşanma hızı ise binde 0.57 olarak belirlendi.

Şanlıurfa'da 2020 yılında bin 198 kişi boşandı
20 Mart 2021 - 11:27

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun ikinci kitabında aile hukuki kuralları düzenlenmiş olup kanun, 160. maddeden başlayacak şekilde boşanmanın hem özel hem genel nedenlerini maddeler halinde saymış ise de esasen her bir boşanma nedeni  mahkeme ve yüksek Yargıtay kararları ışığında somutlaşmaktadır.
Genel Boşanma nedenleri; 
Fiziksel şiddet: Dövmek, zorla cinsel ilişki kurmak istemek, zorla fantezilerini gerçekleştirmek istemek, itmek, tükürmek.
Sözel şiddet: Küfretmek, hakaret etmek, aşağılamak, bağırmak.
Ekonomik şiddet: Para vermemek, maaşını elinden almak, gelirini gizlemek, evin diğer fertlerinin daha kötü yaşamasına bilerek neden olmak.
Psikolojik şiddet: Çocukları göstermemekle ve ailesiyle görüştürmemekle tehdit etmek, bildiklerini herkese anlatarak rezil edeceğini söylemek, boşanırsa baba evine dönemeyeceği, gidecek yeri olmayacağı, sokakta kalacağı gibi sözler söylemek.
Bunların her bir her hali boşanma nedenidir ve ağır kusurlu davranış olarak kabul edilir. Eşin dedikodusunu yapmak toplam içinde küçük düşürücü sözler söylemek, cinsiyeti ve cinselliği hakkında konuşmalar yapmak, evlilik içinde kalması gereken mahremiyetin dışarıda sohbet konusu yapılması, eşin özel eşyalarının karıştırılması, şüphe nedeniyle gerçek olmayan kıskançlık, maillerin, telefonun sürekli karıştırılması, iş arkadaşlarına eşine denetler şekilde telefonlar edilmesi, evlilikten bıktığı, bu evliliği yapmakta hata ettiği şeklinde diğer eş ve 3. kişilere sözler söylenmesi, olağan saatler dışında yapılan ve devamlılık arz eden telefon görüşmeleri, evli birine yakışmayacak şekilde güven sarsıcı davranışlarda bulunulması, mahkemelerce boşanma nedeni olarak kabul edilmektedir.
Ağız kokusu, cinsel birliktelik kurulamaması, geceleri horlama, ağır ter kokusu, ayak kokusu vb. hallerin boşanma nedeni olabilmesi için ise öncelikle bu sorunu bulunan eşin tedaviye yönlendirilmesi gerekir. Bu sorunu yaşayan eş doktora gitmez veya gidip tedavi edilemezse açılan dava kabul edilir.Her sosyal ilişkide olduğu gibi evlilik kurumunda da saygının ve empatinin korunması, karşıdakinin de bir insan olduğunun asla unutulmaması gerekir. Bir ilişki sürdürülemeyecek hale gelmişse bitirmenin dahi iletişim ve samimiyetle çözüleceğinin unutulmaması önemli olduğu belirtildi.
 
Özel Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum