Reklam

Şanlıurfa'da biber hasadı başladı

Şanlıurfa’da biber hasadı başlaması ile 5 liradan satılan kırmızı biber 2,5 liraya kadar düştü.

Şanlıurfa'da biber hasadı başladı

Şanlıurfa’da biber hasadı başlaması ile 5 liradan satılan kırmızı biber 2,5 liraya kadar düştü.

 Şanlıurfa'da biber hasadı başladı
21 Ağustos 2019 - 13:05

 

Şanlıurfa’da binlerce kişi geçimini biberden sağlıyor.özellikle sırrın köyünde binlerce ev biber işi ile uğraşıyor. İsot üretimi yapan sırrınlılar Avrupa başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine biber gönderiyor. Şanlıurfa ekonomisine büyük katkı sağlıyorlar. Normalde kırmız biber 1 lira ile 1,5 lira arasında alınıp kurutuluyor. Bu yıl ise fiyatların yüksek olması kuru isot fiyatlarında da artış bekleniyor.

Kentin simgelerinden isotun üretimini yapan kadınlar, biberin acısına aldırmadan çocuklarının eğitimi ve aile bütçelerine destek için sabah gün doğarken başladıkları mesailerini güneş batana kadar sürdürüyor.Nisan ayında ekimi yapılan ve ağustosta hasat edilmeye başlanan biber, Haliliye ilçesi Sırrın Mahallesi'nde oluşturulan alanda kadınların hummalı çalışmasının ardından isot haline getirilerek sofralardaki yerini alıyor.Elleriyle böldükleri biberleri naylonların üzerinde kurumaya bırakan kadınlar, ürünü rengi koyulaştıktan sonra makinelerden geçiriyor. Zeytinyağıyla harmanlanarak eşsiz tat ve parlaklık kazanan biberler, tadı, rengi ve kokusuyla Şanlıurfa yemeklerinin vazgeçilmezi isota dönüşüyor.Kadınların kazançları, temizledikleri biber miktarına göre değişiyor. Yaz tatili dolayısıyla anneleriyle bu işi yapan  kız öğrenciler ise okul harçlıklarını çıkarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Biber üretimi yapıp satan, Sedat Mızrakçı,Urfa isotu satıyorum.Babadan kalan mesleğimiz.Urfa isotu Çiğ köftelik lahmacun kırmızı biber yemeklik tavuk soslarında Lahmacuna da kullanabilindiğimiz isotumuzdur.Bunun yanı sıra siyah isotumuz var evlerde yapılan tohumları çıkartılıp güneşte kızartılır,az tuzlu zeytin yağlı kaliteli olan isotumuzdur.Kırmızı biberimiz tavuk terbiyelerinde kullanılır.Yani fabrikalarda yapılan biberlerde var ama kaliteli Urfa isotu güneş altında doğal yollarla yapılır.Çiğköfte isotunu diğer isotlardan ayıran özelikleri zeytinyağlıdır.Az tuzludur.Normalde isot kurudur.Diğer yağlarda isotta koku yapar ama halis doğal zeytin ile yapılan isottur.Tadına bakıldığında tuz miktarının az olduğunu anlarsınız.Urfa isotunun zeytin yağlı az tuzlu olması çiğ köfteye bu nedenle hem tat verir hem de güzel bir görünüm verir.Urfamıza gelen turistler isot aldığında eğer çiğ köftelik istiyorlarsa rengine net bakıp seçmeliler köftelik isot rengi parlak olur çok siyah olmaması gerek siyah olur çiğ köftenin rengini tadını da değiştirir.Zeytin yağlı olup olmadığına dikkat etmeliler.

 

Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Harran Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen urfa isot Biberinin Özelliklerinin Belirlenerek Pazar Potansiyelinin Artırılması Projesine göre; 

Baharatlarda gıda güvenliği açısından en önemli sorunu aflatoksin problemi oluşturmaktadır. Aflatoksin açısından "güvenilir baharat" (isot ve kırmızı pul biber) üretebilmek için;Hasatı ve taşınması sırasında, kurutulması süresince biberlerin zedelenmesine neden olacak hareketlerden kaçınılmalıdır.Taze biberler büyük yığınlar halinde ve çuvallar içerisinde uzun süre bekletilmemelidir.Üretime başlamadan önce, zedelenmiş, parçalanmış özellikle de çürümüş taze biberlerin uzaklaştırılması gerekmektedir.Biberler mümkün olduğunca küçük parçalara ayrılmalı ve ince serim yapılmalıdır.Biberlerin kurutulması sırasında toprakla temas kesinlikle engellenmeli, olabildiğince temiz ortamlarda (örneğin; damlarda, temiz bir bez üzerinde) kurutulmalıdır.

Baharatların kalite parametrelerini belirleyen faktörlerden bir tanesi de renktir. Baharatların renk kalitesinin özellikle yüksek sıcaklığa bağlı oksidasyondan kaynaklandığı bilinmektedir. Bu nedenle baharatların üretimi sırasında uzun süren yüksek sıcaklık uygulamalarından kaçınılması gerekmektedir. Geleneksel isot üretiminde uygulanan sıcaklığın, renk kalitesi açısından ideal olduğu saptanmıştır.

Biber baharatlarında vakumlu olmakla birlikte rutubet, ışık ve oksijen gibi bozulmaları tetikleyen dış faktörlere karşı da etkili bir şekilde bariyer görevini yapabilen paketleme sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Gerek taze Urfa biberinin gerekse elde edilen her üç biber baharatın da Scoville acılık ölçeğine göre "orta acı" olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Urfa taze biberinin önemli miktarda toplam şeker içeriğine sahip olduğu da saptanmıştır. Bu nedenle ulusal düzeyde "isot acıdır" algısının doğru olmadığı belirlenmiştir. Bununla beraber isot değişik tat, renk ve acılıklarda üretilebilmektedir. Diğer taraftan isotun sadece çiğ köftede kullanıldığı yönünde de yaygın bir kanaat vardır fakat isot her türlü yemekte kullanılabilmektedir. Ayrıca, isot tüketiciler arasında çok büyük oranda baharat olarak kullanılmaktadır. Bu algılara bağlı olarak isotun kullanım alanları ve amaçları daralmakta, bu doğrudan tüketim miktarlarını etkilemekte ve pazar ile beraber pazarlama sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım çalışmaları yapılmalıdır. Doğrudan hedef kitleye yönelik tanıtımlar, reklamlar, TV ve radyo programları, fuarlar gibi yerlere katılım sağlanmalıdır. Ayrıca, isot üretiminde renk, kalite ve paketleme gibi konularda fiyat farklılaşması sağlanabilir. Bu durumda değişik gelir grubunda yer alan tüketicilere yapılan satış hacimlerinde artış sağlanabilir.denildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum