Şanlıurfa'da Çin kestanesi yiyoruz (video)

Çiftçi ; yabancı kestanede çin’den geliyor halkımızı biz bilinçlendiriyoruz ama fiyat farkından dolayı millet hep ona yöneldiğinden dolayı bizde mecburiyetten dolayı onu satıyoruz.

Şanlıurfa'da Çin kestanesi yiyoruz (video)

Çiftçi ; yabancı kestanede çin’den geliyor halkımızı biz bilinçlendiriyoruz ama fiyat farkından dolayı millet hep ona yöneldiğinden dolayı bizde mecburiyetten dolayı onu satıyoruz.

Şanlıurfa'da Çin kestanesi yiyoruz (video)
13 Şubat 2020 - 19:24

Kestane satıcısı İbrahim Halil çiftçi Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Ahmet bahçıvan iş merkezinin altında sabit tezgahım var. Şimdi iki çeşit kestane vardır nasıl size söyleyeyim bir çeşit yerli bir çeşit yabancı var yabancı kestane pişmez vatandaşlarımıza söylüyoruz fiyat farkı var mesela şimdi bu yerli kestane 25 lira yabancı kestane 15 lira bütün arkadaşlarda aynı yabancı kestaneyi satıyor vatandaşlarımıza ayıklıyoruz mesela bu kör ceviz gibi kör cevizin içi çıkar mı çıkmaz bunu da kaynatsın kaynata bildiği kadar pişmez ama bu yerli kestane garantili veriyorum neden garantili veriyorum biliyorum ki bu şekercidir  çabuk pişer yerlidir o yüzden yani. Kestaneleri arkadaşlardan getiriyorum bunu algin köşkten getirdim .Şekercidir İstanbul da tezgahta satılan kestanenin aynısı şu yabancı kestanede çin’den geliyor halkımızı biz bilinçlendiriyoruz ama fiyat farkından dolayı millet hep ona yöneldiğinden dolayı bizde mecburiyetten dolayı onu satıyoruz teşekkür ederim.Kestane fiyatları 25 lira arkadaki 25 lira fiyat farkı bile arada dağlar kadar farkı var yani çünkü bunu götürdün mü gönül rahatlığıyla yiyebilirsin ama onu götürdün mü pişmez kaynat kaynatabildiğin kadar pişmez.3 tane yedinmi bir  öğün yemek yemiş gibi olursun proteini yüksektir şeker bakımından var o yüzden insanları tok tutuyor.Genellikle kış aylarında rağbet oluyor 9.ay 10.ay dan ta 2.aya kadar 2.aydan sonra satılmıyor da. Muhakkak etkisi oldu ama şimdi o sıkıntı değil yani zaten biz milleti bilinçlendiriyoruz şunu şöyle yap ,tavada yap kestaneyi tavayı koysun şu şekilde kessin iki tarafından kestikten sonra bir on dakika suya koysun sudan çıkardıktan sonra tavaya koysunlar tavaya koyduktan sonra kendi kendine 5 dakikada pişer  ha onu da pişirmek istersen karnın ağrır ben sana dediğim gibi .İyidir yani kötü değil iyide değil yani genellikle yabancılar alıyorlar bizim yerliler ucuza bakıyor ben bunu bütün vatandaşlarımıza söylüyorum yazık yani paranızı haram etmeyin 15 lira az değil o parayla 3 öğün yemek alırsın yabancı kestaneyi alıp atacaksın sonuçta  .Valla böyle ayakta bekliyoruz kısmetimizi bekliyoruz inşallah rabbimiz bir gün bir dükkan nasip etse bırakırız bu işi.  Muhakkak zevkli olan yönleri vardır zevki nedir rahattır akşam eve gidiyor rahat yatıyorum budur başka bir şey yok. Allaha şükür sorun yok yani biz belediyemizden razıyız çavuşlarımızdan belediye müdürlerimizden razıyız .dedi.
 

Kestanenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Kestanedeki karbonhidrat içeriği yüksek olmakla birlikte kompleks olduğu için yavaş emilir. Kompleks karbonhidratlar içerdikleri lif oranı yüksek olduğu için basit karbonhidratlar gibi kan şekerini fazla yükseltmez, diyabete, kalp-damar hastalıklarına davetiye çıkartmaz. Kompleks karbonhidratlar vücudun enerji kaynağıdır. Özellikle kış aylarında enerji depolamak, bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermek için kestane tüketmek gerekir.

Kestanede bulunan demir kansızlığı önler, magnezyum ve fosfor ise kemik metabolizmasının önemli bileşenleridir. Sakinleştirici özelliği vardır stresin giderilmesine yardımcı olur. Kestanedeki C vitamini, dişler, kemikler ve kan damarlarındaki matrix oluşumu için gereklidir. Kestane, yüksek potasyum içeriğiyle potasyum düzeyi düşük olanlara önerilmektedir. Kestane kandaki alyuvarların yapımı için gerekli olan folik asit açısından da çok zengindir. Kestane en çok lif içeren yemişlerden biridir, içeriğindeki lif onu glisemik indeksi düşük bir yiyecek yapar, bu da kan şekerinin hızlı değil yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar. Karaciğer ve mide için faydalıdır, ishali önler. Beyin için faydalıdır unutkanlığı ve alzheimeri önlerBağışıklık sistemini güçlendirir ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Kestane bebeklerde kalp ve damar sağlığı ve uygun nörolojik gelişim için yararlıdır. Kestane ayrıca trigliseridi düzenlemektedir.

 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum