Şanlıurfa'da dondurma sezonu başladı (Özel Haber)

Şanlıurfa’da 30 yıldır dondurma sektöründe faaliyet yürüten Mehmet TÜKER ile Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler röportaj yaptı.

Şanlıurfa'da dondurma sezonu başladı (Özel Haber)

Şanlıurfa’da 30 yıldır dondurma sektöründe faaliyet yürüten Mehmet TÜKER ile Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler röportaj yaptı.

Şanlıurfa'da dondurma sezonu başladı (Özel Haber)
13 Haziran 2022 - 12:34

            TÜKER, Şanlıurfa’mız birçok şehre göre iklim olarak sıcak geçen bir ilimiz, tabi bu zamanlar bizim de dondurmacılar esnafı olarak da haliyle sezonlarımız başlıyor. Çok şükür sezonumuz güzel geçiyor, bazen duraklık dönemlerimiz oluyor tabi bu da her zaman her işte her meslekte olan şeylerdir.
Bir günlük dondurma üretimimiz 70 ila 80 kilo arasındadır hafta içi böyledir, hafta sonu ise bu kotamızı biraz daha üst seviyeye çekiyoruz, tabi biz aynı zaman da dondurmalarımızı hem kendi müşterilerimize burada taze şekilde ikram ediyoruz. Burada ikram ettiğimiz dondurmanın aynısının bir kısmını da paketleme sistemine koyuyoruz, onları da orada şoklandırıyoruz.
             Bildiğiniz üzere biraz zor bir yaşam şartlarından geçiyoruz, biliyorsunuz ülkemiz de olan ekonomik kriz dünya genelinde var yalnızca ülkemiz üzerinde değil. Bu ekonomik krizden dolayı malzemeler yükseldi haliyle bu durum dondurma satışlarına da yansımaya başlıyor.
              Dondurmanın içerisinde süt vardır ve süt zaten insan vücuduna başlı başına veren bir içeceğimizdir, salep aynı şekilde, şeker öylesine bu 3 karışımın dışında her hangi bir madde zaten dondurmanın içerisine girmez. Halkımıza seslenmek istiyorum, dondurmanın ana maddesi süt, şeker ve saleptir. Vücuda sağlık bakımından bakarsanız bizim dondurmamız kış aylarında da devam ediyor oysa Urfa’da hava şartlarından dolayı kış aylarında dondurmayı birçok pastane de bulamazsınız ve yoktur.
              Ucuz satılan bir ürün illa ki kalitesizdir, örneğin sütün kilosu 10 liraya piyasalara süt dağıtılıyor, şekerin kilosu belli, çuvalı belli haliyle ucuz satışı olan şeyler de devamlı gıdasal boyalar içeriyor. Fabrikasyona dönüyor ve fabrikasyona dönen yerler de süt yerine süt tozu kullanılıyor.
           SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
           Mehmet TÜKER, Şanlıurfalıyım, Şanlıurfa’da baba mesleği olan dondurmacılığı devam ettirmekteyim, yaklaşık olarak 30 yıla aşkın bir zamandır da dondurmacılık mesleği ile uğraşıyorum aynı zamanda da dondurmacılık baba mesleğimdir.
          DONDURMA SEKTÖRÜNÜN GEÇMİŞİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
           Ben yaklaşık olarak 7 yaşlarından itibaren hem okul hem iş olarak devam ediyordum, bir yere kadar okulumuz devam etti ondan sonra baba mesleği olan dondurmacılığa tamamen yöneldim. Çok şükür o günden bu güne kadar dondurma satışlarımız da, dondurma alış verişlerimiz de tabi bundan 15 yıl öncesine göre biraz daha yaşam şartları daha uygundu, daha farklıydı. Ve her kesime hükmedebiliyorduk o zamanlar, insanların kazançları olduğu vakitler de gelip her insan hükmünce, gücün de, kimi yarım kilo kimi birer kilo kimi ikişer kilo alıyordu böylece her aileye hükmedebiliyorduk. 15 yıldan bu güne kadar ne değişti diye soracak olursanız sadece yaşam şartlarının biraz daha ağırlaştığı dönemlere geldik. Bizim işlerimiz de illa ki aksaklıklar oluyor ama müşterilerimizden bir kaygımız olmadı halen 15 yıllık müşterilerimiz yine geliyor. Biz baba mesleğini icra ettiğimiz için bazen müşterilerimiz çocuk yaşlardan babalarının ellerini tutup gelenler bugün 25 ila 30 yaşlarında geliyor. Ben 8 yaşındayken babam benim elimi tutup beni getiriyordu burada yiyordum, halen devam ediyorsunuz diyorlar. Bu gibi yorumları alınca bizler daha mutlu oluyoruz ve işimize daha öz veri ile daha 4 elle işimize sarılmaya bakıyoruz. Şanlıurfalı hemşerilerimizi ne kadar memnun edebiliriz düşüncesine düşüyoruz. Bu şekilde çok kez karşılaşıyoruz gerek bayan müşterilerimiz olsun gerek erkek müşterilerimiz olsun bizler de bu duruma seviniyoruz.
          DONDURMANIN YAPILIŞI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
          Dondurma yapımı tamamıyla emek isteyen bir iştir dondurmacılık, dışarıdan bazı insanların alt tarafı dondurmadır söylentileri gibi değildir. Bir işi yaparken öncelikle büyüklerimiz bizlere derdi, biz ustalarımızdan, babalarımızdan duyduğumuz şudur; Evladım, ya bir işin erbabı olacaksın ya meraklısı olacaksın ya da muhtacı olacaksın. Bizler de çocuk yaşlardan bu güne kadar geldiğimiz için elimizde tek geçim kaynağımız buydu o yüzden de dondurmanın ilk yapılış esnasında. Dondurma da kullandığımız keçi sütü, çiftlikten bize geldiği vakit direk olarak o kazana boşaltılıp 45 dakika kadar sütün kendi öz haliyle kaynatırız, kaynamaya başladıktan sonra 15 – 20 dakika sütte iken kendini kaynatıyoruz. O sütün içerisinde olan filesini o şekilde alıp 15 dakika kaynadıktan sonra bu kez içerisinde şeker ve salebini ki salep dondurmanın özüdür, salep, dondurmanın olmazsa olmazlarındandır, süt ne kadar kaliteli olursa olsun salep olmayınca olmaz. Dondurmanın ham maddesi, ana maddesi saleptir, saleplerimizi de özellikle yerli saleplerimizden alıyoruz, yaklaşık olarak 35 – 40 yıldır aynı usta ile çalışıyoruz, özel olarak geliyor saleplerimiz. Daha sonra şeker, süt ve salep karışımı olarak yine kazan da kaynatıyoruz, onu da belli bir seviyesini alana kadar her zaman geçtikçe sütünü kontrol edip incelme kıvamını ayarlıyoruz, o kıvamı aldıktan sonra ocağı kapatıp altını söndürüyoruz. Bu kez soğumaya bırakıyoruz, soğuma işlemini elle yapıyoruz, makineden onun buharını çıkartıyoruz, kendi soğuma aşamasına geliyor ondan sonra makine aşamasına geçiyoruz. Makine aşamasından geçtikten sonra dondurmalarımızı çıkartıyoruz aynı gün dondurmalar dinlenir, ertesi sabah satışa sunulur.
           HAVALARIN SICAKLAMASIYLA DONDURMA SEZONU AÇILDI BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
           Şanlıurfa’mız birçok şehre göre iklim olarak sıcak geçen bir ilimiz, tabi bu zamanlar bizim de dondurmacılar esnafı olarak da haliyle sezonlarımız başlıyor. Çok şükür sezonumuz güzel geçiyor, bazen duraklık dönemlerimiz oluyor tabi bu da her zaman her işte her meslekte olan şeylerdir. Eski ustalarımız bizlere derdi ki, evladım gün günü kurtarmaz yani 1 gün, 1 günden belli olmaz, gün oluyor aşırı derecede iş oluyor, gün oluyor, normal oluyor, gün oluyor seyrek şekilde işlerimiz oluyor ama çok şükür kotamızın altına düşmüyoruz.
           GÜNLÜK DONDURMA ÜRETİMİNİZ NE KADAR?
           Bir günlük dondurma üretimimiz 70 ila 80 kilo arasındadır hafta içi böyledir, hafta sonu ise bu kotamızı biraz daha üst seviyeye çekiyoruz, tabi biz aynı zaman da dondurmalarımızı hem kendi müşterilerimize burada taze şekilde ikram ediyoruz. Burada ikram ettiğimiz dondurmanın aynısının bir kısmını da paketleme sistemine koyuyoruz, onları da orada şoklandırıyoruz. Yine aynı sistem, sabah kaynatılan süt, öğlen zamanı dondurma aşamasında, öğleden sonra dinleniyor, sabah da hepsi paketleniyor ve şoklu bir vaziyette çevre illerimize, ilçelerimize, köylerimize, bağlarımıza, bahçelerimize götürmek isteyen müşterilerimize bu şekilde teslim ediyoruz onlar da gönül rahatlığıyla götürüyorlar.
            DONDURMA SATIŞLARINIZ İLE İLGİLİ BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
            Bildiğiniz üzere biraz zor bir yaşam şartlarından geçiyoruz, biliyorsunuz ülkemiz de olan ekonomik kriz dünya genelinde var yalnızca ülkemiz üzerinde değil. Bu ekonomik krizden dolayı malzemeler yükseldi haliyle bu durum dondurma satışlarına da yansımaya başlıyor. O yüzden müşterilerimizin de genel olarak zamlar olduğundan, insanların artık bilinçli oluşundan dolayı dondurmaya gelen zamların da normal olduğunu düşünüyorlar yine de çok şükür satışlarımız güzel gidiyor.
             UCUZ FİYATA SEYYAR SATICILARDA SATILAN DONDURMALAR İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?
             Ucuz satılan bir ürün illa ki kalitesizdir, örneğin sütün kilosu 10 liraya piyasalara süt dağıtılıyor, şekerin kilosu belli, çuvalı belli haliyle ucuz satışı olan şeyler de devamlı gıdasal boyalar içeriyor. Fabrikasyona dönüyor ve fabrikasyona dönen yerler de süt yerine süt tozu kullanılıyor. Örneğin salebin çeşitleri var ve bu sefer suni salep kullanılmaya başlanılıyor, suni salep kullanılınca, süt tozu kullanılınca maliyeti de bu yüzden biraz daha düşük oluyor. Kaliteli dondurmayı nasıl anlayabiliriz, dondurmanın püf noktaları vardır. El yapımı olan dondurma, usta eli ile işlenen dondurma, şeker, süt ve salep 3’lü karışımın dışında olan dondurmalar rüzgâr da kendini bırakmaz. Oysaki dondurmanın püf noktası rüzgârlı hava da bir külah dondurmayı elin de tuttuğun zaman rüzgâr vurdukça o dondurma kendini bırakır, güneşte zaten kendini bırakır. Örneğin çubuk şeklinde dondurmalar yapıyorlar, marketler de, bakkallar da, seyyar satıcıların elinde hazır dondurmalar satılıyor. Onların içerisine şuan saymaya kalksam baya zamanımız alacak derecede yabancı maddeler içerisine koyarak insanların satışına sunuyorlar. Hâlbuki bu çok yanlıştır, insan biraz elini vicdanına göre atıp hareket etmesi gerekiyor, zaten sen yaptığın her hangi bir şeyi sen hakkıyla yaparsan onu hakkıyla da satacaksındır. 10 kilo satmazsın 5 kilo satarsın ama yine kazanacağın parayı kazanırsın.
               DONDURMANIN FAYDALARI NELERDİR?
               Dondurmanın içerisinde süt vardır ve süt zaten insan vücuduna başlı başına veren bir içeceğimizdir, salep aynı şekilde, şeker öylesine bu 3 karışımın dışında her hangi bir madde zaten dondurmanın içerisine girmez. Halkımıza seslenmek istiyorum, dondurmanın ana maddesi süt, şeker ve saleptir. Vücuda sağlık bakımından bakarsanız bizim dondurmamız kış aylarında da devam ediyor oysa Urfa’da hava şartlarından dolayı kış aylarında dondurmayı birçok pastane de bulamazsınız ve yoktur. Halkımız da kış aylarında yemez çünkü öyle bir alışkanlığa halkımız henüz sahip değil. Ama bizim bazı müşterilerimizin kimisinin merakından kimin sevgisinden kiminin de hastanede ameliyat olduktan sonra gelip dondurma isteyen kardeşlerimiz oluyor. Ameliyat olan, bademcik aldıran kişiler için dondurma bire birdir, olmazsa olmazıdır, doktor ameliyattan çıktıktan sonra hasta yakınlarına, hastaya dondurma yedirin der. Dondurma boğaz temizletir, nefes yollarını temizletir.
            BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
            Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum