Şanlıurfa'da dondurma yaz ayı dışında kış ayında da tüketiliyor (Video)

Şanlıurfa’da yaklaşık 90 yıldır dondurmacılık sektöründe faaliyet gösteren Ericek Ailesinin fertlerinden Kenan ERİCEK Şanlıurfa Gazetesine yaz ve kış döneminde üretilen ve satışa sunulan dondurmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Şanlıurfa'da dondurma yaz ayı dışında kış ayında da tüketiliyor (Video)

Şanlıurfa’da yaklaşık 90 yıldır dondurmacılık sektöründe faaliyet gösteren Ericek Ailesinin fertlerinden Kenan ERİCEK Şanlıurfa Gazetesine yaz ve kış döneminde üretilen ve satışa sunulan dondurmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Şanlıurfa'da dondurma yaz ayı dışında kış ayında da tüketiliyor (Video)
18 Ocak 2022 - 18:37

Ericek, Dondurmanın üreti bize ait örneğin biz yaz aylarında günlük 200 ila 250 kilo arasında kış ayların da tabi bu oran biraz daha düşüyor, kış ayların da mesela günlük 50 ila 100 kilo arasında bir tüketim oluyor.
Dondurmanın üretim aşamaları ise, ilk olarak süt kaynatma işlemi oluyor, sütü kaynatıyoruz ve bu işlem süt kaynatma yaklaşık olarak 2 saatimizi alıyor. Daha sonra doğal olan süt salebini içerisine katıyoruz ve ondan da sonra şekerini ilave ediyoruz. Tabi bu karışımların hepsinin kendi oranları var.
Yaklaşık olarak 90 yıldır Şanlıurfa halkına hizmet veriyoruz ve geçmişe ve bugünümüze bakarsak ben buradan da Şanlıurfa halkına teşekkür etmek istiyorum çünkü 90 yıldır bizi hiç ama hiç yalnız bırakmadılar ve hala da bizi hiç yalnız bırakmıyorlar.
Kış ayların da tabi ister istemez dondurma satışlarımız az bir oranda da olsa düşüyor ama biz halkımıza ve müşterilerimize dondurmanın kış aylarında da yenilebildiğini alışkanlık haline getirttik. Şu şekil alıştırdık, örneğin kış aylarında çerezler olur ya da meyveler olur örneğin adam evde sobasının yanında keyifle yemek için bizim dondurmadan alıyor kâselere koyuyor, değişiklik olsun diye o sıcak ortam da kışın da o dondurmayı yiyerek değişik bir yiyecek tüketim haline geliyor.
Belki dondurma yaz aylarında daha fazla tüketiliyor bu doğru tabi ama artık kış aylarında da dondurma tüketiliyor çünkü dondurmanın faydalarını sayarsak örneğin dondurma bademciğe çok iyi oluyor hatta bademcik ameliyatından önce ve sonra hastaya dondurma yedirirler ki bademcik yumuşasın diye
Gerçek anlam da dondurmanın hakkını verenlerden dondurmanızı yemelisiniz, belli başlı yerlerden dondurma tüketin. Çünkü maalesef ki günümüz de çok suni dondurmalar var, fabrikasyon dediğimiz dondurmalar var tabi bu gerçeği hepimiz de biliyoruz ki onlar dondurma değil onların içine katmadıkları hammadde yok. Örneğin dondurmayı alırken de ilk olarak kalitesinin çok iyi olması lazım ki zaten müşteri dondurmayı yediği zaman o kaliteyi hissediyor


            Kenan ERİCEK Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  dondurmacı zekinin işletmecisiyim, yaklaşık 90 yıldır bu mesleği icra ediyoruz ilk olarak dedemin kurucusu olduğu firmamız dondurmacı zekiyi dedemden babama geçmiş, babamdan da biz devraldık şuan da biz işletmeciliğini yapıyoruz.


            DONDURMALARIMIZI ZATEN BİZ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ
 
           Ericek, Üretim noktasında ben şöyle bilgi vermek istiyorum size, Şanlıurfa halkının hizmetine sunmuş olduğumuzu dondurmalarımızı zaten biz kendimiz üretiyoruz, ham maddesi süt, şeker ve dondurma salebidir, tabi bunların yani malzemelerin yanı sıra bizim kendi emeğimiz de var. Dondurmanın üretim aşamaları ise, ilk olarak süt kaynatma işlemi oluyor, sütü kaynatıyoruz ve bu işlem süt kaynatma yaklaşık olarak 2 saatimizi alıyor. Daha sonra doğal olan süt salebini içerisine katıyoruz ve ondan da sonra şekerini ilave ediyoruz. Tabi bu karışımların hepsinin kendi oranları var, oranlarına göre ilavelerimizi yapıyoruz, oranlarına göre döküyoruz daha sonra tüm karışımları iyice karıştırıyoruz, makinelerimiz var onlar da oluyor tüm karışımlar ve en sonunda da ortaya çok şahane bir dondurma çıkıyor.


            YAKLAŞIK OLARAK 90 YILDIR ŞANLIURFA HALKINA HİZMET VERİYORUZ

             Ericek, Bu nokta da tabi çok uzun yıllardır yani yaklaşık olarak 90 yıldır Şanlıurfa halkına hizmet veriyoruz ve geçmişe ve bugünümüze bakarsak ben buradan da Şanlıurfa halkına teşekkür etmek istiyorum çünkü 90 yıldır bizi hiç ama hiç yalnız bırakmadılar ve hala da bizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Daha sonra tabi kullandığımız ürünlerin kaliteli oluşu, bizim işimizi severek yaptığımızdan dolayı içine kattığımız sevgi ve emek ve en önemlisi 90 yılın vermiş olduğu tecrübeyle dondurmalarımızın kaliteli ve lezzetli oluşudur. Bu nokta da biz işimizi iyi yaptığımız için dondurmalarımız da lezzetli ve halkımız da çok memnun lezzetimizden, daha önceden hiç yemeyenler bile gelip buraya bir defa yedikten sonra artık sürekli gelmeye başlıyor, dondurmalarımız alışkanlık yapıyor. Bu müşteri memnuniyeti hem yaz ayların da hem de kış ayların da tabi devam ediyor bu arada konusu geçmişken belirtmek istiyorum ki biz yaz aylarında dondurma satışı yaptığımız gibi aynı şekilde bu dondurma satışlarına kış aylarında da devam ediyoruz. Belki dondurma yaz aylarında daha fazla tüketiliyor bu doğru tabi ama artık kış aylarında da dondurma tüketiliyor çünkü dondurmanın faydalarını sayarsak örneğin dondurma bademciğe çok iyi oluyor hatta bademcik ameliyatından önce ve sonra hastaya dondurma yedirirler ki bademcik yumuşasın diye. Diğer yandan bakacak olursak dondurma da A vitamini var, B vitamini var, içerisinde süt var ve süt zaten başlı başına proteindir. Salep dediğimiz olay ise zaten doğal saleptir ve bu da vücuda besin kaynağı olarak geçiyor. Kış ayların da tabi ister istemez dondurma satışlarımız az bir oranda da olsa düşüyor ama biz halkımıza ve müşterilerimize dondurmanın kış aylarında da yenilebildiğini alışkanlık haline getirttik. Şu şekil alıştırdık, örneğin kış aylarında çerezler olur ya da meyveler olur örneğin adam evde sobasının yanında keyifle yemek için bizim dondurmadan alıyor kâselere koyuyor, değişiklik olsun diye o sıcak ortam da kışın da o dondurmayı yiyerek değişik bir yiyecek tüketim haline geliyor. Şanlıurfa’mız da özellikle geceleri tatlı âdetimiz vardır hele de bir misafiriniz varsa dondurmayı tatlının yanına ya da üstüne koyulur. Dondurmanın zaten kendisi hafif bir tatlıdır aslında, tatlının yanında dondurma olunca o tatlının lezzetine lezzet katıyor.

           DONDURMA YEDİKTEN SONRA MÜŞTERİLERİN GERİ DÖNÜŞLERİ OLUYOR

            Ericek, Biz 90 yıldır Şanlıurfa’da bu işi yapıyoruz, 90 yıldır Şanlıurfa halkına hizmet veriyoruz şu ana kadar çok şükür genel de tüm yorumlarımızı olumlu yönde aldık. Dükkânımıza gelip dondurma yiyen müşterilerimiz gerek ilk defa gerekse daha önceden gelen müşterilerimiz olsun dondurmayı yedikten sonra ellerinize sağlık çok lezzetliydi şeklinde yorumlar yapıyorlar biz de teşekkür edip yolculuyoruz  kendilerini. Ve her defasında da çok sağ olsunlar kendileri olsun, aileleri olsun, arkadaşları olsun, çevresindekiler olsun sürekli de tekrar dönüş yapıyorlar bizlere.


              FABRİKASYONLAR DONDURMA DEĞİL

               Ericek,Dondurma tabi dondurmacıdan alınır, ben her zaman bunu söylüyorum bu işi yapıyorsanız gerçek anlam da dondurmanın hakkını verenlerden dondurmanızı yemelisiniz, belli başlı yerlerden dondurma tüketin. Çünkü maalesef ki günümüz de çok suni dondurmalar var, fabrikasyon dediğimiz dondurmalar var tabi bu gerçeği hepimiz de biliyoruz ki onlar dondurma değil onların içine katmadıkları hammadde yok. Örneğin dondurmayı alırken de ilk olarak kalitesinin çok iyi olması lazım ki zaten müşteri dondurmayı yediği zaman o kaliteyi hissediyor, o tadı, o hazzı hissediyor ve eğer hissediyorsan, hissettikten sonra hiçbir sorun kalmıyor. Maalesef baktığımız zaman tabla da bile yaz aylarında sokaklar da dondurma satıyorlar ve çok ucuz fiyatlara bizim Urfa’da bir söz vardır ucuz etin tiridi yenmez diye ve gerçekten de o dondurmalar yenmez. Yiyenlere de tabi ben saygı duyuyorum ama farklı bir yorum katmak da istemiyorum, gerçekten de dondurma, dondurmacı da yenir.

            MÜŞTERİYE KARŞI İLK OLARAK GÜLER YÜZLÜ OLACAKSIN

             Ericek, Dondurma gerçek anlam da besin değeri yüksek olan bir tatlı ürünüdür, besin değer gerçekten de yüksek değerdedir. Dondurma yersem boğazım ağrır mı, rahatsız olur muyum diye düşünmeyin ama dondurmacıyı dondurmacıdan yerseniz yani esas dondurmayı yerseniz gerçekten de size hiçbir rahatsızlık vermez. Örnek veriyorum soğuk algınlığı gibi düşünün ya da dondurma yersem boğazım şişer de hasta olursam veya bir şey olur mu gibi endişelere gerçekten kapılmayın, iyi ve kaliteli dondurma yapan yerlerden yerseniz hiçbir zaman insan sağlığına zarar gelmez. Biz 90 yıldır Şanlıurfa halkına hizmet vermekteyiz bu kadar yıldır en iyi şekilde bu işi yapmaya çalışıyoruz. Müşteriye karşı ilk olarak güler yüzlü olacaksın, insanlara gerçekten de insan gibi davranacaksın ondan sonra müşteriler zaten kendiliğinden gelmeye başlayacaktır. Buraya müşterilerimiz geldikleri zaman burayı kendi evleri gibi hissediyorlar bu ortamı gördükleri zaman rahatlıkla oturuyorlar evlerinde gibi rahat davranıyorlar. Hatta bazı müşterilerimiz var sadece dondurma yeme gelmiyor buraya gelip sadece çay içip bizimle sohbet etmeye gelen müşterilerimiz bile var. Tabi dondurma bir tatlı türüdür asıl önemli olan samimiyettir, bizim güler yüzümüz ve sohbetimiz de samimiyetimize daha da samimiyet katıyor. Başta da dediğim gibi dondurmanın üretimiz bize ait örneğin biz yaz aylarında günlük 200 ila 250 kilo arasında kış ayların da tabi bu oran biraz daha düşüyor, kış ayların da mesela günlük 50 ila 100 kilo arasında bir tüketim oluyor.
 
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum