Reklam

Şanlıurfa’da esnafın işleri Durgun

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa’nın 53 yıllık esnafı Mahmut Nedim Mısırlı ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa’da esnafın işleri Durgun

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa’nın 53 yıllık esnafı Mahmut Nedim Mısırlı ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa’da esnafın işleri Durgun
11 Eylül 2018 - 18:59

Mısırlı; Esnaf genel olarak Türkiye genelinde iş biraz durgun. İnşallah Türkiye genelinde işler açılır.

15 yıl önce işlerimiz yine durgundu  bu ticaretler ay var günü besler gün var ayı besler biraz sabırlı olacaksın, kanaat edeceksin inşallah hepsi iyi olur

SİZİ TANIYA BİLİRMİYİZ

Mahmut Nedim Mısırlı Şanlıurfa’da esnafım.

KAÇYILDIR BU MESLEĞİ YAPIYORSUNUZ?

Şanlıurfa’da esnaflığım yaklaşık 53 yıla girdi. Bu bizim dede mesleğimiz 1965 de gelmiş bu çarşı iki tarafı duvar evlerle kapalı bir evin duvarını kaldırıp dükkân yaptırdık. İşe başladık çok şükür kimseye muhtaç olmadık bereket versin.

ŞUANDA ESNAF OLARAK DURUMUNUZ NASIL?

Esnaf genel olarak Türkiye genelinde iş biraz durgun. İnşallah Türkiye genelinde işler açılır. Bu çevremizdeki savaşta biter. Sorunlar çözülür. İnşallah yerine oturur .

ŞUAN SATIŞLAR NE DURUMDA

Satışlar durgun biraz evvel dedim gibi inşallah işler açılır. İleriki günlerde Allah rızkımızı hepimizi vermiş ileri günlerde güzel alış verişimiz olur inşallah yağmurda yağdı.

Kumaşların İpliğini Endonezya’dan alıyoruz, Bursa’da fabrikada dokutturuyoruz, halkımıza hizmet olarak sunuyoruz. Her türlü Kumaşlar bizde var, ipekli türü var.Metresini 15 liradan, 20 liradan yani 15’den başlıyor 20 liraya kadar var. İyi kumaşın özelliği sırf pamuk olması, en büyük özelliği odur. Bilhassa Urfa’mızın Temmuz, Ağustos aylarında serin serin giyebilecekleri mamuller olsa daha iyi olur. aldıkları kumaşlar ile elbise yaparlar, şalvar yaparlar, jile yaparlar, gömlek yaparlar.Hazır kıyafetlerin çoğunluğu deforme Olur, naylonlu olur, bizim verdiğimiz pamuklu kumaşlar Urfa’nın Temmuz, Ağustos,Eylül  aylarında serin bir şekilde giyebilecekleri kumaşlardır.dedi.

NEDEN İŞLER DURGUN?

İşler dediğim ekonomik durgunluk herkesi etkiliyor.

TEKSEBEP BUMU SİZCE

Yağmurda yağdı. Bütün halk endişeli ve tedirgin öyle bir kapıldı ama öyle değil Allah kerimdir her zaman Allah bizimle beraberdir.

İŞLERİNİZ NEZAMANDAN BELLİ BÖYLE DURGUN?

İşler işte bu iki aydır durgun şekilde gidiyor inşallah açılacak dediğim gibi Allah herkese bol rızk nasip eylesin kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

BUNDAN BİR 15 YIL ÖNCE İŞLERİNİZ NASIL DI ?

15 yıl önce işlerimiz yine durgundu  bu ticaretler ay var günü besler gün var ayı besler biraz sabırlı olacaksın, kanaat edeceksin inşallah hepsi iyi olur. Allah Türkiye’ye sağlık afiyet gurur versin bu belayı musibeti üstümüzden kaldırsın.

İŞLER SİZCE BÖYLE DEVAMI EDER DÜZELİRMİ?

İşler ileride açılır işler açıldı mı ?  işleri bunun üç katına çıkartırız zorluk çekmeyiz Allah hepimizin zorunu kolay etsin.

ÇOĞU ESNAF ŞİKAYETÇI İŞLERİN OLMAMASINDAN BU KONU HAKKINDAN NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Şikayet etmek iyi bir şey değil Allah hepimizin rızkını yazmış az çok şikayet etmek doğru değil bir şekilde zaman geçer sabır edin işleriniz açılır.

ŞANLIURFA’DA ESKİ DÖRTLÜ DENEK OYUNU HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ ?

Şanlıurfa’nın eski oyunları, forklör, forklörün içerisinde dörtlü değenek oyunu vardır, bu oyunlarımız  çeşitlidir. Bu oyunları yaşatmak için devamlı çalışmak lazım ve gençlerimizin forklöre ilgi duyması lazım ki forklör unutulmasın, gelişsin ve güzelleşsin. Değenek oyunu zurna, nara eşliğinde zurnacı çalar onların ayağı ile ortaya gelerek, değenek ile birbirlerine girerler bu şekilde devam eder oyunlar. Şanlıurfa’mız çok eski bir şehir 11 bin  yıllık mazisi var. Gençler bu oyunları bilmiyor, nasıl bilecek? Eski hocalarımız bunlara öğretecek, onlar da meyillenecek, eğer meyillinseler öğrenirler yoksa meyillenmeden bir şey olmaz. Buradan ŞURKAV Müdürümüzden talebimiz, gençlerle daha iyi ilgilensin ve yetenekli gençleri forklöre alıp çalıştırsınlar, Şanlıurfa forklorüne kazandırsınlar.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için.           

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum