Şanlıurfa'da fıstık cep yakıyor

Türkiye’de fıstık üretiminde en önemli şehirlerden Şanlıurfa’da yaş fıstık fiyatlarının 50 -60 liraya kadar yükselmesi vatandaşın cepini yakıyor.

Şanlıurfa'da fıstık cep yakıyor

Türkiye’de fıstık üretiminde en önemli şehirlerden Şanlıurfa’da yaş fıstık fiyatlarının 50 -60 liraya kadar yükselmesi vatandaşın cepini yakıyor.

Şanlıurfa'da fıstık cep yakıyor
08 Ekim 2019 - 18:51

Verim az olunca fiyatlar yükselir.
Hüseyin Korkmaz Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Şimdi Urfa fıstığı bir yıl olur bir yıl olmaz. Verim olarak bu yıl fıstık yılı değil. Bu yıl verimin az olduğu yıldır. Verim az olduğu için de fiyatlar yüksek olur. Böylece fiyatlarda bir yıl yüksek olur bir yıl düşük olur. Bu yıl da fıtık senesi olmadığı için yağış zamanında bazı bölgelere dolu vurdu. Ondan sonra sıcak zamanlarda da bazı yerler sıcaktan bazı fıstıklar yandı diye fıstık şuanda çok az diye, az olduğu için de fıstık tüketimi de çok olduğu için tatlılar da,   dondurmalar da, çikolatalarda, baklavalarda çok kullanıldığı için tüketildiği için fiyatlar yükseldi daha da yükselebilir.   Dedi.
Buyıl. Fıstık yılı değil
Şanlıurfa da terzicilik yapan Mehmet Karakuş Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Biz genelde fıstık diyoruz ya Antep fıstığı, bizim burada ki fıstığın çoğu Antep’e gittiği için Antep fıtığı oluyor yoksa aslında Urfa fıstığıdır. Gelsinler araştırma yapsınlar fıstık Urfa fıstığıdır. Biz birçok insanla konuştuk kendi aramızda Urfa fıstığını kabul ettiler. Antep fıstığı tamam eyvallah sözümüz yok ona fıstık Antep fıstığı olmuş tamam. Bu yıl neden elli atmış lira arası değişiyor, fıstık yokluğundan dolayı değişiyor. Fıstık ne burada var ne de Antep de var bu yıl. Fıstık yılı değil diyorlar ondan dolayı fıstık az ve fiyatı yüksek oluyor.
Cemal Yüncü Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Bu yıl aslında fıstık senesi değildir. Kısıtlı fıstık verimi yüzünden fiyatlar pahalı oluyor. Gelecek yıl herhalde kırk lirayı görebilir. Bu yıl fiyatlar elli civarında, gelecek yıl fiyatların kırk liraya düşmesini tahmin ediyorum. Çünkü bu yıl fıstık yılı değil. Az fıstık üretiliyor. Ağaçlarımızda az fıstık var. Bu neticeyle fıstık pahalı oluyor. Bunu böyle bir denge içerisinde seyredebiliyoruz. Dedi.
Fıstık üretimi 1948 yılında Ceylanpınar’da başladı.
Dünyada Yakındoğu, Akdeniz Bölgesi ve Asya’nın batı bölgelerinde yetişen Antep fıstığı (Latincesi Pistacia vera), adından da anlaşılacağı üzere, ülkemizde ağırlıklı olarak Gaziantep yöresinde yetişmektedir. Yine Antep fıstığı yetiştirilen toplam il sayımız 44 olup, bu iller Güneydoğu, Akdeniz, Ege ve hatta İç Anadolu Bölgelerimizde bulunmakla birlikte, üretimde en çok söz sahibi olan iller Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Diyarbakır ve Siirt’tir. Ülkemizde Antep fıstığı yetiştiriciliği profesyonel anlamda 1948 yılında Ceylanpınar Devlet çiftliği ile 114 dekar alanda başlamıştır. Bugün bu kurum Antep fıstığı araştırmalarında önemli bir yere sahip olup, bu araştırmalar için 43 bin dekarlık bir alan ayrılmış bulunmaktadır.
Türkiye’nin Antep Fıstığı İhracatı Yüksek üretim maliyetleri rakip ülke ürünleri karşısında pazarlama zorluklarını beraberinde getirmekle birlikte, 2014 yılında Antep fıstığı ihracatımız 42 milyon dolar (2.227 ton) olarak gerçekleşmiştir (ambalajlı Antep fıstığı dahil). 2015 yılında ise Antep fıstığı ihracatımız bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %79 oranında artış ile 75 milyon ABD dolarına (5.087 ton) yükselmiştir. Ülke bazında ihraç pazarlarımız incelendiğinde ise en büyük payı %29 ile İtalya’nın aldığı, bu ülkeyi sırasıyla Almanya (%18,5), ABD (%6) ve Suudi Arabistan’ın (%5,5) izlediği görülmektedir

resimler: 1-hüseyin korkmaz    2-mehmet karakuş  3-cemal yüncü

YORUMLAR

  • 0 Yorum