Şanlıurfa'da gençleri yeşil sahalara çekmeye çalışıyoruz (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cemal Cahit Coşkun Şanlıurfa Amatör Spor Kulüp Federasyon Başkanı Adnan Yükselir ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa'da gençleri yeşil sahalara çekmeye çalışıyoruz (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cemal Cahit Coşkun Şanlıurfa Amatör Spor Kulüp Federasyon Başkanı Adnan Yükselir ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa'da gençleri yeşil sahalara çekmeye çalışıyoruz (Video)
02 Mart 2022 - 18:59

           YÜKSELİR; Türkiye’nin  en genç nüfusu Şanlıurfa’da olduğu için bu gençleri kontrol altında tutmaya çalışıyoruz, bunları yeşil sahalara çekmeye çalışıyoruz. Bütün yetkililerimizle görüşüyoruz özellikle ilçe belediyelerimize birer tane nizami futbol sahası istedik hatta Maşuk’takinin ihalesi oldu bunun da müjdesini vermek istiyorum gençlerimize. İhalesi yapıldı, Maşuk’ta iki tane saha yapılacak birisi tam nizami birisi de biraz daha küçük, bizim için çok iyi oldu, onların da faaliyete geçmesi bize çok büyük avantaj olacak.
          Bal ligi, Süper amatör, 1. Küme, U18 ligi, U16 ligi ve ikinci küme maçlarımız başlamış ve devam etmektedir. Sona gelen gruplarımız var            özellikle U18 ligimiz 4 grup halinde 1. Seçilen şampiyonlar belli oldu çok yakında kupalarını da takdim edeceğiz. Her gruptan çıkan 2’şer takımla Playoff maçları oynanacak, ilimizi 2 takım teslim edip Türkiye şampiyonasına gidilecektir.
           Bal liginde 3 tane takımımız var, 1 tane takımımız şampiyonluğa oynuyordu, bu hafta ağır bir yenilgi aldı Malatya takımı ile 5 puan ara yaptı, şansımız mucizelere kaldı diyebilirim. Siverek Belediye spor ile Büyükşehir Belediye spor ikinci olmaya çalışıyorlar çünkü son 3. Olan takım direk olarak Süper Amatöre düşüyor.
            ikinci bir maddi yardım Ankara taleplerimizi karşıladı ama takımlarımızın tamamına bu para verilmediği için tekrar girişimlerimiz oldu. 68 kulübümüze tekrar Gençlik spor aracılığımızla maddi para dağıtıldı burada da 85 kulübümüz, bize üye olan kulüplerimize yaklaşık 17’ye yakın kulübümüz almadı, tekrar girişimlerimiz oldu
            SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
             Adnan YÜKSELİR, Yaklaşık olarak 1 yıldır ASKF Başkanlığı görevini üstleniyorum ama daha önce de 27 yılım burada geçti, çeşitli kademelerin de görev aldım, en son olarak genel sekreterdim. Daha sonra başkanlığa aday oldum, 100’e yakın kulübümüz var ve bizi tercih ettiler, iki liste halinde seçime gittik tercih bizden yana olduğunu için biz de geldikten sonra yoğun bir çalışma içerisine girdik.
             AMATÖR MAÇLARLA İLGİLİ BİLGİ VERİRMİSİNİZ ?
             YÜKSELİR, Zaten sizin de bildiğiniz gibi pandemiden sonra çok hızlı bir giriş yapıldı amatör maçlara, özellikle 1 yıl maçlar oynanmadı. Şuan liglerimizin tümü başladı, 14 tanesi hariç onlar da futbol federasyonundan ikinci bir emre kadar onların aşı sorunları olduğu için şuan onlar beklemede. Şuan biz de Bal ligi, Süper amatör, 1. Küme, U18 ligi, U16 ligi ve ikinci küme maçlarımız başlamış ve devam etmektedir. Sona gelen gruplarımız var            özellikle U18 ligimiz 4 grup halinde 1. Seçilen şampiyonlar belli oldu çok yakında kupalarını da takdim edeceğiz. Her gruptan çıkan 2’şer takımla Playoff maçları oynanacak, ilimizi 2 takım teslim edip Türkiye şampiyonasına gidilecektir. Süper amatör ligimiz, son 4 haftaya girildi orada da iki takımımız kıyasıya mücadele içerisinde bunlar da son finale kadar şuan puanları eşit her biri kendi sahasında diğerini yenmiş, deplasmanda da yenmiş, ikisinin de puanları eşit, onlar da son viraja geldi. Biri Bozova Belediye spor biri de Akçakale Belediye spor, burada iki takımımızdan birisi şampiyon olacaktır, hangisi şampiyon olursa bal liginde, ikinci bitiren takımımız da baraj maçı oynayacaktır.
           BAL LİĞİNDE ŞANILURFA TAKIMLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?
           YÜKSELİR ,Bal liginde 3 tane takımımız var, 1 tane takımımız şampiyonluğa oynuyordu, bu hafta ağır bir yenilgi aldı Malatya takımı ile 5 puan ara yaptı, şansımız mucizelere kaldı diyebilirim. Siverek Belediye spor ile Büyükşehir Belediye spor ikinci olmaya çalışıyorlar çünkü son 3. Olan takım direk olarak Süper Amatöre düşüyor. Buradan şampiyon olan ikinci takımla baraj maçı oynuyor kıyasıya bir mücadele var. Birinci küme de 1 takımımızın şampiyonu hemen hemen belli oldu, son maçta 1 puan alırsa Viranşehir Gücü şampiyon oluyor, Bozova Spor da bu hafta oynayacağı maçı aldığı takdir de o da şampiyonluğunu ilan edecektir, bu yüzden onlarda da sona gelindi. U16 ligimiz devam ediyor, sonda da ikinci amatör küpe takımlarımız başladı, tam tamına hafta da 45 ila 50 maç oynuyoruz. Bu durum da yılda bin maç oynanmasına tekabül ediyor yoğunluk çok fazla öyle bir gençlik var.
           GENÇLERİ SPORA YÖNELTMEK İÇİN YAPILANLARDAN BAHSEDEBİLİRMİSİNİZ ?
           YÜKSELİR ,Bildiğiniz üzere Türkiye’nin en genç nüfusu Şanlıurfa’da olduğu için bu gençleri kontrol altında tutmaya çalışıyoruz, bunları yeşil sahalara çekmeye çalışıyoruz. Bütün yetkililerimizle görüşüyoruz özellikle ilçe belediyelerimize birer tane nizami futbol sahası istedik hatta Maşuk’takinin ihalesi oldu bunun da müjdesini vermek istiyorum gençlerimize. İhalesi yapıldı, Maşuk’ta iki tane saha yapılacak birisi tam nizami birisi de biraz daha küçük, bizim için çok iyi oldu, onların da faaliyete geçmesi bize çok büyük avantaj olacak. Büyükşehir Belediyemizle görüşüyoruz sağ olsunlar her konuda bizlere yardımcı oluyorlar, özellikle son ligler başlamadan kulüplerimize yetmese bile en azından biraz rahatlatacak bir maddi imkân sağladılar. Bunlar için de buradan Büyükşehir belediyemize teşekkür ediyoruz, özellikle Zeynel Bey’den sık sık görüşüyoruz, bir tane amatör evi projemiz var o müjdeyi geçen yönetim kurulu toplantımıza bizzat bağlanıp bu hafta içerisinde o müjdeyi bizlere vereceklerdir. Çok yakında onun da ihalesi çıkarsa bizleri gerçek anlam da çok mutlu edecektir. Bizim 3 belediye ile amatör takımlarımıza özellikle kulüplerimize birer oda, ofis projemiz var bu 3 belediye ile bunları son aşamaya getirdik hatta 3 belediyemizin maddi konuda 100’er bin lira katkı sunacağı öbürünün de Spor Bakanlığından alacağımız bir projemiz var. Onu da yapabilirsek ki yapmaya da çalışacağız, yer tahsisi ile ilgili bir sorunumuz yok bunların hepsi 11 Nisan stadının içerisinde yapılacaktır. Bununla ilgili tüm çalışmalarımız devam ediyor.
           FUTBOL İÇİN SAHALAR YETERLİ Mİ ?
            YÜKSELİR ,Tek sorumuz gençlerimizi sahalara çekebilmemiz için yetkililerimizin, Sayın Valimizin, İlçe Belediyelerimizin hepsinin bir olup bize yeşil alanlar ve futbol sahaları açmaları gerekir. Zaten ilçelerin tamamın da bir sıkıntımız yok, sadece Viranşehir’de sıkıntımız var, orada saha eksikliği var. Viranşehir’de 5 tane takım var, birinci kümede 4 tane takım var, Süper amatör de iki takımımız var, bir de Bal ligi takımımız olduğu için orada biraz sıkıntı çekiyoruz. Onu da Gençlik spor ile görüşmemiz, Kaymakam ile görüşmemiz orada ikinci bir sahanın yapımına başlandı onu da faaliyete geçirirsek işlerimiz daha da kolay olur. Bu gibi işlerle uğraşıyoruz, seçimden sonra çok büyük bir yoğunluk var, daha büyük projelerimiz var Halk eğitim üzerinden, Vilayet üzerinden. Boşta ki özellikle iş bulamayan spor akademisi mezunları, Beden eğitimi hocaları ile birlikte Halk eğitim ile ilgili, Milli eğitim ile yapılan protokollerimiz var, bunların ileri ki aşamalar da sonuçlandırdığımız zaman zaten sizlerin aracılığıyla kamuoyu ile paylaşacağız.
         AMATÖR SPOR KULUPLERİNDE YAPILAN DESTEKLERDEN BAHSEDERMİİNİZ ?
         YÜKSELİR ,Özellikle ikinci bir maddi yardım Ankara taleplerimizi karşıladı ama takımlarımızın tamamına bu para verilmediği için tekrar girişimlerimiz oldu. 68 kulübümüze tekrar Gençlik spor aracılığımızla maddi para dağıtıldı burada da 85 kulübümüz, bize üye olan kulüplerimize yaklaşık 17’ye yakın kulübümüz almadı, tekrar girişimlerimiz oldu. Gençlik Spor Genel Müdürü ile görüşmelerimiz oldu, kalan kulüplerimizin de listesini attık inşallah en kısa zaman da onlara da bunu ulaştıracağız. Faaliyetlerimizi yuvarlak şekilde anlattık. Özellikle maçlarımız hafta da 50’ye yakın maçımız var bununla ilgili yönetim kurulumuzu maçların sayısı çok fazla olduğu için tüm yönetim kurulumuzu görevler dışında hepsine görev taksimi yapılıyor. Herkes bulunduğu ilçeler hariç merkezde de herkes maçları izliyorlar, bu konuda sizlere de teşekkür ediyoruz, bu duyarlılığınız için yaptığımız faaliyetleri sizlere anlatabildik.
                BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
              Ben teşekkür ederim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum