Şanlıurfa'da güzellik merkezlerinde denetimler ise yetersiz

Şanlıurfa il genelinde güzellik merkezlerinin çoğalması ile insan sağlığını ilgilendiren bu mesleğe zarar veren merdiven altı ve ruhsatsız iş yerlerinin denetlenmesi isteniyor.

Şanlıurfa'da güzellik merkezlerinde denetimler ise yetersiz

Şanlıurfa il genelinde güzellik merkezlerinin çoğalması ile insan sağlığını ilgilendiren bu mesleğe zarar veren merdiven altı ve ruhsatsız iş yerlerinin denetlenmesi isteniyor.

Şanlıurfa'da güzellik merkezlerinde denetimler ise yetersiz
13 Mayıs 2022 - 18:20

Belediye tarafından da yapılan kontrollerde de seçili bir kuaför olduk


Güzellik Merkezi sahibi Dilek Ülgen Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Hijyen kurallarına kesinlikle uyuyoruz, kapı girişlerine dezenfektanlarımızı yapıyoruz içleri rahat olsun bu konuda bizi tanıyan müşterilerimiz biliyorlar ne kadar dikkat ettiğimizi. Belediye tarafından da yapılan kontrollerde de seçili bir kuaför olduk dezenfektan konusunda, normal de klimaların bile çalıştırılması yasaktı onların izni verildi yaptığımız hijyenlerden dolayı. İçleri rahat olsun biz daha çok korkuyoruz, dışarıdan gelen onlar, onları da düşünüyoruz kendimizi de düşünüyoruz.Her sabah günlük temizliğimizi şöyle yapıyoruz; öncelikle her sabah her yer dezenfektan ediliyor bunun için özel bir cihaz aldık yarım saat bekletiliyor sonra genel temizliğimiz oluyor, malzemelerimiz bir gece önceden cihaza konulur sabah çıkar, her müşteri sonrasında da cihaza tekrar girer. İkramlar yasak biliyorsunuz ama biz yine de müşterilerimizi mağdur etmemek adına tek kullanımlık ürünler kullanıyoruz.dedi.


Güzellik merkezini araştırmadan gitmeyin.

uzman Estetisyen İslim Nur Doğan Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 50 bin lira, 60 bin lira parası olan kişiler direk güzellik merkezi açıyor çünkü bu sektörün 20 bin liralık cihazları da var, 30 bin liralık cihazları da var ama bunlar APL dediğimiz sistemler. Özellikle lazer epilasyon bir güzellik merkezinin başlıca kaliteli olup olmadığını gösterir bu durum medikal cilt bakımında da var ama lazer epilasyon en çok dikkat edilmesi gereken bir cihazdır. Bunda yanık izi geçmiyor, bunda müşteriye vereceğimiz zarar geçmiyor, müşteri gelip boşuna para sarf ediyor, vücudu yanıyor, bilmeyen estetisyen geliyor işlemini yapıp çıkıyor. Tabi biz bunlara karşıyız, bunların önüne geçmeye çalışıyoruz ama maalesef ki geçilmiyor. Öncelikle ben bir müşteri olarak düşündüğüm de zaten müşterilerime şunu söylüyorum, örnek veriyorum. Ben bir güzellik merkezine gidip işlem almak istiyorum ve lazer epilasyon zaten kalıcı olan tek çözüm. O kadar çok cihaz var ki müşterilerimize şunu anlatamıyoruz, APL sistem ile orijinal Diod buz lazer arasında çok fark var. Ama artık o kadar yüksek derecelere gelmiş ki bu sektör yalancı Diod buz lazer bile var. APL sistemin başlığını buz lazer ile değiştiriyorlar ve orijinal buz lazermiş gibi gösteriyorlar. Müşteriler önceden deneme atışı yapılmasını istesinler ve makinenin fotoğrafını çeksinler ve araştırsınlar, internet elimizin altında. Şuan hangi markayı yazarsanız yazın zaten internet size orada bilgi veriyor, APL sistemlere çok güvenmesinler zaten APL sistemi de gösteriyor, APL sistem de tüyü yakıyorlar yani uyutma sistemi dediğimiz bir sistem. Uyuttuktan sonra kıl bir süre sonra bir katı yerine 2 katı çıkıyor bunun dışında Diod orijinal buz lazer zaten 8 seans olan bir sistem, 12 seansa gerek kalmıyor, yüzde 90 çözüm veriyor. Artık internet çağındayız müşterilerimiz bunları da araştırarak öğrenebilirler diye düşünüyorum. Her gittiği mekân da aslında bu kadar çok güzellik salonu var, her gittiklerine sorsalar, cihazlarını öğrenseler daha sonra işleme alsalar kendileri için daha iyi bir çözüm. Bunu da maalesef ki her güzellik salonu sağlamıyor, cihazımın fotoğrafını çekemezsin diyorlar çünkü cihazlarına güvenmiyorlar ya da deneme atışı yapamam çünkü deneme atışından sonra ki olan süreç çok önemli bundan kaynaklı cihazına güvenmeyen kimse bunu yapmaz.dedi.

Güzellik merkezinin ruhsatının olup olmaması çok önemlidir.

 

Güzellik uzmanı yöneticisi Nevruz demir  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;   Tabi her şeyden önce gidilecek olan güzellik merkezinin ruhsatının olup olmaması çok önemlidir çünkü ne yazık ki merdiven altı diye tabir ettiğimiz o kadar güzellik merkezi var ki paralarını peşin alıp ve maalesef sonra da geri alamıyorlar ve paralarını da alamadan ödeme yaptıkları güzellik merkezleri kapanıp gidiyor. Bu yüzden halkımızın bu sorunu yaşamamaları adına gidecekleri güzellik merkezinin her şeyden önce ruhsatlı olması gerekiyor. Daha sonra zaten o güzellik merkezin de görev yapan elemanların belgeli olmaları gerekiyor ki hepsinin işlemleri daha önceden öğrenmiş ve yapmış olup tam anlamıyla öğrendikten sonra işlemlere koyulması gerekiyor. Özellikle kadınlarımız maliyeti düşük olan yerlere daha çok yöneliyorlar ama şunu da unutmamak lazım ki her şeyden önce sağlık geliyor. Maliyete değil de daha çok ortama, hijyene, elemanlara ve yöneticiye hatta komple ekip olarak salona bakılması gerekiyor, belgeli eleman özellikle çok önemlidir ki işlemi bilen eleman olması gerekiyor. Bunlara dikkat edilip de bu önemli noktalar araştırılıp gidilirse bana göre çok güzel yerler var Şanlıurfa’da.        Fiyatıyla değil de bana göre güzellik merkezinin yaptığı işlemlerle anlaşılır zaten her güzellik merkezinin bir instagram sayfası var ve herkes zaten işlemlerini paylaşıyor ki zaten oradan da anlaşılır nasıl işlemler yapıldığı. Örnek veriyorum oraya giden müşterilerin yorumlarından, memnuniyetlerinden anlaşılır bu şekilde de ön bilgi sahibi olabilirler bence her şeyi tamamen fiyata bağlamamak lazım. Sonuçta bize bir vücut emanet ediliyor ve tabi insan vücudu öyle basite alınacak bir şey değil sonuçta gözle görülecek bir şey o yüzden her şeyin çok profesyonel olması gerekiyor ki en ufak biz zarar da o insanın öz güven eksikliği gibi sorunlar yaşamasın. Örnek verecek olursak yüz de bir yanık oluyor ve o insanın haliyle öz güveni düşüyor ve bazı insanlar da kalıcı travma olarak bile kalabiliyor, bazen psikolojik rahatsızlığa bile sebep olabiliyor.dedi.

 Şanlıurfa’da güzellik merkezi açanların sayıları çoğaldı.

Güzellik Merkezi sahibi Hatice ÇEÇO Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Gerçek anlam da çok fazla ilgi var gençlerden, eski yıllara oranla çok daha fazla gençlerin ilgileri artmış durumda, çok talep ediyorlar. Zaten Şanlıurfa’da sorunumuz da bu, çok insan belgesiz çalışıyor, çok insan belgesiz iş yeri açıyor, ruhsatsız iş yerleri açılıyor ve ne yazık ki merdiven altı diye tabir ettiğimiz yerler çok fazla olduğu için maalesef mağdur insanlarımızın sayısı da çok fazla. Mağdur oldukları için de bizim gibi kurumsal yerlere de güvenmekte zorlanıyorlar, zaten bizim amacımız budur öncelikle eğitim vermek ve eğitim verdikten sonra insanları belgelendirmek. Zaten bu sebepten dolayı Şanlıurfa’da güzellik merkezi açanların sayıları çoğaldı, Şanlıurfa’da çok fazla güzellik merkezi var ve ne yazık ki eğitimsiz insanların açtığı yerlerin sayıları çok fazla biz de bunlara merdiven altı yerler diyoruz, belgesiz olan yerler diyoruz. Devletimizin bu konuya el atması lazım tabi, biz buna karışamayız ama insanlarımızın da bunu seçmesi lazım, gidecekleri güzellik merkezini çok seçmeleri lazım. Ben gidiyorum ama bir eğitimleri var mı? Belgeleri var mı? Tecrübeleri var mı? Fiyat olarak uygun olan yerlere gidiyorlar ve mağdur oluyorlar, bizlere gelince de sıkıntı yaratıyorlar. Amaç, tecrübesi olması, amaç eğitimli olması, amaç bir belgesi olması zaten sen mağdur olduğun zaman o insanın belgesi varsa sen istediğin şekilde şikâyette de bulunabilirsin. Merdiven altı yerlerin sebebi budur, güzellik merkezlerinin sayılarının bu denli çoğalmasının sebebi budur tamamen belgesizlikten kaynaklanıyor. Gidecekleri güzellik merkezlerinin ilk olarak tecrübelerine baksınlar ve belgelerine baksınlar, illa belgesi varsa asmıştır, tecrübesi varsa işlem yaptığı kişilerden bellidir. Yapılan işlemlerden bunlar anlaşılabilir, bir cilt analizi yaptırılmadan işlemlere alınmasına izin verilmesin, bir kıl tipinin analizi yapılmadan işleme alınmasına izin verilmesin. Zaten güzellik merkezlerinin çoğalması demek, hafiflemesi demek, ucuzlaması demek, sayı ne kadar az olursa kalitesi de o kadar çok olur, halkımız bunlara önem versinler. Bir cilt analizi yapmadan, tüy analizi yapmadan, bölgesel zayıflama da ölçüm, yağ oranı, tahlil yaptırmadan ki eğer bir kurum bunları yapmıyorsa oranın merdiven altı yer olduğu bellidir.dedi.

500’den fazla kaçak güzellik salonu var

 

Bayan Kuaförü Metin Yıldıztaş Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;Eğitim şart, en basitinden bir boya alıyoruz ve bu boyanın türlü türlü eğitimleri var örneğin yeni bir firma ile anlaştık bu yıl çok güzel bir anlaşmamız oldu, bu yıl çok güzel eğitimlerimiz olacak. Adamlar bize diyor ki ben bu boyayı sana üretiyorum ve benim eğittiğim şekilde kullanacaksın boyayı ve biz de ona göre hareket ediyoruz. Örneğin bu yıl 5 tane eğitimimiz olacak sadece 1 boya üzerine Antalya eğitimi var, İtalya eğitimi var, Kiev eğitimi var ve Bangkok eğitimi var bu yüzden eğitim şart. Burada önemli olan boyanın nasıl çalışabileceğini öğrenebilmek, hangi deriye, baş derisini, koyu saça, açık saça hangi, boyayı sürebileceğimiz eğitimi veriyorlar bize. Kolaydır, normal bir vatandaşta o eğitimi alıp düz boyayı yapabilir ben bunu iddia ediyorum. Sadece yapamayacakları şey topuz eğitimi olabilir aynı zaman da ben topuz eğitmeniyim, topuz olabilir, makyaj olabilir bunlar biraz karışık işledir, bunlar da eğitim şart. Özellikle güzellik salonlarından ben bahsediyorum, biraz önce bahsettiğim olay robotlar yapıyor, akşam karar alıyorlar ve sabah iş yeri açıyorlar ama tabi bunun bilgisi de olacak. Kıl kökünü bilmek lazım, deriyi bilmek lazım, hassasiyetini bilmek lazım ve ayrıca işletme de burada çok önemli. Bir kuaför, sadece kuaför olarak kalmayacak oranın sahibi işletmeci olacak, oranın patronu bir kere işletmeci olacak ayrıca hep para odaklılar bugün kimden ne kazansam diye. Eğitim yok, sorsan kalem bile tutmamıştır belki sadece bu sektör de sıcak para olduğunu duymuş. Bizim yaptığımız sayıma göre kaçak 500’den fazla güzellik salonu var bunlar hep merdiven altı yerler. Diğer bir konu bayan kuaförlüğü, gidip çalışıyorlar 5 – 6 ay sonra kendi yerini açıyor ama onun bir kere harcadığı paraya yazık. Bugün bir salon açmaya kalkan kişiler ortalama 600 – 700 bin liradan aşağı değil bir salon açmak. En azından eğitimlerini tamamlamış olsalar bu durum böyle olmayacak, açıyorlar ama nereye kadar gerçekten nereye kadar, zaten çok uzun süreli de kalmıyorlar. Dikkat ederseniz özellikle bu pandemi döneminde ayakta duran salonlar genelde profesyonel salonlardır, işini bilen salonlardır, işini bilen işletmecilerdir. Umarım ilerleyen dönemler de akılları başlarına gelir ve bu konuda belediyeye çok görev düşüyor, açıkça söylemek istiyorum bu konuda belediye üzerine düşen görevi yapmıyor. İnsanlar şikâyet edince biz bunlara bir şey yapamayız diyorlar ama insan sağlığını düşünmüyorlar, düşünmüş olsalar her önüne gelen kuaför açamaz, güzellik salonu açamaz bu konuda bizimle iş bitmiyor, belediye ile iş bitiyor, Sağlık bakanlığı ile iş bitiyor umarım ilerleyen dönemler de bunu da kontrol altına alırlar.
Vatandaşın bir kere araştırmacı olması gerekiyor, şuan sosyal medya denen bir şey var, insanlar reklam bile vermiyor herkes sosyal medya üzerinden reklamlarını yapabiliyor ve ücretsiz. Müşteri öncelikle sosyal medya üzerinden bir araştıracak, kullanıcı yorumlarına bakacak, giden insanların yorumlarına bakacak. Zaten müşteri bir salona girdiği zaman kendilerini karşılayan işletmecinin profesyonel olup olmadığın anlayabilir. Çünkü artık insanlar makinelerin bile adını biliyorlar, hangi makineyi kullandığını soruyor, hangi boyayı kullandığın soruyor, hangi şampuanı ve kremi kullandığını soruyor. Ben buradan toplumumuza şunu söylemek istiyorum, araştırıp gitsinler, araştırmadan hiçbir salona girmesinler, bana bile yeni gelen müşterilerime diyorum ki sosyal medya üzerinden bizi araştırın, bakın yorumlara bakın ona göre buyurun size işlem yapalım diyorum. Beni bile araştırsınlar, gidecekleri her salonu araştırıp gitsinler.dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum