Reklam

Şanlıurfa’da Hastalar tedavi için il dışına gidiyor

Şanlıurfa’da Sağlık alanında gerek doktor gerekse de cihaz eksikliklerinden dolayı hastalar il dışında tedavi görmek zorunda kalıyor.

Şanlıurfa’da Hastalar tedavi için il dışına gidiyor

Şanlıurfa’da Sağlık alanında gerek doktor gerekse de cihaz eksikliklerinden dolayı hastalar il dışında tedavi görmek zorunda kalıyor.

Şanlıurfa’da Hastalar tedavi için il dışına gidiyor
15 Mayıs 2019 - 15:45

Şanlıurfa’da Kan merkezi olmaması nedeni ile de Kızılay tarafından toplanan kanlar Gaziantep’e götürülerek işleniyor ve hastanelerin ihtiyacına göre gönderiliyor. Ancak, trafik kazası ve yaralamalar gibi olaylar olduğu takdirde şanlıurfa’dan kanlar alınarak özel araçlarda Gaziantep’e götürülüp oradan tekrar kanlar Şanlıurfa’daki ihtiyaç duyulan hastaneye getiriyor. Bu da zaman kaydı ve hastaların yaşamlarını riske sokuyor.

Felçli hastaların mağduriyeti devam ediyor

Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Fizik Tedavi Bölümü daha önceki dönemin Başhekimi Dr.İ.Halil Keşküş tarafından kapatıldı.  İpekyol caddesinde fizik tedavi birimi açıldı. Sadece ayakta tedavi yapmaya başladı. Ancak, hastanede yataklı birimlerde kapatıldı. Felçi ve yaşlı yatarak tedavi görmesi gereken hastaneler 500 yataklı hastanede imkan kalmadı. Vatandaşlar ise Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve araştırma hastanesine gitmek zorunda kaldılar. Tıp fakültesinin kapasitesinin azlığı ve 30 kilometre günlük gidiş ve gelişler yaşlılar için zorluklar yaşanmasına neden oldu.Maddi durumu iyi olan hastalar il dışına giderek tedavi olurken maddi durumu iyi olmayan hastalar ise zorluk ve sefalet içinde kaderlerine boğun eğdiler.

Tıp Fakültesinde kansere tarama cihazı alınmasına rağmen sadece 1 doktor olması nedeni ile hastalerın ihtiyaçlarına cevap verilmemesi nedeni ile sıra beklemek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle maddi durumu iyi olan hastalar il dışına giderken maddi durumu iyi olmayan hastalar ise kaderlerine razı olmak zorunda kalıyorlar. Tıp fakültesine 1 ve 2 doktor atanması ile hastalar hem erken teşhis ile tedavi imkanına kavuşacak ve il dışına gitmek zorunda kalmayacak.

Kamu Hastanelerinde özellikle çocuklar için anestezili MR çekimi yapılamadığından hastalar Gaziantep veya Adana’ya gitmektedir. Sembolik bir cihaz alımı ve personel eğitimi ile bu sorunu gidermek mümkün ile Şanlıurfa’da sağlık alanında ilgisizlik sorunların artmasına neden oluyor.

Romotoloji, Gastro Entroloji , endokromi gibi doktorların 1 tane ve 2 tane olması izin, hastalık gibi durumlarda ise hastaların mağdur olduğu belirtiliyor. Şanlıurfa’da Tıp Fakültesi ve kamu Hastanelerinde toplam iki adet çocuk nefroloji doktoru buluyor. Yine Kamu Hastanelerinde ve Tıp fakültesinde toplam iki çocuk hematoloji doktoru var.erişkin hemotoloji 1 doktor sadece kamu hastanelerinde görev yapıyor.

Kamu hastanelerinde çocuk gastroloji bölümünde bir doktor sadece görev yapıyor. Randevu ile çalışan doktor günlük 15-20 civarında hasta muayene ediyor. Hastalar günlerce sıra beklemek zorunda kalıyor. Sağlık Bakanlığının mutlaka 1-2 çocuk gastroloji doktoru atamasının yapılması gerekiyor.

Şanlıurfa’da 550 bin Suriye’linin olması ile hastanelerde yoğunluk had safhada bulunuyor. Yoğun bakım yatak kapasitesinin büyük bölümü dolu olması nedeni ile ilçeler ve il merkezinde acil durumlarda yoğun bakımların dolu olması nedeni ile  Adıyaman, Diyarbakır, Mardin’in ilçelerine bile sevklerin yapıldığı belirtiliyor.

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri Vatandaşlara Şanılurfa'nın sağlık sorunları ile ilgili görüşlerini sordu.

Siyasiler sağlık sorunlarını çözsünler

Ali Doğan, Buradan tüm yetkililere sesleniyorum. Oy vakti olduğu zaman herkes bizim kapımızı çalıyor. Kanser hastası var.Bir sürü rahatsız insan var.Bunlar il dışına buradan tedavi için gidiyor.Tabi maddi durumu iyi olanları saymıyorum. Kardeşim hastanelere gelin bir bakın cihaz varmı ? imkan var mı ? yetkililere sesleniyorum.bir an evvel el atsınlar.Hastalarımıza acil şifalar diliyorum.yeterli cihaz ve imkanların Şanlıurfa’ya getirilmesini istiyorum.dedi.

Şanlıurfa’da Sağlık çalışanlarına saldırı var.

Ramazan Gündeş; Şanlıurfa’da gerçekten personel eksikliği var.Doktorlar kaçıyor.Şanlıurfa’da sağlıkçılara şiddet var.insanlar bilinçsizce doktorlara saldırıyor.Geçen sene doktorumuz kafasından ağır yaralanmıştı.Doktorların urfada durmaması bence normal.yerlerinde ben olsam bende bu memlekette durmazdım. Bizim insanlarımızın bilinçli davranması lazım. Hükümetin ise Türkiye’deki nufus oranına göre bakılırsa ilk 10’lardayız. 2 milyondan fazla nüfus var. gereç araç olsun gerek gereç olsun gerek tıbbi malzemeler olsun Urfa’ya bu konularda fazla yatırım yapılmalıdır. Bunun için doktor eksikliği giderilmelidir. Dedi.

Doktor eksikliği giderilsin

Mehmet Bekir Özel, Sağlık Bakanlığı Şanlıurfa’ya doktor atasa burada problemler olmayacaktır. Şanlıurfa’da doktorlar var. Gerekli imkanlar olmadığı için il dışına hastalar gitmek zorunda kalıyorlar.doktor eksikliğinin giderilmesi iyi olur. Dedi.

Gaziantep ve Adana’ya hastalar gidiyorsa bu bizim eksikliğimizdir.

Hamit Mehmet Aksoy, imkansızlıklar nedeni ile il dışına gitmek zorunda kalan hastalarının Şanlıurfa’da tedavi olmaları için Sayın AK Parti il Başkanımız , Sayın vekillerimiz, siyasetçilerimiz bu konuyu yakından takip edip Şanlıurfa’mıza bu hizmetleri getirmeleri lazım. Çünkü bir kanser hastası tedavisi ile ilgili bir sıkıntısı varsa eğer Şanlıurfa’nın insanları Gaziantepe, Adanaya gidiyorsa bu bizim, Şanlıurfa’nın bir eksikliğidir. Bunu hemen derhal Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçip çözmelidirler.

Onkoloji Hastanesi kurulmalı

Mehmet Güç, Şanlıurfa’da son dönemlerde Suriye’de meydana gelen olaylarla alakalı nufus aşırı derecede arttı.Hastanelerde büyük bir yoğunluk söz konusudur.Hekimlerimiz bu konuda yetersiz geliyor.Cihazlar konusunda sıkıntılar meydana gelmektedir.Bu kanser hastaları ile ilgili Şanlıurfa’da onkoloji hastanesi kurulmalı veya onkoloji bölümü ile ilgili hekimler yetersiz veya yoktur.En yakın Gaziantep’e sevkleri sağlanmaktadır.Halkımızın da maddi durumu ortadadır.Gaziantep iline giderken ulaşım, barınma sorunu meydana gelmektedir.Ciddi manada halkımız bu konuda mağdurdur.Bu konuyu eğer çözebilirlerse daha uygun olur diye düşünüyorum.

Yetkililer Tıp fakültesine daha fazla yatırım yapmalı

Murat Arslan, Şanlıurfa bölgemizin en büyük illerinden bir tanesidir.Yani bölgedeki illerin hem ekonomik olarak büyüklüğü sağlık yatırımlarız olarak eksiklik var.Hem doktor eksikliği var.Hem hastane eksikliği var.Hem de ekipman eksikliği var.tabi yetkililerimiz bunun farkındadır. Çalışma yapıyorlardır.ancak daha çok çalışılması lazım.Çünkü il merkezinde hastanelere ulaşma mümkün ama ilçelerde mümkün değil.Şanlıurfa’daki hastanelere özellikle tıp fakültesi araştırma ve eğitim hastanesine daha fazla yatırım yapılması gerekir. Her branşta bir doktor değil en az 10 doktor yani uzman doktor bulunmalıdır.

Doktor ve cihaz eksiklikleri giderilmelidir.

Hasan Eres; sağlık konusunda Şanlıurfa yetersiz, bu konuda bazı önemli cihazların olmaması nedeni ile eksikliğin olduğunu belirtmek istiyorum.cihaz eksikliklerinden ve doktor eksikliğinden dolayı hastalar il dışına gitmek zorunda kalıyor.Maddi imkansızlıklarına rağmen hastalarımızın çoğu il dışına gitmek zorunda kalıyor.bu konuda eğer yetkililerimiz hastanelerin cihaz ve doktor sorunlarını çözerlerse maddi imkanları olmayan ancak il dışına tedavi için gitmek zorunda kalan hastalarımıza kolaylık sağlayabilirler. Bizim memleketimizde bu sayede insanlarımız tedavi için il dışına gitmek zorunda kalmayacaktır. Dedi.

 

 

 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • burhan polat
  9 ay önce
  mehmet Akif inan hastanesi ek binada fizik tedavi bölümü yataklı tedavi görmesi gereken hastalara en modern şartlarda doktorların talebi doğrultusunda hizmet vermektedir.Lütfen yetkililere sormadan eksik bilgi vererek insanları yanıltmayın.Bahsi geçen eski başhekim ayrılalı 1,5 yıl oldu. Ardından gelenler istemiş olsalardı eğer yeni üniteler açabilirlerdi.
 • Artık yeter
  9 ay önce
  Bu yönetimle sağlık sağlıklı devam edemez. Hiçbir yöneticinin sağlığın iyi olabilmesi için uğraşıyor. Tek uğraştılar koltuklaridir. Merkezdeki en eski hastanelerden balikligol devlet hastanesinde çoğu branş doktoru yoktur. Bu sorun 2.5 yıldır devam ediyor. Bu yönetim hizniyetiyle devam edecektir. Geçici görevlendirmeler le sağlığı toplumun sağlığını gecistiriyorlar. Bu sorunlara kimse kulak vermiyor. Bu topluma yazık günahtır. Artık elinizi vicdanınıza koyarak yonetin