Şanlıurfa'da ilk ve tek kadın berberi ( Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler BAYAN Kuaför Güler Paillart ile röportaj yaptı

Şanlıurfa'da ilk ve tek kadın berberi ( Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler BAYAN Kuaför Güler Paillart ile röportaj yaptı

Şanlıurfa'da ilk ve tek kadın berberi ( Video)
20 Eylül 2022 - 16:16

Paillart, Kadın olarak erkek kuaförü Şanlıurfa’da bir ilk olsun istedim, yurt dışında eğitim aldım, cilt uzmanıyım, güzellik alanında sertifikalarım mevcut, saç sakal tıraşları yapıyorum.
Ben Fransız vatandaşıyım, 6 yaşında Fransa’ya gittim ve yurt dışında bir kadının bir erkeği tıraş etmesi çok normalken bana çok tuhaf gelmişti, yadırgamıştım, bilirsiniz ki ön yargılarımız var. Ben de çok yadırgamıştım ama sonradan alınan tepkiler bir kadının bir erkeğe kendi stili ile tıraş yapması, orada ki bakış açılarının çok daha güzel olduğunu, biraz daha kadınların kendilerine özgüvenli olması takdir edilir bir durumdu.
 şunu tasarladım ki daha çok biraz daha insanları tanıyıp müşteri potansiyelimi kişilik olarak ve insanlara bunları aşılayarak, anlatarak. Bir kadının bir erkeğe saç ve sakal tıraşını yapmasının gayet normal olduğunu ve bunu saygı çerçevesi içerisinde yapılması gerektiğini aşılamak istedim ve bunun için bir ara verdim.
Ben ilk karar verdiğim de bana sadece şu söylenildi, hiç olur mu, Urfa’da öyle bir şey yapmayın, zaten yapsan da başaramazsın dendi ama benim ise bu güne kadar verdiğim hiçbir karardan cayma gibi bir niyetim olmadı. Her zaman verdiğim kararların arkasındayım bu yüzden başaracağımı söyledim, tabi destekçilerim de çok fazla oldu, cesaretimi alkışlayanlar da oldu ve yaptıktan sonra da ben biliyordum zaten bunu yapacağını, başaracağını diyenler de oldu.
Erkekler kuaförlerini aldatmazlar biliyorsunuz, kuaförlerinizi aldatmayın ama bir kadın elini de deneyin diyorum, çünkü bir kadın elinde değişiklik hakikaten çok olumlu sonuçlar verebiliyor.
Hayatta başarılı olmak için kör ve sağır olmak gerekiyor, kör ve sağır olması gereken konular da hiçbir zaman insanlar birilerinin iyi yere gelmesini istemiyor. İstisnalar kaideyi bozmaz, hiçbir şekilde sağına, soluna, çevresine bakmadan hepimizin içerisinde bir umut vardır, hepimizin içerisinde hayalleri vardır ve kadınların en çok yapmak isteyip de ‘Çevre ne der? Yapabilir miyim?’ düşüncelerini atıp gözü kapalı bir şekilde adım atmalarını istiyorum.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

İsmim Güler Paillart, aslen Malatyalıyım, 3 yıldır Şanlıurfa’da bulunuyorum, edebiyat öğretmeniyim. Urfa’da yaşıyorum ve artık Urfalıyım diyecek kadar Şanlıurfa’yı çok seviyorum bu yüzden kendimi esnaflığa attım özellikle insanları daha iyi tanımak için, insanlarla iç içe olmak için. Benim Şanlıurfa’da gördüğüm bir değer var, insanlarından gördüğüm değer, örflerine, adetlerine çok önem verirler. Bunun yanı sıra misafirperverliklerini çok seviyorum, özellikle yabancılara verdikleri değerler çok hoşuma gittiği için esnaflığa atılmak istedim. Kadın olarak erkek kuaförü Şanlıurfa’da bir ilk olsun istedim, yurt dışında eğitim aldım, cilt uzmanıyım, güzellik alanında sertifikalarım mevcut, saç sakal tıraşları yapıyorum. Şunu düşündüm, şunu tasarladım ki daha çok biraz daha insanları tanıyıp müşteri potansiyelimi kişilik olarak ve insanlara bunları aşılayarak, anlatarak. Bir kadının bir erkeğe saç ve sakal tıraşını yapmasının gayet normal olduğunu ve bunu saygı çerçevesi içerisinde yapılması gerektiğini aşılamak istedim ve bunun için bir ara verdim. Önümüzde ki zaman da, birkaç ay süre içerisinde belli müşterilerimize bu hizmeti bizzat kendim vereceğim, şuan da erkeklere ve kadınlara olmak üzere cilt uzmanlığı yapıyorum. Saç dökülmelerine, cilt bakımlarına, manikür, ayak her şeyi yapıyoruz, bu şekilde hizmet veriyorum.

ERKEKLERİ TIRAŞ ETME FİKRİNİ İLK OLARAK NASIL DÜŞÜNDÜNÜZ?Ben Fransız vatandaşıyım, 6 yaşında Fransa’ya gittim ve yurt dışında bir kadının bir erkeği tıraş etmesi çok normalken bana çok tuhaf gelmişti, yadırgamıştım, bilirsiniz ki ön yargılarımız var. Ben de çok yadırgamıştım ama sonradan alınan tepkiler bir kadının bir erkeğe kendi stili ile tıraş yapması, orada ki bakış açılarının çok daha güzel olduğunu, biraz daha kadınların kendilerine özgüvenli olması takdir edilir bir durumdu. Bence artık kadınları erkekler saç fönü, boya vs. yaparken ve bu durum çok normal gelirken bir erkeği de kadının tıraş etmesi kadar güzel ve dikkat çekici bir şey yoktur. Çok mükemmel bir duyguya sahip, özgüvenli ve bence bir farkındalıktır. Farkındalığında tabi belli şeylerimiz var, kadın erkek tıraş eden çok fazla var lakin bu Urfa’da yok, Urfa’da birçok şeyin olmadığını görüp bazı ilklere imza atmak istedim ve bununla da gurur duyuyorum.

VATANDAŞLARIN SİZE YORUMLARI VE TEPKİLERİ NASIL OLUYOR?

Sadece çok büyük bir cesaret diyorlar, bana ilk söyledikleri söz çok büyük bir cesaret, Şanlıurfa’da bir ilk ve buna nasıl cesaret ediyorsunuz diyorlar. Şanlıurfalı vatandaşlarımız da bu konuda şaşırıyorlar haklı olarak çünkü bir kadının bir erkeği tıraş etmesi özellikle Şanlıurfa gibi bir yerde. Şanlıurfa’nın standartları çok daha fazla, yaşam tarzı çok farklı, bir erkekle bir kadın diyalogları Batı gibi değil, biraz daha tutucu, biraz daha farklı ama ben burada güler yüzümle, samimiyetimle çok daha güzel bir şekilde aşıladığımı düşünüyorum. Ve ilk defa duyanlar bana sadece çok büyük cesaret diyorlar, gurur duyanlar var, yüzde 90’ı çok memnun bundan, yüzde 10 ise eşleri özellikle sen oraya mı gittin diye tepki görüyoruz ama biz burada bir aileyiz. Ben mesleğimi burada yapıyorum, zevkle yapıyorum ve o insanların artık aşmasını istiyorum, bir kadın işletmecilikte her şeyi yapabilir. Nasıl ki bir kadın doktor, erkek doktor ayrımı yoksa bence bu esnaflıkta da kadın ve erkek ayrımı olmadan yolumuza devam edip, gelecekte ki çocuklarımıza güzel örnekler olabiliriz diye düşünüyorum.

SİZE BÜYÜK CESARET DENDİĞİ ZAMAN NE DÜŞÜNDÜNÜZ?Ben ilk karar verdiğim de bana sadece şu söylenildi, hiç olur mu, Urfa’da öyle bir şey yapmayın, zaten yapsan da başaramazsın dendi ama benim ise bu güne kadar verdiğim hiçbir karardan cayma gibi bir niyetim olmadı. Her zaman verdiğim kararların arkasındayım bu yüzden başaracağımı söyledim, tabi destekçilerim de çok fazla oldu, cesaretimi alkışlayanlar da oldu ve yaptıktan sonra da ben biliyordum zaten bunu yapacağını, başaracağını diyenler de oldu. Bundan dolayı ben tüm olumsuzluklara rağmen, kafamı çok karıştırmalarına rağmen ben yine de yolumdan vazgeçmedim. Bu benim 3. Ayım ve 3 ay da reklam yapmadan, açılış yapmadan hem çok seviliyorum hem çok sayılıyorum hem de işlerim çok yolunda gidiyor. Kendim tıraşı bırakmama rağmen, ara vermeme rağmen tanıma sürecim itibariyle çok güzel talepler görüyorum ve özellikle Göbeklitepe ticaret merkezinde ki bütün esnaflar bana en büyük destek oldu buradan onlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

BİR KADIN BENİM TIRAŞIMI BECEREBİLİR Mİ DİYENLERE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Erkekler kuaförlerini aldatmazlar biliyorsunuz, kuaförlerinizi aldatmayın ama bir kadın elini de deneyin diyorum, çünkü bir kadın elinde değişiklik hakikaten çok olumlu sonuçlar verebiliyor. Ben kendi işime, kendi elime, kendi yeteneğime cilt bakımı dâhilinde, saç dökülmesi dâhilinde işime güveniyorum, kendime güveniyorum. İlla ki bir değişikliğe açık olmaları gerektiğini ve mutlaka denemeleri gerektiğini düşünüyorum.

TIRAŞ ETTİĞİNİZ ERKEKLER TIRAŞTAN SONRA MEMNUN KALIYORLAR MI?


Gerçekten fazla bir şekilde geri dönüş alıyorum, yanında ki arkadaşları, dostları, çevreleriyle hep beğenilerini dile getiriyorlar, çok beğeniyorlar, buradan çok mutlu kalkıyorlar öncelikle, seviyorlar yaptığım saç tıraşını, istedikleri saçı, istedikleri kesimi yaptıktan sonra bir insandan zaten olumlu tepkiler alırsınız. Benimde zaten burada ki amacım istenileni istedikleri şekilde, kaliteli şekilde sunmaktır bu yüzden bende hep olumlu tepkiler alıyorum ve geri dönüşlerim de hep artı olarak geliyor ve ben de bununla hakikaten onur duyuyorum.

ŞANLIURFA’DA BİR İLKE İMZA ATMAK NASIL BİR DUYGU?

Çok gurur verici, çok onur verici özellikle gittiğim mekânlar da, görüştüğüm yerlerde, alışveriş merkezlerinde ve el broşürlerimi birkaç yere dağıttığım da ‘Gerçekten mi? Urfa’da böyle bir şey yok’ denildiği zaman Urfa’ya bir ilke imza atmanın gururu çok ayrı bir şey ben bunu ifade dahi edemiyorum. Hakikaten bir ilk olmak, bir şehirde bir şeyi ilk defa yapabilmek hakikaten çok güzel bir şey ki biliyorsunuz Şanlıurfa insanlık tarihinin ilk yerleşim alanı, ilk üniversite burada ve bunların Urfa’da olması bir tesadüf değil. Urfa’da her şeyin ilki yaşanmışsa Urfa’da bir şeyin ilki de benden çıksın dedim ve erkek kuaförü olarak bir imza attım. Baktım Urfa’da her şeyin bir ilki vardı ve bende bir kadının erkeği tıraş etmesi konusunda ilk olduğum için gurur duyuyorum.

HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Bir Rent-a car düşünüyorum, Bahçelievler’de ikinci bir şube düşünüyorum, Sivas’ta doktor balık denen bir olay var, balıkların tedavi ettiği, iki ay içerisinde onu buraya taşımak istiyorum. El ve ayak bakımında balıkların tedavi edeceği şekilde manikür ve pedikür sistemine geçeceğim ve o da bir ilk olacak böyle bir şey yok. Herkes Sivas’a kaplıcaya gidiyor, faydalı balık diye geçiyor, doktor balık diye geçiyor, ben bunu Allah nasip ederse yine bir ilk olarak yapacağım. Bunların yanı sıra siyaset düşünüyorum, siyasete atılacağım, anlatmak istediğim şey, ben Urfa’da ilk olacak olan her şeyi yapmak için elimden gelen tüm gayreti gösteriyorum, bütün çabayı da göstereceğime inanıyorum.

KADINLAR DA ARTIK İŞ HAYATINA ATILIYORLAR BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Ben bu tür kadınları ayakta alkışlıyorum her şeyden önce lakin bu kadınlara biraz daha destek, biraz daha örnek davranışlarla, benim yaptığımı gibi cesaret sergilediğimiz de bunların daha çok ileriye gideceğini ve emin olun kadınlar, erkeklerden çok daha başarılı işlere imza atacağına inanıyorum. Çünkü kadınlar hem zekidir, hem akıllıdır hakikaten öyledir, bir erkeğin ben yaparım deyip yapamadığını, bir kadının da bir erkeğin yapamayacağı işi dahi yapıp altına da imzasını atacak kadar kapasiteye sahip olduğunu düşünüyorum. Yeter ki o tabuyu yıkalım, yeter ki güçlü olalım ve biraz da destekle ayrıca bir de birilerinin, çevrenin sözüne bakmadan sen yapabilirsin ya da olmaz, böyle bir şey normal değil. Bir erkeğe hizmet etmek doğru değil denilen her şeye kulak tıkamak, sağır olmak gerektiğini düşünüyorum, sağır olmazsak bazı yerlerde emin olun hep geri kalacağız. Her şeyden önce bunu para hırsı olarak değil de bence bir ilke imza atma hırsı olmalı ve bende bu var, çok büyük bir hırs var, daha çok güzel planlarım var ve bunları sürpriz olarak Şanlıurfa’da sergileyeceğimi düşünüyorum.

İŞ HAYATINA ATILMAK İSTEYEN KADINLARA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Hayatta başarılı olmak için kör ve sağır olmak gerekiyor, kör ve sağır olması gereken konular da hiçbir zaman insanlar birilerinin iyi yere gelmesini istemiyor. İstisnalar kaideyi bozmaz, hiçbir şekilde sağına, soluna, çevresine bakmadan hepimizin içerisinde bir umut vardır, hepimizin içerisinde hayalleri vardır ve kadınların en çok yapmak isteyip de ‘Çevre ne der? Yapabilir miyim?’ düşüncelerini atıp gözü kapalı bir şekilde adım atmalarını istiyorum. Eğer adım atarlarsa bugün benim bulunduğum noktada ki başarıda ve tüm işlerim de başarıya imza atmışım, o başarıyı kesinlikle elde edeceklerini düşünüyorum, biz kadınlar destek olalım birbirimize.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum