Reklam

Şanlıurfa'da Kanarya ve Kafes Kuşları festivali yapılacak

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa Kanarya Sevenler ve Yetiştiriciler Dernek Başkanı Osman ŞİŞLİ ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa'da Kanarya ve Kafes Kuşları festivali yapılacak

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa Kanarya Sevenler ve Yetiştiriciler Dernek Başkanı Osman ŞİŞLİ ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa'da Kanarya ve Kafes Kuşları festivali yapılacak
14 Eylül 2018 - 17:27

Şişli, Biz hayvan sevgisini insanlara aşılamaya çalışıyoruz, her Pazar günü dernek binamız da arkadaşlarımızla toplantılar yaparak, kötü alışkanlıklardan uzak o gün kaç kişi gelmişse hep birlikte oturup muhabbet ediyoruz, elimizden geldiği kadar gençlere aşılamaya çalışıyoruz.

Bu sene Kasım ayının ilk haftasında 11 Nisan fuar alanında 5 bin metre kapalı yerde 5 gün hazırlık, 2 gün halka açık olmak şartıyla bir festival, yarışma düzenleyeceğiz.

Binlerce kişinin katılacağı bir fuar olacak, büyük bir etkinlik olacak. Şuan da zaten bazı otellerde hiç yer yok, hepsi bizim sektörden, şuan da uçak firmalarından yüzlerce kişi bilet almış hava yolu ile gelecekler tabi bir de karayolu ile gelecekler var. Adana, Antep’ten gelecek olanlar kendi özel araçları ile veya büyük arabalar tutup toplu gelecekler, turizm anlamında inanılmaz patlama olacak.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Şanlıurfa Kanarya Sevenler ve Yetiştiriciler Dernek Başkanı Osman ŞİŞLİ Şanlıurfalıyım öncelikle size hoş geldiniz diyorum, şahsınıza ve gazetenize bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.

DERNEĞİNİZİN KURULUŞ AMACI VE FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Derneğimiz 2010 yılında kuruldu, bizden önce ki kardeşlerimiz derneğimizi kurmuşlardı biz de kendilerinden devraldık. Bu bir hizmet yarışı şuan da yaklaşık 200’ün üstünde üye sayımız vardır. Biz hayvan sevgisini insanlara aşılamaya çalışıyoruz, her Pazar günü dernek binamız da arkadaşlarımızla toplantılar yaparak, kötü alışkanlıklardan uzak o gün kaç kişi gelmişse hep birlikte oturup muhabbet ediyoruz, elimizden geldiği kadar gençlere aşılamaya çalışıyoruz, kötü alışkanlıklardan onları uzak tutmaya çalışarak haftanın bir günü derneğimizde faaliyetlerimizi gösteriyoruz. Bizim dernekte kesinlikle hiçbir ticari amacımız yoktur, dernekte bu işi biz gönüllü olarak yapıyoruz.

DÜZENLEYECEĞİNİZ FESTİVAL HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Çok güzel bir konuya temas ettiniz, bizim yıllardır fuar alanımız olmadığı için, bizim Türkiye Kafes Kuşları Federasyonumuzun düzenlediği her yıl 4 ilde yarışmalarımız var. Biz iki yıldır talep ediyoruz, başkanımız bize fuar alanınız olunca gelin diyordu, çünkü bizde 4500 – 5000 metre kare kapalı alan istiyorlardı. Şöyle devam etmek istiyoruz, her kim ki bu memlekete hizmet ediyorsa ben şahsım adına diyorum ki Allah onlardan razı olsun. Büyükşehir belediye başkanımız sağ olsun büyük bir özveri ile çalışarak fuar alanımızı bize kazandırdı. Biz de bu sene göğsümüzü gere gere gidip federasyondan yarışmayı talep ettik, onlar da sağ olsunlar bize verdiler çünkü fuar alanımız hazır. Bu sene Kasım ayının ilk haftasında 11 Nisan fuar alanında 5 bin metre kapalı yerde 5 gün hazırlık, 2 gün halka açık olmak şartıyla bir festival, yarışma düzenleyeceğiz. Gittiğimiz yerler de bize hep kuş için kim gelecek ki diyorlar fakında değiller halbuki binlerce insan Şanlıurfa’ya gelecek. Şu tarih itibariyle otellerin yüzde 30’u bizim sektörde ki arkadaşların gelmesiyle zaten dolu, biz oraya gidip gereken arkadaşlarımızla görüştük, 11. Ay da Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden Urfa’mıza gelecek olan binlerce insan var. Burada bizim her hangi bir çıkarımız, gelirimiz var mı? Hayır yok, çünkü zaten Türkiye’de bu yarışmayı yapan her dernek eğer desteği yoksa yaklaşık 20 -  30 bin lira zarar ediyor. Ben şunu söylemek istiyorum, Allah razı olsun, işte Urfalılık bu, Urfa’ya hizmet edeni bilmek bu, biz küçük bir derneğiz bu yarışmayı aldığımızda biz Büyükşehir belediye başkanından yoğunluğuna rağmen randevu talep ettik özel kalem müdürü başta olmak kaydıyla, Bel – Tur Müdürü Levent Bey başta olmak şartıyla biz randevumuzu aldık. Ben derneğim adına, Şanlıurfa adına Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Nihat Çiftçi’ye göstermiş olduğu ilgi, alaka ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Haliliye Belediye Başkanımız, hizmet sevdalısı abilerimizden biri olan Fevzi Demirkol’dan randevu istedik sağ olsun hemen randevumuzu verdi gidip görüştük, çalışmamızı sunduk kendisine daha önceden Türkiye’de nasıl yapıldığını anlattık, gelecek kişilerin sayısı hakkında bilgi verdik. Ve cevabı çok güzeldi ‘Siz hizmet için bu işe soyunmuşsunuz ya, Urfa için çalışıyorsunuz ya, bir karşılık beklemeden böyle bir yola çıkmışsınız ya ben elimden geleni size yaparım’ inanın ki odasında 45 dakika hiçbir misafir kabul etmeden, o kadar yoğunluğuna rağmen bizimle muhabbet etti, her türlü desteği vereceğine bize söz verdi, biz kendisine çok teşekkür ederiz kapıya kadar bizi uğurladı. Ben tekrar buradan Haliliye Belediye Başkanımız Fevzi Demirkol’a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Nihat ÇİFTÇİ’ye çok teşekkür ederim.

FESTİVAL HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Pazartesi günü bizim bağlı olduğumuz federasyon bize bir tır stand gönderecek, biz Salı günü gönüllü olarak 30 – 40 kişi fuar alanında hazır bekleyeceğiz, standlarımızı düzeceğiz, Türkiye genelinden bu işe gönül vermiş arkadaşlarımız kanaryalarını güzellik yarışmasına kaydedecekler, biz Çarşamba gününe kadar hazırlığımızı bitireceğiz, Perşembe günü kanaryalar gelmeye başlayacaklar ve standlara indireceğiz tabi sadece kanarya değil muhabbet kuşu var, papağan var daha sayamadığımz bir sürü kuş türleri  var. Bunların dışında bir de bu sektörde ki ticaret insanları gelecek, firmalar gelecek bu ne demek? Bir firma iki kamyon mal ile gelecek, 4 kişi görevli gelecek, 4 tane elemanı gelecek ve bunların hepsi Urfa’da kalacaklar, festival alanımızda bunlarda olacak. Diyelim ki bu sektörde buna gönül vermiş insanlar bulamadıkları şeyleri festivale gelerek festivalde bulacaklar. Adamın Balıkesir’de ki herhangi bir yem fabrikasından haberi yoktur veya alacağı bir üründen haberi yoktur ama gelip burada ki standlarda bunları temin edecekler.

BU FESTİVALİN SİZCE ŞANLIURFA’YA NE GİBİ KATKISI OLUR?

Biz Sayın Nihat Çiftçi ile Sayın Fevzi Demirkol ile görüşmelerimizde de bu soruyla sıkça karşılaştık, ben sadece şunu söylemek istiyorum, Şanlıurfa’da bu festival büyük anlamda, geniş anlamda, fuar anlamında ilk olarak yapılacak. Bu Adana’da olsa çok rahat bilebilirlerdi ama bu Urfa’da ilk olacak. Ben sadece gittiğim yerlerde şunu diyorum Cumartesi veya Pazar gelip bir çay içmenizi tavsiye ediyorum, binlerce kişinin katılacağı bir fuar olacak, büyük bir etkinlik olacak. Şuan da zaten bazı otellerde hiç yer yok, hepsi bizim sektörden, şuan da uçak firmalarından yüzlerce kişi bilet almış hava yolu ile gelecekler tabi bir de karayolu ile gelecekler var. Adana, Antep’ten gelecek olanlar kendi özel araçları ile veya büyük arabalar tutup toplu gelecekler, turizm anlamında inanılmaz patlama olacak, bu insanlar gelip para harcayacaklar. Ben 4 yıldır her yıl Türkiye’nin çeşitli illerine yarışmalara gidiyorum biz 5 gün orada konaklıyoruz, yiyoruz içiyoruz ve bu insanlar da gelip Urfa’da konaklayacak, harcama yapacak. Bizim avantajımız ne? Şanlıurfa’mız da tarihi yerlerimiz çok Göbeklitepe’ye gidecekler, Harran’a gidecekler, Halfeti’ye gidecekler, Balıklıgöl’e gidecekler, Eyyüp Peygamber makamına gidecekler ve her gittiği yerlerde para harcayacaklar. Bunlar bana mı gelecek? Hayır, ama Urfa’ma bir katkı olacak, her şeyden önce Urfa’nın tanıtımı anlamında büyük bir katkı sağlayacağına biz inanıyoruz.

BU KONU İLE İLGİLİ HALKIMIZA MESAJINIZ VARMI?

Zaten bizim camiamız da olan bütün kardeşlerimiz, dostlarımız zaten 3 ay öncesinden bu tarihte Urfa’da bu festivalin yapılacağını biliyorlar. Ben sadece Urfa’da bütün halkımızın 8 – 11 Kasım arası yapacağımız özellikle 10 ve 11’in de Cumartesi ve Pazar halka açık olan fuar alanımıza gelip orada ki etkinliği görmelerini istiyorum. Sağ olsun Büyükşehir Belediye başkanımız öyle bir yerde fuar alanı yapmış ki, ben Türkiye’nin çoğu illerinin fuar alanına gitmişim bu festivallerden dolayı, bizim gibi hem yol üstünde hem de yakın olan birkaç ilde fuar alanı var. Sağ olsun Büyükşehir belediye başkanımız öyle güzel bir yerde yapmış ki iki tane minibüs tam fuar alanının önünde duruyor, şehir merkezinde olması bize büyük bir şans, biz İzmir’de fuar alanına gittik otobanın üstüne yapmışlar, taksi ile gidiyoruz 20 – 25 km. sürüyor ve oraya minibüs çalışmıyor. Fuar alanı tam otobanın üstünde ama bizim öyle bir şansımız var fuar alanımız tam şehir merkezinde. Biz bir hizmete soyunmuşuz, ben halkımıza gelin ve bu hizmeti siz de görün demek istiyorum, dışarıdan gelen insanlar da Urfa’dan da insanların geldiğini görsün.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için..

YORUMLAR

  • 0 Yorum