Şanlıurfa'da müziğin önemi var

Çekirge; Urfalı gençlerin müziğe İlgileri çok fazla ama yarısından fazlası gelişi güzel olarak müzik ile uğraşmaya başladılar, biraz daha sanatsal eğitim alarak devam ederlerse daha verimli olacağına inanıyorum.

Şanlıurfa'da müziğin önemi var

Çekirge; Urfalı gençlerin müziğe İlgileri çok fazla ama yarısından fazlası gelişi güzel olarak müzik ile uğraşmaya başladılar, biraz daha sanatsal eğitim alarak devam ederlerse daha verimli olacağına inanıyorum.

Şanlıurfa'da müziğin önemi var
07 Ocak 2020 - 18:08

Aziz çekirge  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Müzik öğretmeniyim Adnan Menderes Anadolu lisesinde görev yapmaktayım. 1946 yılında ilk müzik evini Urfa’da dedem kurmuş, bizlerde onların geleneklerini devam ettirmek için eğitim bir şekilde devam ettiriyoruz. Gerek kurs merkezleri ile gerek alış veriş merkezleri ile müzik üzerine devam ettiriyoruz. 7 yaşlarında dedemin yanına gitmeye başladım ancak 1 yıl gidebildim daha sonra dedem vefat etti. Daha sonra babam ve amcalarımdan esinlenerek müziğe merakım başladı, babamın desteği ile güzel sanatlara yönlendirildim. Güzel  sanatlar lisesinde hocalarımın eğitimleri ile üniversiteye geçiş sağladım sonra atama oldu halen müzik öğretmenliğine devam ediyorum. Urfalı gençlerin müziğe İlgileri çok fazla ama yarısından fazlası gelişi güzel olarak müzik ile uğraşmaya başladılar, biraz daha sanatsal eğitim alarak devam ederlerse daha verimli olacağına inanıyorum. Gençlerin müziğe bakış açısı gitar, keman, bağlama, vurmalı çalgılar ama bunları renklendirebilirler diye düşünüyorum daha farklı dallara geçebilirler. Tabi Şanlıurfa müzikte ön planlarda eski gelenekler de keman, bağlama ağırlıklı olduğu için gençler de bir nevi biraz geri de kaldılar. Şuan aileler daha bilinçli daha farklı enstürman çeşitleri öğretmeye başladılar. Genellikle halk müziği bir de Urfa sıra geceleri ile ilgilenmeye çalışıyoruz. Tabi usta olan hocalarımızdan da bilgi alışverişleri yaparak daha iyi bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bana göre müzik insan da çok şey geliştirir, zeka anlamında, bakış açısında, ve hatta diyebilirim ki konuşmaya kadar etkiler. Bir kişi müzik yaparsa barışçıl olur diyebilirim. Şanlıurfa’da müziğin çok önemi var, bazı hocalarımız kapalı kutu eğitim vermekten çekiniyor ya da sadece ben bileyim diyor böyle sıkıntılarımız var. Geliştirmek isteyen hocalarımız gerek gençlik merkezlerinde gerek halk eğitim merkezlerinde milli eğitim destekli, belediye destekli eğitimler verilmeye başlanmıştır. Kazancı Bedih bizim örneklerimizden biridir, büyüklerimizdendir hatta dedemin arkadaşlarından da biridir. Birçok gazelhanı var, onların isimleri farklı kurumlar altında daha çok yad edilirse daha iyi olacağına inanıyorum. Sadece bir gazelhan yok, birçok gazelhan var bunlara da yol göstermek gerekiyor. Dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum