Reklam

Şanlıurfa'da suç oranları azaldı

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu basın kuruluşlarına ile polisevinde bir araya gelerek 2018 yılını değerlendirdi.

Şanlıurfa'da suç oranları azaldı

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu basın kuruluşlarına ile polisevinde bir araya gelerek 2018 yılını değerlendirdi.

Şanlıurfa'da suç oranları azaldı
26 Şubat 2019 - 16:09

Tipioğlu, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünün temel önceliği suçu işlenmeden önlemek, önleyici zabıta tedbirlerine ağırlık vermek suretiyle suçun işlenmesine engel olmaktır. Bu manada yapılan çalışmalar da memnuniyetle ifade ediyorum ki 2017 – 2018 yılı özellikle mala karşı işlenen suçlar da emniyet genel müdürlüğümüzün temel suç olarak kabul ettiği evde hırsızlık, iş yerinde hırsızlık, oto hırsızlığı, kapkaç, yan kesicilik, gasp gibi suçlar da Şanlıurfa genelinde yüzde 24 oranında bir azalma olmuştur. il merkezinde yüzde 32’lik bir azalma olmuştur. aydınlatma oranlarında 2017 – 2018 mukayese edildiğinde aşağı yukarı yüzde 43 olan aydınlatma oranı, yüzde 56’ya çıkmıştır ki bu da Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakamdır.

 

Sadece bununla değil, uyuşturucu ile ilgili mücadelemiz geleceğimizin teminatı evlatlarımızı bu illetten koruma noktasında, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü 2018 yılında 3 bin 483 kişiyi göz altına almış bunlardan 693 kişi tutuklanmıştır. Sokak satıcısı dediğimiz, sokak satıcılarına yönelik ciddi operasyonlar yapılmış ve 2018 yılı içerisinde 690’ın üzerinde sokak satıcısı yakalanmıştır. Keza geleceğimizin teminatı evlatlarımızı, öğrencilerimizi her türlü tehlikeden korumak maksadıyla bütün okullar da güvenli okul koordinasyon görevlileri tespit etmiş ve riskli gördüğümüz okullar da polis görevlendirmek suretiyle okullarda ki emniyet tedbirleri alınmıştır. 2018 yılı içerisinde 27 kez güvenli okul, güvenli park uygulaması yapılmış bunlara genel uygulamalar hariçtir, 2018 yılı içerisinde buna ilaveten 19 tane de büyük asayiş uygulaması yapılmıştır, aşağı yukarı hafta da 1, on günde 1,  ayda en az 3 defa, 2’den az olmamak şartıyla okullarda ki evlatlarımızın güven içerisinde eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri noktasında bu uygulamayı çok önemsiyoruz. Gerçekten de alınan tedbirlerle, alan basmalarıyla, sahaya çıkmalarla kamu vicdanını rahatsız edecek derecede önemli bir olay meydana gelmemiştir, bunu da memnuniyetle ifade ediyorum. Saygı değer basın mensupları Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünün temel önceliği suç işlenmeden önlemek, suç işlendikten sonra elbette ki takibi Yapılacak ve bunlar yakalanacak ama esas olan suçu işlemeden önlemek bu konuda da Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü 2018 yılında Şanlıurfa genelinde yüzde 24 oranında, İl Merkezinde de yüzde 32 oranında suç azalmasını meydana getirmiştir.

Şanlıurfa Gazetesine yazı işleri Müdürü Kamil Güler’in uyuşturucu tacirlerinin kaynağında yok edilmesi gerektiğini yönündeki soruya  Tipioğlu;  Takdir edersiniz ki uyuşturucu ile mücadele sadece polisin tek başına yapacağı bir olay değildir, elbette ki biz uyuşturucunun kaynağında kurutulması noktasında Emniyet Genel Müdürlüğü olarak, İç İçleri Bakanımızın talimatları gereği, kanunun verdiği görev gereği, vicdani ve kanuni sorumluluğumuz gereği gerçekten Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü olarak uyuşturucunun kaynağında kurutulması noktasında bütün arkadaşlarım en az rütbesinden en üst rütbesine kadar hiçbiri mesai murfumu olmadan çalışıyorlar. Biz bunun yanında, uyuşturucu ile açtığımız savaşa katkı olsun diye özellikle ebeveynlerin dikkatini çekmek için, anneler ve babalar çocukları bağımlılık yapacak bir maddeye bulaştığında bunu nasıl anlayabilecekleri noktasında bilgilendirme yapmak için 2018 yılı içerisinde 9 bin 207 anneye, babaya ulaştık onlara evlatları bağımlılık yapacak maddeye bulaştığında hangi hal ve hareketleri göstermeleri gerektiği noktasında bilgilendirme yaptık. Tabi dünyanın hiçbir sisteminde suçu sıfıra indirmek mümkün değil arz talep meselesidir ama türk polisi, türk güvenlik kuvvetleri uyuşturucuyla çok ciddi mücadele etti ve çok başarılı mücadele ediyor. 3 bin 493 kişi Urfa’da ve 1 yılda, bunlar çok ciddi rakamlar, 3 bin 493 kişinin tutuklanması çok ciddi bir rakamdır. Kaynağında kurutulması noktasında devletin ciddi politikaları var bununla ilgili de sözlerimin başında söylediğim gibi bu sadece polisiye tedbirlerle halledilecek bir konu değil. Toplumu oluşturan bütün katmanlar basın dahil, anne ve babalar dahil, belediyeler dahil, aile sosyal politikalar dahil toplumda yaşayan, rol alan, sorumluluk duyan herkesin ortaya koyacağı çalışmayla bu işin üstesinden geleceğimizi çok net ifade ediyorum. Şanlıurfa’da da korkulacak düzeyde bir şey yok, kamu vicdanını rahatsız edecek derecede bir olay yok. Şanlıurfa uyuşturucu kullanımı, Türkiye ortalamasına yakın bir durumdadır. Sayın Valimizin yaptırdığı bir çalışma var, bu çalışmada da Şanlıurfa’da ki uyuşturucu hadisesi, Türkiye’de ki genel olaylarla paralel yapı Ama dediğimiz gibi bu konuda Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğünün mücadelesi devam ediyor ve devam edecektir. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum