Şanlıurfa’da uçak seferleri yetersiz

Cıdır; GAP Havalimanından diğer havalimanlarına haftalık tarifeli sefer sayımız 65 ile 70 arasında iken komşumuz Gaziantep’te günde 30 sefer düzenleniyor.

Şanlıurfa’da uçak seferleri yetersiz

Cıdır; GAP Havalimanından diğer havalimanlarına haftalık tarifeli sefer sayımız 65 ile 70 arasında iken komşumuz Gaziantep’te günde 30 sefer düzenleniyor.

Şanlıurfa’da uçak seferleri yetersiz
04 Ocak 2020 - 18:25
Reklam

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cıdır sosyal medyada yaptığı paylaşımda ; Bu gün nüfusu olarak Türkiye’nin sekizinci büyük şehri olmamıza rağmen maalesef ulaşım olarak Türkiye’nin 20.sırasındayız.Şanlıurfa GAP Havalimanı 2007 tarihinde hizmete girmişti. Havalimanımız ilk açıldığı dönemde biri Ankara'ya ve diğeri İstanbul'a olmak üzere günlük sadece 2 uçuş gerçekleşmekteydi. Yolcu potansiyelinin artmasıyla birlikte sefer sayımız artmıştır. 2018 yılı itibariyle Şanlıurfa GAP Havalimanından diğer havalimanlarına haftalık tarifeli sefer sayımız 65 ile 70 arasında iken komşumuz Gaziantep’te günde 30 sefer düzenleniyor. Şanlıurfa Gap hava alanından yaklaşık olarak haftalık 24’ü Ankara'ya, 37’si İstanbul'a ve 5’i ise İzmir'e gerçekleşmektedir.

Belirttiğimiz üzere Havalimanımızda sadece Ankara, İstanbul ve İzmir'e uçuşlar mevcuttur. Ümre, Kıbrıs ve Antalya ili için Şanlıurfa’nın da çevre illerdeki kadar yolcu yoğunluğu mevcut olmasına rağmen bu havalimanlarına Şanlıurfa GAP Havalimanından herhangi bir uçuş gerçekleştirilmemektedir. Örneğin Antalya ilini ziyaret etmek isteyen yolcular için haftalık olarak Antalya'ya Şanlıurfa'dan 8, Diyarbakır'dan 11, Gaziantep'ten 9 otobüs seferi düzenlenmektedir. Kıbrıs Havalimanına sefer talebimizin nedenlerinden biri Şanlıurfa ilinde ikamet eden çok sayıda öğrenci eğitim hayatını sürdürmek için Kıbrıs'ı tercih etmeleridir. Söz konusu öğrenciler Havalimanımızdan Kıbrıs'a herhangi sefer olmadığından dolayı diğer ulaşım şekillerini kullanarak sıklıkla seyahat etmektedir. Kıbrıs'a yolculuk etmek isteyen kişiler için Gaziantep'ten Kıbrıs'a 10 sefer düzenlenmektedir. Eğer AKP’nin mantığı ile düşünürsek yani oyların bize çıktığı yere hizmeti öncelikli olarak götürmekse Şanlıurfa hizmet alma konusunda birinci sırada olmalı bakanlığımıza sayın 8 tane AKP milletvekillerimize sayın 13 ilçe belediye başkanlarımıza sesleniyoruz bu millet bu hizmetleri hak ediyor mu, yazıktır günahtır sadece seçimden seçime göstermelik olarak hizmeti vatandaşa sunmayınız.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum