Şanlıurfa'daki Spot Pazarı Güneydoğu'ya Hitap Ediyor (VİDEO)

Şanlıurfa’da 20 yıldır spot pazarın da çalışan esnaflardan Mehmet Beyazatlı Şanlıurfa’da ki spot pazarı hakkında Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa'daki Spot Pazarı Güneydoğu'ya Hitap Ediyor (VİDEO)

Şanlıurfa’da 20 yıldır spot pazarın da çalışan esnaflardan Mehmet Beyazatlı Şanlıurfa’da ki spot pazarı hakkında Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa'daki Spot Pazarı Güneydoğu'ya Hitap Ediyor (VİDEO)
15 Temmuz 2021 - 18:54

Beyazatlı, Spot pazarı eskiden devir işleri daha çok olan bir yerdi, şuan daha çok öğrencilerin ve memurların uğrak olduğu yerlerdir ve aynı zaman da bütün ürünlerin bulunduğu yerdir.
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Mehmet Beyazatlı 20 yıldır spot işiyle uğraşan esnafım.
SPOT PAZARI NE DEMEK?
Spot pazarı eskiden devir işleri daha çok olan bir yerdi, şuan daha çok öğrencilerin ve memurların uğrak olduğu yerlerdir ve aynı zaman da bütün ürünlerin bulunduğu yerdir. Örneğin, Şanlıurfa’da ki spot pazarı Güneydoğu’ya hitap eden bir yerdir ürün olarak, çeşit olarak bunu bilmeyen bir adam zaten normal spot olarak bilir ama Şanlıurfa’da ki spot pazarı Güneydoğu’ya hitap eden bir yerdir. Ürünlerin fiyatının uygunluğu, kalitesi bir mağazadan almış olduğunuz bir ürünler aynıdır ama orada ki fiyatların yüksek olması onların vermiş olduğu fiyatların yüksekliğinden kaynaklanıyor. Ama bizim ki ucuz bir kar marjı ile çeşit çoğunluğuyla hizmet veriyoruz.
ŞANLIURFA’NIN SPOT PAZARINI FARKLI YAPAN ÖZELLİK NEDİR?
Herkesin burayı bilmesi, en iyi reklam bir insanın müşterisinin kendinden memnun kalıp başka müşteriye tavsiye etmesidir. Örneğin adam mağazaya gidip bir model beğeniyor sonra buraya gelip ayın ürünü alıp götürüyor ve fiyatı da uygun oluyor buradan. Cazip olmasının sebebi buradan kaynaklanıyor, esnafımızın da çevresi var zaten bundan dolayı kalabalık bir kesime hitap ediyoruz.
HANGİ ÜRÜNLER MEVCUT SİZDE?
Beyaz eşya kategorisinden tutun da mobilyasından, zücaciyesinden aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. İkinci el de bulabilirsiniz, burada ikinci el satan arkadaşlar da var, sıfır satan arkadaşlar da var. Bizim satmış olduğumuz ürünlerin hepsi mağaza da olan ne ise burada da aynısıdır tabiri caiz ise bizim ürünlerimizin yapma olma gibi bir olasılığı yok. Satmış olduğumuz ürünler örneğin mağaza da A marka ise bizdeki de aynı marka, aynı kod bunun üzerinden gelen servis, hizmet getiren arkadaşlar mağazaya yapmış oldukları ne ise bizde ki de aynısıdır. Fiyatın uygunluğunu derseniz, toplu alımlar oluyor, devir ürünler oluyor fiyatlarımızın uygunluğu bundan kaynaklanıyor, mağazadan farkımız budur.
ÜRÜNLERİ NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?
Kendi esnafımızdan alıyoruz, il dışından alıyoruz, ürünleri temin etmemiz esnafların birbirlerinden haberdar olmasından da kaynaklanıyor. Örneğin bir esnaf arkadaşımızı diyor ki falan yerde 50 adet çamaşır makinesi var biz de ona göre 20 tanesini ben alıyorum, 10 tanesini başkası alıyor, 20 tanesi başka esnaf arkadaşımız alıyor bu şekilde.
SPOT ÜRÜNLER DE GARANTİ VAR MI?
Tabii ki var, gelen servis ne şekilde mağazadan ürünü alıp evine götürüp montajını yapıyorsa bizde ki o şekilde. Sadece bizim burada müşteri ürünü kendi evine götürür, servis gelip montajını yapar. Servis ürünün üzerinde ki kod üzerinden girişini yapar, mağazaya da gittiği zaman fabrika onun ödemesini yapıyor, bizim ürünlerimizin de ödemesini yapıyor.
MÜŞTERİLERİN SİZDEN ÜRÜN ALDIKTAN SONRA YORUMLASI NASIL OLUYOR?
Çok memnun kalıyorlar biz de müşterilere yardımcı oluyoruz buraya geldiklerin de istedikleri marka, model varsa onlara temin ediyoruz, memnun kalmasalar zaten bir daha bize geri dönmezlerdi. Biz 2007’den beri bu spot pazarını açtık ve burada ki işler de çok güzel piyasası da var.
İKİNCİ EL ÜRÜN ALIYOR MUSUNUZ?
Evet, alıyoruz tabi bizim kategorimiz de olan bir ürünse alıyoruz ama bizim kategori de değilse alan arkadaşlara yönlendiriyoruz. Arkadaş evine gider ya da watshaap üzerinde resim atarak bakar, hesabına gelirse o şekilde değerlendiririz, müşteriyle de konuşuruz alan ve satan razı olur o şekilde alışverişi yaparız.
SPOT PAZARIN DATAKSİT İMKÂNI VAR MI?
Evet, tabi var hemen hemen bütün kartlara taksit imkânı var yalnızca vade olarak kimse burada vadeli alışveriş yapmaz. Burada sıcak para döndüğü için bir ürünün fiyatı bin lira ise bunu kart üzerinden değerlendirilir varsa farkı vurulur ona göre hesaplanır. Ama ben senin tanıdığınım, bunu bana örneğin elden taksit ver derse burada o geçerli değil.
SPOT PAZARI ESNAFI OLARAK SORUNLARINIZ VAR MI?
Her hangi bir sorunumuz yok sadece yoldan yana sorunumuz var, park sıkıntısı çekiyoruz bunun haricin de bir sorunumuz yok. Zaten bizim burada dernek başkanımız var, bizim blokların özel sorumlusu var her hangi bir sorun odlunca onu kendi içimiz de çözebiliyoruz ama bunun haricin de dışarıya biz karışamıyoruz, yetkililerden bu konuda yardımcı olmalarını bekleriz. Bizim otopark yerlerimizin olmaması dışında sıkıntımız yok, bir sıkıntımız olunca zaten çözüyorlar. Sadece yol güzergâhında gelen arkadaşlar park konusunda sorun oluyor onun dışında bir sorunumuz yok.
SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?
Ben milletin bir ürün alırken mağazaları dolaştıktan sonra o ürünlerin kodlarını alıp bir de spot pazarından değerlendirmesini tavsiye ederim. Bir ürün alırken sadece mağazadan değil çevreye iyice bakıp ona göre değerlendirsinler, buranın fiyatlarının uygun olması sürküleden kaynaklanıyor, ben millete spot pazarını tavsiye ederim.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
BEN TEŞEKKÜR EDERİM.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum