Şanlıurfa Geleceğin Hızı 4G’yi, Turkcell’le Yaşadı

Yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Şanlıurfalı teknoloji severlerin imkanına sunduğu dördüncü nesi

Şanlıurfa Geleceğin Hızı 4G’yi, Turkcell’le Yaşadı

Yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Şanlıurfalı teknoloji severlerin imkanına sunduğu dördüncü nesi

Şanlıurfa Geleceğin Hızı 4G’yi, Turkcell’le Yaşadı
22 Kasım 2013 - 08:50

Yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in Şanlıurfalı teknoloji severlerin imkanına sunduğu dördüncü nesil mobil iletişim (4G) deneyimi büyük ilgi gördü. 25 Ekim -03 Kasım tarihleri arasında düzenlenen etkinlik kapsamında binlerce kişi 150 Mbps’e varan Long Term Evolution (LTE) teknolojisini deneyimleme fırsatı buldu.

10 gün süreyle Avşaroğlu Turkcell İletişim Merkezi’nde 4G’yi deneyimleyen Şanlıurfalı teknoloji meraklıları, 3G ile günlük ve iş hayatlarının kolaylaştığını belirterek, 4G’nin gelmesiyle mobil internetin daha da hızlanacak olmasından memnuniyetlerini dile getirdiler. Yapılan testlerde özellikle filmi indirmeden ve takılmadan  izleyebilme, internetten es zamanlı oyun oynarken gecikme yaşanmaması gibi 4G’nin sunduğu avantajlar vatandaşların dikkatini çekti.

KORAY ÖZTÜRKLER: “TURKCELL VE TÜRKİYE 4G’YE HAZIR.” 

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, bir ayı aşkın süre boyunca devam eden 4G maratonunu şöyle değerlendirdi:   “Bugün artık 4G dediğimizde belirsiz bir gelecekten söz etmiyoruz. Turkcell’in, Türkiye’nin teknoloji elçisi olarak bugüne dek yaptığı yatırımlar sayesinde 3G’de dünyanın en iyileri arasına girdik. Şimdi sırada 4G var. Elimizde 4G teknolojisini ülkemize hiç vakit kaybetmeden sunabilecek imkânlar mevcut. Yüksek data hızlarına ulaşmak için fiber altyapı da büyük rol oynuyor. Kısacası, Turkcell ve Türkiye 4G’ye hazır.

İstanbul, Şanlıurfa, Samsun ve İzmir’de ve ayrıca Turkcell Teknoloji Zirvesi kapsamında on binlerce insanımıza dördüncü nesil mobil internet hızını deneme fırsatı sunduk. Yani Urfalı bir vatandaşımız dünyanın birçok yerinden önce 4G’nin ne olduğunu görebildi. Üstelik deneyen herkes 4G hızından çok memnun kaldı ve bizlere bir an önce bu teknolojiyi günlük hayatlarında da kullanma taleplerini ilettiler. Biz de müşterilerimizin bu arzusuna en kısa sürede karşılık vererek bir kez daha Türkiye’nin teknolojik gelişimine öncülük etmeyi hedefliyoruz.”

TÜRKİYE’YE 3G’Yİ TURKCELL GETİRMİŞTİ

Turkcell, 2009 yılında tüm Türkiye’nin hayatını değiştiren bir yeniliğe imza atmış ve 3G hızında interneti Türkiye’ye getirerek yeni bir dönemin kapılarını açmıştı. Geçtiğimiz yıl 3G şebekesinin tamamını Çift Taşıyıcılı internet teknolojisiyle yenileyen Turkcell, mobil internet hızını ikiye katladı ve 43.2 Mbps’ye varan hızlara çıkardı.

Türkiye’nin %85.4’ünü 3G şebekesi ile kapsayan Turkcell, mobil internetin yanı sıra Turkcell Superonline ile müşterilerine 1000 Mbps sabit internet hızı sağlıyor. Turkcell 3G şebekesinin %92’sini ışık hızındaki bu fiber ağı taşıyor.

4G’DE İLKLER TURKCELL’DEN

Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3G hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü,  paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı.

Turkcell 2009 yılında Ericsson iş birliği ile gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk LTE Testinde, laboratuvar ortamında 170Mbps hıza ulaşılmıştı. Yine Turkcell, iş ortağı Ericsson ile birlikte 2012 yılında İstanbul’un Kartal ve Maltepe semtleri arasındaki 3.3 kilometrelik bir alanda LTE şebekesi üzerinden verilebilecek servisleri test etmişti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ise 4G hızı Turkcell teknolojisi ve Huawei’nin teknik desteği ile laboratuvar ortamında denendi ve 900 Mbps’e varan hızlar ölçülerek Türkiye’nin hız rekoru kırıldı. 

LTE ADVANCED NEDİR?

4G/LTE Advanced,  aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıları birleştirerek çok yüksek hızlara çıkmamızı sağlayacak olan teknolojiye verilen isimdir. Örneğin, taşıyıcı birleştirme ile farklı veya aynı frekans bandları kullanılarak  “indirme” yönünde 750Mbps-3Gbps aralığında teorik hızlara çıkılabilir. LTE ile LTE Advanced, teknoloji olarak aynıdır. LTE Advanced, aynı veya farklı frekans bantlarındaki taşıyıcıyı birleştirme yeteneğini sağlayan teknolojidir. Bu nedenle LTE`den daha yüksek hızlara çıkılabilmektedir.

4G’NİN  AVANTAJLARI

-Yüksek data hızları ile mobil sağlık, mobil eğitim gibi uygulamalarda daha hızlı veri paylaşımı

-Düşük gecikme zamanı ile daha da keyifli oyun deneyimi

-Video indirme ve izleme kalitesinde farklılaşma

-Daha yüksek kapasite ile daha da kaliteli iletişim

YORUMLAR

  • 0 Yorum