Şanlıurfa Halkı canlıları çok seviyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Veteriner Hekim Kemal Karabulut ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa Halkı canlıları çok seviyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Veteriner Hekim Kemal Karabulut ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa Halkı canlıları çok seviyor
10 Ağustos 2020 - 19:04
Reklam

Karabulut; Şanlıurfa halkı çok naif, yufka yürekli dışarı da bir canlı gördükleri anda kendilerini suya bırakıyorlar çünkü canlıları çok seviyorlar.
Örneğin ben kendi kliniğimin önüne bir kap su ve bir kap mama koymuştum tabi onlar ertesi gün bitiyor fakat ben bir sonra ki gün geldiğim de o kapların tekrar dolu olduğunu görüyorum. Ben koymadım ama su yerine süt var mama yerine yemek artıkları vs. var bunu görünce dedim ki Urfa halkı canlıları çok seviyor.
Biz gönüllü veteriner hekimler, gönüllü veteriner klinikleri, hayvan severler, özel sivil toplum kuruluşları yardım yapmakta fakat yeterli olması mümkün değil ama  güzel bir söz var, herkes kapısının önünü süpürse her yer tertemiz olur diye bu da o mesele, herkes kendi bölgesinde ki hayvanlara yardım ettiği için diğer hayvanları göremiyoruz tabi.
Elektriğimiz gidince biz bile burada kavruluyoruz, nefes alamıyoruz ve bir kliniğin içerisindeyiz sokak hayvanlarını siz düşünün dışarıda, 40 – 50 derece sıcağın altında hayvanların halini siz düşünün. Burada bizim üstümüze çok görev düşüyor ve Şanlıurfa halkı da gerçekten bunu yapıyor örneğin bir parka çıkın mutlaka bir kulübe görürsünüz ya da ufak bir kedi veya köpek sebili görürsünüz bu beni çok sevindiriyor.
 
SİZİ TANIAYBİLİR MİYİZ?
Ben Veteriner Hekim Kemal Karabulut 2013 Fırat üniversitesi veteriner fakültesinden mezun oldum. 2018 yılında uzmanlığı Cerrahi dalından aldım, yaklaşık 8 – 9 yıldır Şanlıurfa bölgesinde özel olarak görev yapmaktayım.
ŞANLIURFA’DA Kİ SOKAK HAYVANLARINDAN KEDİ VE KÖPEK GRUBUNUN DURUMU NEDİR?
Şanlıurfa bölgesinde sokakta ki canlı hayvanların sayısı oldukça fazla, kediler çok fazla var köpekler çok fazla var, özellikle ilçelerimiz de çok fazla var ve ilginçtir ki Şanlıurfa bölgesine özgü bir köpek grubu var boz çoban diye bunların kırmaları bölgemiz de daha fazla olmaktadır. Tabi bunların agresif olanları var, uysal olanları var kimi insanlar, hayvanlara bölgemiz de besleme yapıyorlar bu tarz hayvanlar biraz daha uysal, ılımlı oluyor ama kırsal bölgeler de olan hayvanlar biraz daha agresif olabiliyorlar bunların da üzerine giderek yumuşatabiliriz. Kedi popülasyonuna gelirsek kediler merkez de daha fazla var kasapların önünde, marketlerin önünde veya Şanlıurfa’da ki sitelerin bahçelerinde insanlar bilinçli bir şekilde beslediği için      kedi popülasyonu artmış durumdadır.
ŞANLIURFA HALKININ SOKAK HAYVANLARINA BAKIŞ AÇISI VE İLGİSİ NASIL?
8 – 9 yıl önce ben klinik açtığım zaman herkes bana ‘Niye sen bu kliniği açıyorsun?’ veya ‘Niye kedi köpek üzerine çalışıyorsun?’ Gibi negatif yorumlar almıştım, bende onlara bekleyin sebebini göreceksiniz demiştim, sebebi de şu, Şanlıurfa halkı çok naif, yufka yürekli dışarı da bir canlı gördükleri anda kendilerini suya bırakıyorlar çünkü canlıları çok seviyorlar. Örneğin ben kendi kliniğimin önüne bir kap su ve bir kap mama koymuştum tabi onlar ertesi gün bitiyor fakat ben bir sonra ki gün geldiğim de o kapların tekrar dolu olduğunu görüyorum. Ben koymadım ama su yerine süt var mama yerine yemek artıkları vs. var bunu görünce dedim ki Urfa halkı canlıları çok seviyor. Şanlıurfa halkı yaralı bir hayvan gördükleri zaman, aç bir hayvan gördükleri zaman bunlara özen gösterdiklerini farkettim. Her hangi bir parka, sitenin önüne ya da marketin önüne gidelim mutlaka bir kap su ya da bir kap mama vardır. Şanlıurfa’da evde de bir kedi, köpek popülasyonu var insanlar artık kedilere ve köpeklere çok önem veriyorlar, evlerine kedi alıyorlar önceden böyle bir şey yoktu ‘Evde kedi mi beslenir?’ ‘Evde köpek mi beslenir?’ Şanlıurfa halkı bu tabuyu yıktı. 10 evden hemen hemen 8’in de kedi veya köpek var ve onları görenler kendi evlerine de kedi ve köpek alıyorlar sahipleniyorlar, satın alıyorlar, dışarıda ki kedileri görüp alıyorlar tabi biz sahipsiz sokak hayvanlarını sahiplenmelerini daha çok istiyoruz. Özellikle bebekleri hemen sahiplendirmek istiyoruz ve Şanlıurfalılar da bu konuya çok özen gösteriyorlar ve biz bu konuda çok mutluyuz.
SOKAK HAYVANLARINA YAPILAN YARDIM VE DESTEKLER SİZCE YETERLİ Mİ?
Şanlıurfa’da ki yardım ve destekleri kim yapıyor? Biz gönüllü veteriner hekimler, gönüllü veteriner klinikleri, hayvan severler, özel sivil toplum kuruluşları yardım yapmakta fakat yeterli olması mümkün değil ama  güzel bir söz var, herkes kapısının önünü süpürse her yer tertemiz olur diye bu da o mesele, herkes kendi bölgesinde ki hayvanlara yardım ettiği için diğer hayvanları göremiyoruz tabi bunun içinde STK’larımız var, derneklerimiz var onlarla çalışıyoruz, sürekli iletişim halindeyiz. Yaralı hayvanları getiriyorlar, bakıma muhtaç hayvanları getiriyorlar, ölüme yatkın hayvanları getiriyorlar biz onların tedavilerini, bakımlarını yapıyoruz ama bunların hepsi yardımla oluyor. Herkes 1 lira bile verse, herkes bir kap mama bile alsa aslında olay bitecek tabi halkı biraz bilinçlendirmek lazım, sağolsun STK’lar, özellikle Can Bey var ben ismini de vermek istiyorum, Evrim Hanım var bunlar gerçekten işin önderliklerini yapıyorlar. Biz bunlarla iletişim halindeyiz zaten, nasıl yapalım, mama desteği lazım, ilaç desteği lazım, barınak desteği lazım ne yapacağız? Biz bunların üstine gidiyoruz tabi yardımlar yeterli değil, ben sizi aracılığınız ile hayvan severlere ulaşayım, Şanlıurfa bölgesi gerçekten sokak hayvanları için yardıma muhtaç bir bölge mama desteği olsun, ilaç desteği olsun bunları desteklemerini tavsiye ederim, ben buradan rica ediyorum. Peki, nasıl yapacaklar? İnternet artık elimizin altında, arama motoruna Şanlıurfa STK yazarlarsa hepsi çıkar onlarla iletişime geçerlerse gerekli yardımlarını bu kuruluşlara yapabilirler.
SOKAK HAYVANLARINA DESTEK KONUSUNDA BELEDİYEYE DÜŞEN GÖREVLER NEDİR?
Belediyemiz sağolsun güzel bir barınağımız var, orada çalışan meslektaşımız da var, Şanlıurfa belediyesi hayvanları alır zaten boncuk ekibimiz var ben o arabayı görünce çok mutlu olurum boncuk ekibi diye bir ekip var. Örneğin, yaralı bir hayvan gördüler, bakıma muhtaç bir hayvan gördüler ya da vatandaşlar arıyor, peki vatandaşlar nasıl ulaşır? 153’ü arayarak, 153’ü arıyorlar direk olarak beyaz masaya yönlendiriliyor, beyaz masa da ilgili birime yönlendiriyor, ilgili birim de adresi neredeyse, hangi ilçe de olursa olsun, hangi mahalle de olursa olsun gidip yardıma muhtaç canlıyı alıp barınağa götürüyor. Belediyenin aslında çok görevi bu işte sadece alıp götürme diye düşünmeyelim hayvanların barınması var, hayvanların bakımı var, hayvanların beslenmesi var, küpelemesi var bu sıralamakla bitmez. Zoonoz dediğimiz bir terim var, zoonoz ne demek? Hayvanlardan insanlara bulaşabilen bazı hastalıklar vardır hayvanların da aşı olmaları gerekiyor bunları belediye alacak ilgili yerlere götürecek aşılamalarını yapacak böylelikle halk sağlığını korumuş olacak bu yüzden belediyenin birden fazla görevi var barınma, beslenme, ilaç, tedavi gibi birçok görevleri var ve bunları da yapıyorlar biz de onlarla iletişime geçiyoruz tabi yeterli değil gönül ister ki tam kapasite çalışsınlar barınak çok büyüsün, her ilçe de bir barınak olsun, her ilçe de bir rehabilitasyon olsun, her ilçe de çalışan veteriner hekim meslektaşlarımız olsun. Barınakta bazı birimler vardır, beslenme birimi var, temizlik birimi var, veteriner hekim hizmetleri birimi var, bizim Urfamız da biri birim veteriner hekim hizmeti var ben buna çok üzülüyorum açıkçası. Keşke belediye içerisinde veteriner hekimlerin ayrı bir birimi olsa belediye adına bir veteriner hekim olurdu böylece bir sokak hayvanı geldiği zaman müdahalesini hemen yapar.
SICAK HAVALAR DA SOKAK HAYVANLARININ DURUMU NEDİR?
Elektriğimiz gidince biz bile burada kavruluyoruz, nefes alamıyoruz ve bir kliniğin içerisindeyiz sokak hayvanlarını siz düşünün dışarıda, 40 – 50 derece sıcağın altında hayvanların halini siz düşünün. Burada bizim üstümüze çok görev düşüyor ve Şanlıurfa halkı da gerçekten bunu yapıyor örneğin bir parka çıkın mutlaka bir kulübe görürsünüz ya da ufak bir kedi veya köpek sebili görürsünüz bu beni çok sevindiriyor peki bilmeyenler ne yapsın? Mümkünse mutlaka beslenme noktaları oluşturalım, her bölgede kedi ve köpeklerin yoğun olduğu bir nokta vardır. Örneğin bizim evin önünde ki parkta 10 – 15 tane kedi var bir nokta belirleyip her gün su ve mama bırakıyorum artık kediler alıştılar, halkımız da beslenme noktası oluştururlar illa kendi bölgelerinde olmak zorunda değil çarşıya gitsinler orada bir sürü yer var ve mama da olmak zorunda değil evde yemek artıkları da olabilir ama bu sıcaklar da en önemlisi su, bol ve geniş kaplara serin sular koyarlarsa hayvanlar daha mutlu olurlar.
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum