Şanlıurfa Marka Şehir olacak (Video)

Şanlıurfa’da incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ; Düzenlediği basın toplantısında Şanlıurfa’ya yapılacak projeleri açıkladı.

Şanlıurfa Marka Şehir olacak (Video)

Şanlıurfa’da incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ; Düzenlediği basın toplantısında Şanlıurfa’ya yapılacak projeleri açıkladı.

Şanlıurfa Marka Şehir olacak (Video)
01 Aralık 2019 - 15:49

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Şanlıurfa  Ziyaretinde ;Şehir merkezi ve tüm ilçeleri kentsel dönüşüm projeleri, millet bahçeleri ile bakanlık, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yapacağı ortak çalışmaları açıkladı. Kurum, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile birlikte AK Parti İl Başkanlığında teşkilat üyeleriyle koordinasyon toplantısı da gerçekleştirdi. Toplantıya, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda partili katıldı.
 
Kurum; . Şanlıurfa'mızın geleceğine dair gidip, görüp, dokunup ve marka şehir yapmaya dair, bölgesinde yine ekonomik anlamda lider bir konuma getirecek,tarımda, turizmde, hayvancılıkta yine çok iyi bir duruma getirecek adımları hep birlikte atabilmek için projelerimizi istişare ettik.
 
Beyazgül; Bakanlığımız tüm icra heyetini bugün buraya getirdi ve bizlere Belediye Başkanları arkadaşlarımıza çalışmalar yaptı. Bakan beyin hep Şanlıurfa’ya gelmesini talep ediyorduk çünkü çözüm odaklı ve bilgiye dayalı çalışmaları var
 
Yıldız; AK Parti teşkilatları olarak gece, gündüz demeden yağmur çamur demeden hep sahada olduk ve halada sahadayız. Gerek Barış Pınarı harekatı gerek ise diğer tüm konularda vatandaşlarımız ile halkımız ile birlikte onların sorunları ile hem hal oluyoruz. 31 Mart yerel seçimlerinde vatandaşlarımız AK Belediyelere, AK Başkanlarımıza büyük bir oy oranı ile Partimize tekrar teveccüh göstermiştir
 

Bakan Kurum;  Şanlıurfa ile ilgili sorunların ve çözüm önerilerinin yer aldığı toplantı sonrası basın toplantısı düzenleyerek alınan kararları kamuoyuna açıkladı.
 

Şanlıurfa tarımda, turizmde, hayvancılıkta yine çok iyi bir duruma getirecek
Kurum ; "Bundan 11 ay önce yine peygamberler şehri, kahramanlar şehri, kadim şehir Şanlıurfa'mızdaydık. Ve arada yerel bir seçim geçirdik ve şükürler olsun tüm ilçelerimizi ile birlikte çok güzel sonuçlar aldık. Ardından Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu manifesto çerçevesinde il il geziyor ve şehirlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için gayret gösteriyoruz. Bugün geldiğimiz Şanlıurfa'da gerek daha öncesinden karar verdiğimiz çalışmaları denetlemek, hem de yeni işleri başlatmak için bugün Şanlıurfa'dayız. Şanlıurfa'mızın geleceğine dair gidip, görüp, dokunup ve marka şehir yapmaya dair, bölgesinde yine ekonomik anlamda lider bir konuma getirecek,tarımda, turizmde, hayvancılıkta yine çok iyi bir duruma getirecek adımları hep birlikte atabilmek için projelerimizi istişare ettik. Ve aldığımız kararları açıklamak istiyorum.
 
175 ARAÇ ALARAK ŞANLIURFA ULAŞIMINI YENİLİYORUZ.
Kurum . Birincisi Sayın Başkanımızın vermiş olduğu sözler çerçevesinde ulaşımdaki sorunlarınızı çözmek, vatandaşlarımıza daha rahat bir ulaşım sağlamak amacıyla tüm ulaşım araçlarımızı yenileme kararı aldılar. Etaplar halinde bunu gerçekleştirirken ilk etapta 27 adet araç satın aldılar. Ve yine etaplar halinde toplam 175 araç alarak Şanlıurfa ulaşımını yeniliyoruz. Bu sayede Şanlıurfa'daki ulaşım sorununu çözmüş olacağız. İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile Büyükşehir Belediyemiz bu konuda çalışmalar yürütüyorlar. Bir kısmı hibe, bir kısmı kredi, bir kısmı ise yurt dışı kaynaklar olmak üzere bu projemizde en kısa zamanda çözmüş olacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için itfaiye araçlarımızı da yenilemiş olacağız.
 
30 DÖNÜMLÜK ARAZİ ÜZERİNDE BİZİM KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZE ORTAYA ÇIKARACAK
 

Bakan Kurum; İkincisi de tüm Şanlıurfa halkının da bildiği gibi Kale Eteği Projesi kapsamında vatandaşlarımızın ücretleri ödenerek evlerini başka yerlere taşıdılar. Ardından 30 dönümlük arazi üzerinde bizim kültürel değerlerimize ortaya çıkaracak çok güzel bir peyzaj projesine başlıyoruz. Ardından Kızılkoyun projesi kapsamında bir kısmı yine İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemizin birlikte çalışması ile bu projeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bu projede yine bir kısmı hibe bir kısmı da kredi olmak üzere bu projeyi gerçekleştirmiş olacağız.
 
78 DÖNÜMLÜK BİR ARAZİYİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZE TAHSİS EDECEĞİZ
 

Kurum; Büyükşehir Belediyemizin vatandaşlara da hizmet verebilmesi amacıyla Çevik Kuvvet alanında 78 dönümlük bir araziyi Büyükşehir Belediyemize tahsis edeceğiz. Ve burada 7 gün 24 saat belediyemizin hizmet verebileceği bir hizmet binası inşa edeceğiz.
 
13 İLÇEMİZDE DE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
 
Bakan; Eyyübiye ve Haliyle ilçelerimizde ise toplam 25 mahallemizin tapu sorunu var. Tüm bu sorunları çözebilmek için Büyükşehir Belediyemizin, bakanlığımızın ilgili birimleri ile bir komisyon oluşturuyoruz ve vatandaşlarımızla birlikte bu sorunu çözebilmek için çalışmalara başlıyoruz. Aslında bu sorun diğer ilçelerimizde de var. Diğer ilçelerimizde de bu sorunu çözebilmek için çalışmalarımıza başlıyoruz. Amacımız vatandaşlarımızın bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturarak tapu sorunu çözme kavuşturmaktır. İlk etapta plan sorununu çözüme kavuşturarak, bir sonraki etapta ise kentsel dönüşüm projelerini başlatmak istiyoruz. Bu çerçevede Diğer 13 ilçemizde de kentsel dönüşüm projelerimizi sürdüreceğiz.Çünkü Şanlıurfa'nın genelinde böyle bir sorun var. Kuracağımız ekip Şanlıurfa'nın 13 ilçesinde aynı şekilde bu çalışmayı sürdürecektir. Böylelikle en yakın zamanda bu mülkiyet sorunlarını çözüme kavuşturmuş olacağız.
 
HZ. EYÜP PEYGAMBER MAKAMI İLE HALİL-ÜR RAHMAN'I BİRLEŞTİRECEK BİR KÜLTÜR YOLU PROJESİ OLUŞTURUYORUZ.
 
Bakan Kurum; Tarihi kentimiz Şanlıurfa'da kültürler değerleri daha ön plana çıkarmak için gelen turistlerin geçici olarak değil 2-3 günlük de olsa kalıcı olarak kalabilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Hz. Eyüp Peygamber makamı ile Halil-ür Rahman'ı birleştirecek bir kültür yolu projesi oluşturuyoruz. Bu yolu daha da kısaltacak ve giderken vatandaşlarımızın bir kültür yaşaması için örnek bir kentsel projeyi başlatıyoruz. 40 milyon bedelli proje çerçevesinde 10 milyon lirası hibe 30 milyon lirası ise İller Bankası'ndan kredi çekilmek suretiyle proje yapılacak.
 
10 MİLYON LİRALIK PROJE İLE TARİHİ URFA EVLERİ YAŞATILACAK
Bakan Kurum, Bununla birlikte Bıçakçı Mahallesi ve 17 mahallemizde Urfa evlerine yaşatmak adına bir proje başlatıyoruz. 10 milyon liralık bir proje. Bu proje kapsamında tarihi evlerimizin dış binasını cephelerin düzenlenmesi, kaldırımların düzenlenmesi ve tescilli evlerimizin restorasyonunun yapılması ile birlikte çok güzel bir çalışmaya imza atmış olacağız.  Bu çerçevede içerisinde kütüphanelerimizin ve müzelerimizin olduğu çok önemli bir projeyi ilimize kazandırmış olacağız. Bunun da bir kısmını yine bir kısmını da İller Bankası'ndan kredi çekmek vasıtası ile Büyükşehir Belediyemiz yürütüyor olmuş olacak.
 
SÜLEYMANİYE VE DEVTEŞTİ MAHALLELERİMİZDE MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ.
 
Bakan kurum, Diğer bir projemiz de Eyyübiye ilçesinde Harran üniversitemizin bir yeri var. Buradaki 150 bin metrekarelik alanımızı ve vatandaşlarımızın hizmetine sunmak amacıyla bir millet bahçesi yapıyoruz. İçerisinde yürüyüş yollarının, bisiklet yollarının, gençlerimizin, çocuklarımızın 7 gün 24saat vakit geçirilmesi amacıyla millet bahçesini Eyyübi ilçemize kazandırmış oluyoruz. Yine bu çerçevede Haliliye ilçemizdeki Süleymaniye ve Devteşti mahallelerimizde millet bahçesi yapacağız. Tüm bunlardaki amacımız Şanlıurfa'da kişi başına düşen yeşil alan miktarını arttırmaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı 13 ilçemize de yayarak bu doğrultuda uygulamalarımızı halkımızın hizmetine sunmuş olacağız.
 
ŞANLIURFA GENELİNDE  KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ BELİRLENDİ
Bakan kurum; Eyyübiye Akçamescit mahallemizde daha önce belirlediğimiz 40 hektarlık belirlediğimiz bir riskli alan var. Bu aylanda kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatmıştık. 27 Aralıkta ihalesini gerçekleştireceğimiz 367 konut ve 35 ticaret merkezi projesi ile Akçamescit'teki projemizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşlarımızın rızasını alarak 40 hektarlık alanımızın dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız. Bunun yanı sıra Haliliye Yeşildirek Projesinde de önemli bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyoruz. Bu anlamda 294 konut 26 adet dükkanımızı da Ocak 2020 içerisinde ihale edeceğiz ve Yeşildirek'te vatandaşlarımızla da anlaşmak koşulu ile kentsel dönüşümü etaplar halinde yapmak istiyoruz. Haliliye'de devam eden bir kentsel dönüşüm çalışmamız var. Sanayinin de içerisinde olduğu hak sahibi vatandaşlarımız için 300 tane dükkanın 200 konut ve 40 ofisin kalan vatandaşlarımıza verilmek için Mart 2020'de ihalesini yapacağız. Yine Karaköprü'de Alibaba mahallesi olarak bilinen alanda 70 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz. Vatandaşlarımızın rızalarını alarak Karaköprü Belediyemiz ve bakanlığımız bünyesinde bu süreci de başlatmış olacağız. Şehrimize yakışır bir projeyi yapmak istiyoruz. Siverek'te Selimpınar, Haliliye, Yenişehir mahalleleri ve Siverek Kale etrafı kaya riski taşıdığımız bir alan var. Toplamda 250 bin metrekarelik bir alan. Bu alanda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tahdit edecek alanlarda kentsel dönüşüm projemizi başlatıyoruz. Deprem dönüşümü bekleyen vatandaşlarımızın sorunlarını çözüyoruz. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde vatandaşlarımızın rızalarını alarak çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yine Siverek'te kent ormanını 2020 yılı içerisinde tamamlayıp hizmete sunacağız.
Viranşehir ilçemizde Çırçıp deresi Yenişehir mahallesinde 142 bin metrekarelik bir millet bahçesi yapıyoruz. Bununla birlikte Şanlıurfa genelinde 5 millet bahçesini 2020 yılında vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. Birecik ilçesi de buna dahil. Yine bu proje çerçevesinde Fırat'tan iki yakaya yürüyüş yolu olarak tasarlanan projeyi gerçekleştirmiş olacağız. Viranşehir Hürriyet mahallesinde mülkiyet sorunlarını da çözecğiz. Tüm vatandaşlarımızın taleplerine karşılık verecek ve tüm sorunları çözeceğiz. Cumhurbaşkanımızın belirlemiş olduğu manifesto çerçevesinde tüm projelerimizi hayata geçiriyor ve Şanlıurfa'mızı bölgesinde marka şehir yapacak projelerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz."dedi.
 
BAKAN KURUM KOORDİNASYON TOPLANTISIN KATILDI.

Toplantıda;  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum , “Bu gün Şanlıurfa’ya geldiğimiz andan itibaren Peygamberler şehri Şanlıurfa’mız için ne yapabilirizi düşündük. Hem yerinde projelerimizi görmek hem tüm Belediye Başkanlarımızı dinlemek suretiyle şehrimizin geleceği için ve şehrimizde yaşayan vatandaşlarımız için yapılacak olan projeleri tek tek görüşerek belli kararlar aldık. İnşallah aldığımız kararlar Şanlıurfa’mızın geleceği için hayırlı olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Zeynel Abidin Başkanımızın ve diğer İlçe Başkanlarımızın tüm projelerinin arkasındayız destekçisiyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Şanlıurfalı kardeşlerimizin hizmetkârı olacak ve onlara hizmet edecek tüm projelerin arkasındayız bunu net bir şekilde bilmenizi isterim. Bu günde bu projeleri konuşmak ve karar almak için buradaydık. Bu projelerimizi hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz ve 2023’e giden yolda teşkilatımız ile birlikte kadınlarımız, gençlerimiz ve çocuklarımızla dik duruşumuzu bozmadan bu adımları atmak istiyoruz. Amacımız şehirlerimizi çok daha iyi seviyelere çıkartmak ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesine çıkartmak bu anlamda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde inşallah Bakanlıklar olarak bizlerde üzerimize düşeni yapacağız” dedi.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Bu gün Bakanımızın ziyareti ile Şanlıurfa’mız için çok verimli bir çalışma oldu. Ziyaretlerinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum, Bakanlığımız tüm icra heyetini bugün buraya getirdi ve bizlere Belediye Başkanları arkadaşlarımıza çalışmalar yaptı. Şuna inanıyoruz ki Bakanımızın elinde bir tılsımlı değenek var. Bakan beyin hep Şanlıurfa’ya gelmesini talep ediyorduk çünkü çözüm odaklı ve bilgiye dayalı çalışmaları var. Bizlere hep masaya yumruğunu vursana olmuştur. Ama bizler için en kuvvetli yumruk bilgidir. Bilgi ve bilge insan bakanımızdır kendilerine hoş geldiniz diyorum” diye konuştu.
 
AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız ise, “AK Parti teşkilatları olarak gece, gündüz demeden yağmur çamur demeden hep sahada olduk ve halada sahadayız. Gerek Barış Pınarı harekatı gerek ise diğer tüm konularda vatandaşlarımız ile halkımız ile birlikte onların sorunları ile hem hal oluyoruz. 31 Mart yerel seçimlerinde vatandaşlarımız AK Belediyelere, AK Başkanlarımıza büyük bir oy oranı ile Partimize tekrar teveccüh göstermiştir. Bu günkü ziyaretiniz bizler için, Şanlıurfa’mız için çok önemliydi. Belediyemizin sorunları ile bir bir ilgilendiniz, Şanlıurfa adına sizlere çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • misafir
    8 ay önce
    sınır hattında yer alan akçaka..sınır hattında yer alan akçakale ceylanpınar suruç gibi ilçelerimizde yeni fabrikalar işyerleri hayvan çiftlikleri açan iş adamlarımıza teşekkürler