Şanlıurfa’nın öğretmen açığı 7 bin

Coşkun Şanlıurfa’daki giriş sınavındaki başarı sıralamamız 77’lerdedir.Bir türlü bu sonlardan kurtulma şansımız olmadı. O kadar okul yapılmasına rağmen bu sorundan kurtulamıyoruz.

Şanlıurfa’nın öğretmen açığı 7 bin

Coşkun Şanlıurfa’daki giriş sınavındaki başarı sıralamamız 77’lerdedir.Bir türlü bu sonlardan kurtulma şansımız olmadı. O kadar okul yapılmasına rağmen bu sorundan kurtulamıyoruz.

Şanlıurfa’nın öğretmen açığı 7 bin
11 Ocak 2019 - 07:35

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun Öğrencileri öğretmenle buluşma noktasındaki eksikliğin giderilmesi  gerektiğini görüyoruz. bu raporun genelinde  Türkiye’nin öğretmenlerinin  niteliklerini daha da taleplerini ve isteklerini karşılayacak , kolaylaştıracak ve ödüllendirecek  mekanizmalara sistemlere ve mevzuata  ihtiyaç vardır.öncelikle hiç şüphesiz bizim en büyük sıkıntımız öğretmen açığı meselesidir.özellikle OECD ortalamalarına  göre özellik Urfa’daki sayı oldukça fazla görünmektedir.

                Türkiye genelinde yaklaşık 130 bin 500 öğretmen açığı var iken Urfa’daki bu sayı 7 bin civarında öğretmene tekabül etmektedir. Eğitimin lokomotifi olmazsa olmazı öğretmendir.Siz bu öğretmen açığını  kapatmadığınız  müddetçe eğitim ve öğretimde bir gelişme katledebilme şansımız yoktur.o yüzden birinci önceliğimiz mutlaka bu olması gerekir.konu eğitimse kimse bana ne deme pozisyonu ,sana ne gibi ötekileştirme hakkı  yok.çünkü 81 milyonun tümünün eğitim ile yada veli olarak yada baba olarak ya anne olarak yada kendi çocuğunuz olarak mutlaka eğitimin içersindedir.eğitimde en önemli unsur öğretmendir. Yapılması gereken düzenlemelerden mevcut yöneticilerin konumları ve durumları kazanılmış hakka saygı çerçevesinde mutlaka korunmalıdır.daha önce  bakanımız idarecilerle ilgili açıklama yapmıştı.Halihazırdaki idareciler devam etmesi gerekir. Özellikle öğretmenler için yüksek lisans ve doktora  programları tamamlama yönünde mali ve özerk haklarının iyileştirilmesi gerekir.okul yönetici ve öğretmenlerin ek göstergesi iyileştirilmelidir. Eğitimin başrolünde öğretmendir.teknoloji  okul  ile ilgili mevzuattır. Alt yapısını , üst yapısını tamamlarsanız dahi öğretmen eğitimin olmazsa olmazıdır. Şanlıurfa’daki giriş sınavındaki başarı sıralamamız 77’lerdedir.Bir türlü bu sonlardan kurtulma şansımız olmadı. O kadar okul yapılmasına rağmen bu sorundan  kurtulamıyoruz. Öğretmen mutlaka tamamlanması gereken en baştaki etkendir. Buna binaen 500 binlerce insan öğretmenlik oklunu bitirmiş üniversiteyi bitirmiş bekleyen insanlarımız var.mutlaka bunlara da istihdam alanı oluşturma adına yılda en fazla 20 bin öğretmen alınıyor.emekli olanıdır 130 bin öğretmen açığı var. Telafi edilmesi gerekir. Dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum