Reklam

Şanlıurfa, Türkiye’de en çok bilinçsiz antibiyotik kullanan şehirdir.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Veteriner Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi Hakan CENAK ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa, Türkiye’de en çok bilinçsiz antibiyotik kullanan şehirdir.

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Veteriner Fakültesi 5. Sınıf öğrencisi Hakan CENAK ile röportaj yaptı.

Şanlıurfa, Türkiye’de en çok bilinçsiz antibiyotik kullanan şehirdir.
29 Mayıs 2019 - 18:00

Cenak, Türkiye antibiyotik kullanımın da dünya sıralamasında birinci olan ülkelerden biri ve Şanlıurfa, Türkiye’de en çok bilinçsiz antibiyotik kullanan şehirdir.

Şanlıurfa halkı yeterince bilinçli değil ama geçmiş yıllara göre çok iyi ilerleme kat etti. İnsan sağlığıyla hayvan sağlığı arasında çok büyük farklar var, insanlar için olan bir ilaç hayvanlar için zehirli olabiliyor.

Kedilerin, köpeklerin, kuşların her türlü sağlık hizmetlerini karşılamaktayız. Sonuçta onlar da insanlar gibi bir vücuda sahip, metabolizmaları var o yüzden onlar da üşüyebilir, sindirim sistemlerini bozabilir, trafik kazası geçirebilirler.

                                                                                                                     

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Hakan CENAK Veteriner Fakültesi 5. Sınıf öğrencisiyim.        

DOĞA VETERİNER KLİNİĞİNİN KURULUŞU HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Doğa Veteriner Kliniği 7 yıldan beri var olan bir klinik, daha önceden başka bir meslektaşımızın hekimliğini yaptığı bir klinikti sonrasında şuan da meslektaşımız Rışvan Tanrıverdi’nin sorumluluğunda olan bir klinik. Önümüzde ki yıllarda da Şanlıurfa halkına hizmet vermeye devam edecekler.

ŞANLIURFA HALKININ HAYVAN BESLEME KONUSUNDA Kİ İLGİSİ NASIL?

Ben 4 – 5 yıldan beri Doğa Veteriner Kliniğin de gönüllü olduğum için Şanlıurfa halkının da kedi ve köpeklere nasıl yaklaştıklarının daha doğrusu yaklaşımlarının zamanla nasıl değiştiğinin farkındayız. Şanlıurfa halkı geçmiş yıllara oranla kedi ve köpek besleme alışkanlıkları gerçekten çok fazla artmış durumdadır. Eskiden kedi ve köpeklerin beslenmesine karşı çıkanların bile şuan evde kedi beslediğini, sokakta köpek olmasına karşı olan esnafın dükkanlarının önünde su ve mama kabı olduğunu görüyoruz. Bu Şanlıurfa halkı için güzel bir gelişme ve Şanlıurfa ileriye doğru yol almaya her zaman müsaittir.

DOĞA VETERİNER KLİNİĞİ OLARAK ŞANLIURFA HALKINA NE GİBİ HİZMETLER SUNUYORSUNUZ?

Kedilerin, köpeklerin, kuşların her türlü sağlık hizmetlerini karşılamaktayız. Sonuçta onlar da insanlar gibi bir vücuda sahip, metabolizmaları var o yüzden onlar da üşüyebilir, sindirim sistemlerini bozabilir, trafik kazası geçirebilirler. İnsanların hayvanları için alabilecekleri bütün hizmetler Doğa Veteriner Kliniği tarafından karşılanmaktadır. Beslenme, diyet anlamında ki ürünleri ya da traş anlamında ki bakımlarını kliniğimiz de yapmaktayız.

HANGİ DURUMLAR DA VETERİNER HEKİME DANIŞMAK GEREKİR?

Kendimizden yola çıkabiliriz, doktora danışmamız gereken bütün durumlar da aynı şekilde kedimiz, köpeğimiz ya da kuşlarımız o duruma düştüğün de veteriner hekime danışmamız gerekir. Türkiye antibiyotik kullanımın da dünya sıralamasında birinci olan ülkelerden biri ve Şanlıurfa, Türkiye’de en çok bilinçsiz antibiyotik kullanan şehirdir. Bu yüzden kendimiz evde ilaç uygulamak yerine her hangi bir sağlık problemi olduğun da veteriner hekime danışmak çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. 

ŞANLIURFA HALKI BU KONUDA BİLİNÇLİ Mİ?

Şanlıurfa halkı yeterince bilinçli değil ama geçmiş yıllara göre çok iyi ilerleme kat etti. İnsan sağlığıyla hayvan sağlığı arasında çok büyük farklar var, insanlar için olan bir ilaç hayvanlar için zehirli olabiliyor. Bu yüzden Şanlıurfa halkının daha da bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Kliniğimize gelen vatandaşlar bu konuda görüşlerimizi almakta ve veteriner hekim kontrolü olmadan her hangi bir ilaç kullanmamaları gerektiğini her zaman söylemekteyiz.

SEKTÖREL ANLAMDA NE GİBİ SORUNLARINIZ VAR?

Bizim özel olarak sorunlarımızı dile getirmemiz çok doğru olmaz, genel olarak baktığımız da ilaçlara sürekli zamların gelmesi, yeni ilaçların olmaması bunların hepsi sektörel anlamda kötüye giden olaylardır.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Kliniğimiz yıllardan beri süre gelen bir hizmet vermekte, işimizi, mesleğimizi, hizmletlerimizi en sağlıklı ve en güvenilir şekilde yapmak boynumuzun borcu gibi bilmekte ve yapmaya da devam ediyoruz.

Şanlıurfalılar Doğa Veteriner Kliniğine Bahçelievler Sultan Fatih Mh. 107. Sk. Tuba Apt. Altı No: 16/C adresinden ve 0544 673 97 46 nolu iletişim numarasından ulaşabilirler. 

BİZE ZAMAN AYIRDĞINZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum