Şanlıurfa üretimi Şark Odasına talep Artıyor (Video)

Şark Odası mesleğini icra eden İsmail Kaya ile Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler meslekte yapmış olduğu farklılıklar ile ilgili röportaj yaptı.

Şanlıurfa üretimi Şark Odasına talep Artıyor (Video)

Şark Odası mesleğini icra eden İsmail Kaya ile Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler meslekte yapmış olduğu farklılıklar ile ilgili röportaj yaptı.

Şanlıurfa üretimi Şark Odasına talep Artıyor (Video)
19 Haziran 2021 - 16:10

Kaya; Şark odası alırken Hem süngerine dikkat etmek gerekir hem kumaşına dikkat etmek gerekir ve tabi bir de alırken atölyeden, imalattan almak gerekir, onlarla birebir temas da olmak lazım.
Eskiye nazaran şark odası artık her kesim tarafından rağbet görmeye başladı gencinden yaşlısına, köylü kesiminden şehirli kesimine baya yaygınlaştı artık. Çünkü çok kullanışlı ve çok rahat, oturup sohbet ederken, yemek yerken yüksek de oturmaktansa yerde daha rahat oturulur.

Yöresel şark odasını ben yaklaşık olarak son 2 – 3 yıldır kendi farklılıklarımı da katarak daha farklı ve görkemli bir şölen sunmak adına yeni modeller üretiyorum. Ve yaptığım bu farklılıklar, yenilikler müşteriler arasında da tutulmaya başlandı, taleplerimiz arttı çünkü göze daha güzel bir şekilde hitap ediyor.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

İsmail Kaya, Şark odası işinin hem imalatını yapıyorum, koltuk döşeme de farklı bir trend yakalamaya çalışıyorum. Yeni model üretimleri, farklı ve dikkat çekici modeller üreterek yapmış olduğum meslekte hem kendimi geliştirmek hem de Şanlıurfa halkına daha güzel hizmetler sunmak için kendimi geliştiriyorum.

ŞARK ODASI KÜLTÜRÜ NASIL İLERLİYOR?

Tabi Şanlıurfa’da şark odası kültürü çok güzel ilerliyor biz de yeni modeller üreterek bu kültürü daha da güzelleştirmeye çalışıyoruz. Bu nokta da Şanlıurfa halkının da ilgisi çok yoğun çünkü şark odası koltuk takımlarının yerini alıyor ve bizler de değişik modeller üreterek daha da güzelleştirmeye çalışıyoruz.

SİZ ATÖLYE DE NELER YAPIYORSUNUZ?

Yastık imalatı, döşek imalatı, şark odası imalatı ve bir ev de dikim ile alakalı ne varsa hepsini yapıyoruz.

SÜNGER NASIL OLMALI?

Tabi öncelikle süngerin kaliteli olması lazım, biz Yataş ve İşbir ile çalışıyoruz çünkü sünger de kalite çok önemli tabi bunun yanı sıra işçilik de çok önemli. Biz A’dan Z’ye işimizi profesyonelce yapıp müşteriye sunuyoruz. Bunu biz değil iş yaptığımız müşteriler bize söylüyor, hamdolsun müşteriler bizden memnun kalıyorlar, biz de Şanlıurfa halkına layık olmaya çalışıyoruz.

KUMAŞ NASIL OLMALI?

Kumaş da aynı şekilde kaliteli olmalı maalesef bazı naylon şeklin de çalışan yerler de var tabi biz onları kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Biz müşteriye her zaman kaliteli ve dokuma kumaşları tavsiye ediyoruz ve öneriyoruz.

YÖRESEL ŞARK ODASININ ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALI?

Yöresel şark odasını ben yaklaşık olarak son 2 – 3 yıldır kendi farklılıklarımı da katarak daha farklı ve görkemli bir şölen sunmak adına yeni modeller üretiyorum. Ve yaptığım bu farklılıklar, yenilikler müşteriler arasında da tutulmaya başlandı, taleplerimiz arttı çünkü göze daha güzel bir şekilde hitap ediyor. Bizim bildiğimiz klasik yöresel şark odası takımın da ben farklılıklar yapıp bu klasik görüntüyü değiştirmeye ve daha da güzelleştirmeye çalışıyorum ve tutulma anlamın da çok şükür başarılı bir şekilde de ilerliyoruz. Kendim imalat ettiğim için istediğim kumaştan istediğim şekilde tasarım çıkarabiliyorum, istediğim şekilde farklılıklar yapabiliyorum ki bu farklılıkları da halkımız çok sevdi. Döşek ve yastıklar bildiğimiz şark odası gibi yüzlerini farklı koltuk döşemelerinden yapıyorum, renklendiriyorum bunun farklılığı var. Tay yünü kumaş dediğimiz zaten dokuma kumaş bellidir ve ben de bunları kullanarak ve kendimce değiştirerek yepyeni farklılıklar ortaya çıkarıyorum.

ŞARK ODASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Şark odası alırken Hem süngerine dikkat etmek gerekir hem kumaşına dikkat etmek gerekir ve tabi bir de alırken atölyeden, imalattan almak gerekir, onlarla birebir temas da olmak lazım. Bilmeyenle alırsan eğer sana kötü malı iyi olarak satabilir ama bilen biriyle iş yaparsan kötü mal için kötü der ve sana iyi malı sunar.

ŞARK ODASI FİYATLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Tabi her şeyde olduğu gibi şark odasında da fiyatlar kaliteye göre değişir, 1 takım 250 liradan başlıyor 450 – 500 lira arasında değişir. Tabi bu durum da kaliteden kaynaklanıyor, süngerin kalitesi, kumaşın kalitesine göre de fiyatlar değişkenlik gösterir.

KİMLER TARAFINDAN RAĞBET GÖRÜYOR?

Eskiye nazaran şark odası artık her kesim tarafından rağbet görmeye başladı gencinden yaşlısına, köylü kesiminden şehirli kesimine baya yaygınlaştı artık. Çünkü çok kullanışlı ve çok rahat, oturup sohbet ederken, yemek yerken yüksek de oturmaktansa yerde daha rahat oturulur. Örnek veriyorum, adam arkadaşına, akrabasına ya da komşusuna oturmaya gidince şark odasını görüyor ve çok beğeniyor sonra hemen bize gelip o da yaptırmak istiyor. Ayrı yeten şark odası, koltuk takımlarına göre daha uygun fiyatlıdır, daha kullanışlıdır, bir odaya yaptıracağın koltuk takımın da 8 – 10 kişi oturabiliyorken aynı odaya yaptıracağın bir şark odasına rahatlıkla 20 – 25 kişi oturabiliyor bu yüzden de şark odasının çok büyük bir avantajı da buradan kaynaklanıyor. Zaten benim şuan yaptığım en büyük reklam müşteri memnuniyetidir, iş yaptığım bir müşterinin tanıdığı biri on da görüp beğenince bize ulaşıp bende istiyorum diyor, ben de bu şekilde kotamı daha da yükseltmeye çalışıyorum.

ŞANLIURFA HALKI SİZE NASIL ULAŞABİLİR?

Benim iş yerim Haşimiye çay bahçesinin yanında Usta eller şark odası olarak bulunuyoruz ayrıca 0543 486 19 52 numaralı telefondan halkımız bana ulaşabilir.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum