ŞANLIURFA VALİSİ YUSUF YAVAŞCANA KINAMA

Şanlıurfa’nın ve halkın sorunlarını dile getiren yerel gazetelere Devletin gücünü kullanarak resmi ilan istihkaklarını kanunsuz kesen, Vergi denetmenlerini  ve Sigorta görevlilerini gazetel

ŞANLIURFA VALİSİ YUSUF YAVAŞCANA KINAMA

Şanlıurfa’nın ve halkın sorunlarını dile getiren yerel gazetelere Devletin gücünü kullanarak resmi ilan istihkaklarını kanunsuz kesen, Vergi denetmenlerini  ve Sigorta görevlilerini gazetel

ŞANLIURFA VALİSİ YUSUF YAVAŞCANA KINAMA
25 Kasım 2008 - 02:00

Şanlıurfa’nın ve halkın sorunlarını dile getiren yerel gazetelere Devletin gücünü kullanarak resmi ilan istihkaklarını kanunsuz kesen, Vergi denetmenlerini  ve Sigorta görevlilerini gazetelerin üzerine gönderen Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ı İl merkezde 9 günlük gazete, İlçe gazeteleri, yaklaşık 60 internet sitesi yayınlandıkları haberler ile  basın kuruluşlarına yapılan baskıyı kınadılar.


Halkı doğru,  zamanında ve etkin bir biçimde bilgilendirmek, gelişmelerden haberdar etmek olan Şanlıurfa’daki yerel basın kuruluşları bu son derece hayati olan toplumsal görevi, sansüre uğramadan, kısıtlanmadan, engellenmeden yerine getirebilmesi için çaba sarf ediyor. Basının özgür olması, demokrasinin yaşamasının ve gelişmesinin vazgeçilmez de bir gereği olduğu halde Şanlıurfa’da doğruları yazdığı için yerel gazetelere baskı dönemi başladı.
2007 yılı denetimleri sonucu yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği günlerdeki aldığı resmi ilanların mahsup ve telafileri Basın İlan Kurumu mevzuatına göre yapılması gerekirken örneğin 07.08.2008 tarihi itibari ile 5 bin YTL. Alacaklı olan gazete 33.920.50 YTL. borçlu gösterildi. Diğer gazeteler içinde mahsup-telafi işlemleri bilinçli bir şekilde usulüne uygun yapılmayarak hazırlanan kılıf ile lehte haber yapan ve ne lehte nede aleyhte haber yapan gazetelere resmi ilanların aktarıldığı belirtildi. Doğruları yazarak sorunları dile getiren yol,su, elektrik, eğitim ve yolsuzlukları dile getiren gazetelere ise resmi ilan verilmediği belirtildi. Basın İlan Kurumu mevzuatının 15.maddesine göre Valiliğin gazetelere vermek zorunda bulunan aylık kontenjan tablolarını yazılı müracaatlara rağmen üç aydır vermeyen Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan’ın İtirazlar üzerine de yanlışlığı düzeltmediği gibi bu uygulamalarını devam etmesi üzerine ise gazete sahipleri; Şanlıurfa Valisi Yusuf  Yavaşcan’ın gazeteleri ekonomik sıkıntıya sokarak sindirmek amacında olduğunu belirttiler.
Bunun üzerine toplanan gazete sahipleri önümüzdeki günlerde Ankara’ya gitme kararı aldılar. Ankara’da Türkiye Gazeteciler Federasyonu, AK Parti Genel Merkezi, CHP Genel Merkezi, MHP Genel Merkezi, DSP Genel merkezinde parti yetkilileri ve İçişleri Bakanlığı, Şanlıurfa Milletvekilleri ile görüşerek Şanlıurfa’daki yolsuzluk olayları ile ilgili  dosyaları sunacaklar ve gazetelere yapılan baskının sona erdirilmesi için destek isteyecekler.


Gazete sahipleri baskılara boyun eğmeyeceklerini belirterek doğruları yazmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini belirttiler.


Basın kuruluşları haber almakta sıkıntı yaşıyor


Basın Kuruluşlarının haber alma hakkını da engelleyen Vali Yavaşcan; dönemin Milli Eğitim Müdürü Mehmet Küçük’ün eğitim ve öğretim yılının başlaması ile ilgili Güneydoğu Televizyonun talebi üzerine eğitim-öğretim ile bilgi vermesi üzerine savunması alındı. Yine Güneydoğu Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Kültür Müdürlüğünce restore edilen  Mahmut Nedim konağının yapılan restorasyonu ile ilgili Kültür Müdürü Selami Yıldız’ın bilgiler vermesi üzerine “Savunması” alındı. Kültür Müdürü Selami Yıldız başta olmak üzere kamu görevlileri teknik bilgi vermekten kaçınmaya başladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum