Şanlıurfa'ya gelen turistler 2 gün kalıyor

Şanlıurfa’ya turizm işletmeli ve Belediye ruhsatlı işletmelere Aralık 2019 ayında 1.705 yabancı turist, 33.644 yerli turist olmak üzere 34.905 turist Şanlıurfa’ya gelerek ortalama 2 gün konakladı.

Şanlıurfa'ya gelen turistler 2 gün kalıyor

Şanlıurfa’ya turizm işletmeli ve Belediye ruhsatlı işletmelere Aralık 2019 ayında 1.705 yabancı turist, 33.644 yerli turist olmak üzere 34.905 turist Şanlıurfa’ya gelerek ortalama 2 gün konakladı.

11 Şubat 2020 - 18:30

Şanlıurfa Gazetesi muhabirinin Kültür ve turizm Bakanlığının resmi internet sitesinden edindiği bilgilere göre ; Mahalli İdarelerce Belgelendirilen  Konaklama Tesislerinde Tesislere Geliş, Geceleme, Ortalama Kalış Süresi Ve Doluluk Oranlarının İllere Göre Dağılımına göre Şanlıurfa’ya 2019 ARALIK ayında; : belediye ruhsatlı Tesislere gelen yabancı sayısı 677, Tesislere gelen yerli sayısı 20 bin 762 ve toplamda 21 bin 439 kişi Belediyece belgelendirilen tesislere gelmiş ve bu gelenlerden yabancılara geceleme sayısı 1.487, yerlilerce 42 bin 505 olmak üzere toplamda 43 bin 992 geceleme olmuş, yabancılarda ortalama kalış süresi 2.20, yerlilerde 2.05 olmak üzere toplamda kalış süresi ise 2.05’din. yani 2 gündür. Doluluk oranı ise yabancılarda 1.11, yerlilerde 31.75 ve toplamda ise 32.86’dır.
Turizm İşletme Belgeli  Konaklama Tesislerinde Tesislere Geliş, Geceleme, Ortalama Kalış Süresi Ve Doluluk Oranlarının İllere Göre Dağılımına göre 2019 Aralık ayında : tesislere gelen yabancı sayısı 583, yerli sayısı 12.8782 olup, toplamda 13 bin 465 kişidir.Gecelemede ise yabancılarda 1.028, yerlilerde 18 bin 332 ve toplamda 19 bin 360’dır. Ortalama kalış süresi ise yabancılarda 1.76, yerlilerde 1.42 ve toplamda ise 1,44’tür. Doluluk oranı ise yabancılarda 1.78, yerlilerde 31.69 ve toplamda 33.47’dir. Şanlıurfa’ya günü birlik gelen turist sayısı ise yerel idarelerce tespit ediliyor. Şanlıurfa’ya gelen turist sayısı konaklama ve günübirlik istatistikleri ile birlikle belirleniyor.
Şanlıurfa’da 86 konaklama tesisi bulunuyor
Şanlıurfa il genelinde 7 Şubat 2020 tarihi itibariyle belediye belgeli 64 tesis bulunuyor. Bu tesislerde 2.037 oda bulunurken yatak sayısı ise 4.463’tür. Bakanlık Belgesi konaklama tesislerinde ise 7.2.2020 tarihi itibariyle işletme belgeli tesis sayısı 17 olup, oda sayısı 955 ve yatak sayısı ise 1.928’dir. Şanlıurfa’da yatırım belgeli tesis sayısı ise 5 olup, yatırım belgesi oda sayısı 67, yatırım belgesi yatak sayısı ise 129’dur.
Şanlıurfa'nın turizm Potansiyeli;
Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesine bağlı Kantara Köyü yakınındaki Nevalı Çori antik yerleşim   yerinde ve il merkezine bağlı Göbekli Tepe’de yapılan arkeolojik  kazılarda M.Ö.11000  yıllarına  ait dünyanın en eski tapınak kalıntılarına rastlanılmış ve Şanlıurfa’  nın, inanan insanların dünyadaki en eski merkezi olduğu anlaşılmıştır.İlkel dinlerin dünyadaki en eski merkezi Şanlıurfa, çok tanrılı (politeist) dinler ile tek tanrılı (monoteist) dinlerin önemli merkezlerinden biridir. Ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya’daki Asur ve Babillerin politeist inancına dayanan Paganizm’in (putperestlik) önemli merkez şehirleri Harran ve Soğmatar Şanlıurfa sınırları içersindedir.Musevi, Hıristiyan ve İslam dinleri peygamberlerinin atası olan Hz.İbrahim Şanlıurfa’da doğmuş, Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele ettiği için burada ateşe atılmıştır. Lut Peygamber, amcası Hz.İbrahim’in Urfa’da ateşe atılmasını görmüş ve daha sonra buradan Sodom’a doğru yola çıkmıştır.  İbrahim Peygamberin torunu ve İsrailoğulları’nın atası Yakub Peygamber Harran’da dayısı kızları Lea ve Rahel ile evlenmiş,    Eyyub     Peygamber   Şanlıurfa’daki bir mağarada   hastalık  çekmiş  ve Şanlıurfa’da vefat etmiştir. Elyesa Peygamber Eyyub Peygamber’in yaşadığı Eyyub Nebi Köyü’ne kadar gelmiş, ancak kendisini göremeden orada vefat etmiştir. Şuayb Peygamber, Harran’a 37 km. mesafedeki Şuayb Şehri’nde yaşamış, Musa Peygamber, Şuayb Şehri yakınındaki Soğmatar’da Şuayb Peygamber’le buluşmuş ve sihirli asasını Şuayb Peygamber’den almıştır. Bu özelliklerinden dolayı Şanlıurfa- ’nın diğer bir adı da “Peygamberler Şehri ve İnançlar Diyarı”dır.İsa Peygamber, Şanlıurfa’yı kutsa-dığına dair bir mektubunu ve yüzünü sildiği mendile çıkan mucizevi portresini havari-lerinden Addai ile Urfa Kralı Abgar Ukkama’ya göndermiş, Hıristiyanlık devlet dini olarak dünyada ilk defa bu kral tarafından Urfa’da kabul görmüştür.
Üç semavi din tarafından dünyada kutsal olarak tanınan Mekke, Medine, Kudüs, Vatikan, Antakya, Efes, İznik, İstanbul, Demre, Kapadokya, Tarsus ve Şanlıurfa’dan oluşan 12 merkez içersinde Şanlıurfa’nın çok önemli bir yeri vardır. Urfa’nın yukarıda zikredilen inanç değerlerinin zenginliği dikkate alındığında, sekizi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde olan bu merkezler arasında birinci sırada olduğu kolayca anlaşılacaktır.
İnanç Turizmi’nin dünyada ve Türkiye’deki önemli merkezi Şanlıurfa; Harran, Şuayb Şehri, Soğmatar gibi dünyaca ünlü ören yerleri ile,  il sınırları içersinde yapılan 33 antik yerleşmedeki arkeolojik kazılarıyla, korunarak günümüze ulaşmış tarihi mimari dokusunun zenginliği ile  Tarih ve Arkeoloji Turizmi’ni sevenlerin de ilgisini çekmektedir. Tarihi mimari dokusunun zenginliği ile Türkiye’nin önde gelen illeri arasında yer alan Şanlıurfa bu özelliğin- den dolayı “Müze Şehir” adıyla da tanınmaktadır. İl merkezinde Kültür Bakanlığınca tescil edilmiş olan 200 civarında tarihi ev, 36 cami ve mescit, 5 kilise, 8 medrese, 7 köprü, 1 su kemeri, 1 su bendi, 13 çeşme, 1 sebil, 8 hamam, 1 çimecek, 1 kale, şehir suru kalıntıları ve iki sur kapısı, 11 han, 8 kapalı çarşı yer almaktadır. Han, hamam ve kapalı çarşı sayısı yönünden Türkiye’nin ilk üç-dört şehri arasında gösterilen Şanlıurfa, bu zengin mimari dokusu ile turistlerin büyük ölçüde ilgisini çekmektedir.Karacadağ Kayak Merkezi ile Kış Turizmi, Karaali Kaplıcaları ile Termal Turizmi, Tektek Dağları’ndaki av hayvanları ile Av Turizmi, Atatürk Barajı ve Halfeti İlçesi ile Su Sporları Turizmi, Kelaynak kuşları, keklik ve Urfalı’lar tarafından evlerde beslenen evcil güvercinleri ile Ornitoloji Turizmi potansiyeline sahip Şanlıurfa’nın bu potansiyelinin bilinçli bir şekilde harekete geçirilmesi, ülkemiz ekonomisine çok önemli katkılar sağlayacaktır.
Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) tarım ve sanayi merkezi olma yolunda önemli atı­lım­lar ya­pan Şanlıurfa, binlerce yıllık birikim sonucu olu­şan tarih ve kül­tür değerleriyle, yerli ve yabancıların  dikkatini çekmeye devam ediyor.
 
 
 
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum