Şanlıurfa'ya turist akını

Şanlıurfa’ya inanç turizmi kapsamında binlerce kişi gelerek dergah, Balıklıgöl ve eyüp peygamber makamı olmak üzere ziyaretçi akınına uğruyor.

Şanlıurfa'ya turist akını

Şanlıurfa’ya inanç turizmi kapsamında binlerce kişi gelerek dergah, Balıklıgöl ve eyüp peygamber makamı olmak üzere ziyaretçi akınına uğruyor.

Şanlıurfa'ya turist akını
12 Mayıs 2019 - 15:49

ibrahim Peygamber'in doğduğu, Yakub, Eyyub, Elyesa‘, Şu‘ayb ve Musa peygam­berlerin yaşadığı şehir olduğuna inanılmış olması, Urfa'ya "inançlar Diyarı" ve "Peygamberler Şehri" olan Şanlıurfa’ya Ramazan ayı nedeni ile civar illerden binlerce kişi geliyor.

   Şanlıurfa, kültür ve medeniyetin dünyaya yayıldığı bölge olarak kabul edilen ve ar­keoloji literatüründe "Bereketli Hilal " olarak adlandırılan topraklar üzerinde yer alıyor.  Arkeolojik kazılardan elde edilen buluntular, Şehir merkezindeki Balıklıgöl civarının günü­müzden 11.000 yıl önce, Neolotik Çağ insanları tarafından iskân edildiğini kanıtladı. Bu çağ, insanların avcı ve göçebe yaşamdan kurtulup, ilk mimari eserleri meydana getirerek yerle­şik düzene geçtikleri, böylece ilk köyleri kurdukları ve ilk defa tarım yaparak üretir hale gel­dikleri bir çağdır.Tüm bunlar dikkate alındığında, Şanlıurfa'nın mimarlık tarihi ve tarım tarihi yönünden dünyanın en eski Şehirlerinden biri olduğu anlaşılacaktır.  Mimarlik tarihi bu kadar eskilere dayanan Şanlıurfa, günümüzde de mimari eserlerinin zenginliği bakımından yurdumuzun önde gelen illeri arasında yer almakta ve bu özelliğinden do­layı "Müze Şehir" adıyla tanınmaktadır. Şehir merkezi yakınındaki "Göbeklitepe"de yapılan arkeolojik kazılarda, günümüzden 11.000 yıl öncesine tarihlenen dünyanın en eski tapınak kalıntılarının bulunmuş olması; Assur, Babil dönemlerinde ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı Pagan dininin tapınaklarının il sınır­ları içersindeki Harran ve Soğmatar'da yer alması, Musevi, Hıristiyan ve islam peygamberle­rinin atası olan ibrahim Peygamber'in doğduğu, Yakub, Eyyub, Elyesa‘, Şu‘ayb ve Musa peygam­berlerin yaşadığı şehir olduğuna inanılmış olması, Urfa'ya "inançlar Diyarı" ve "Peygamberler Şehri" de­nilmesine sebep olmuştur.

Gaziantep’den  6 kişilik ailesiyle şehri ziyaret eden Mehmet Semet , kentteki kutsal mekanlardan çok etkilendiğini söyledi.  Şehri ziyaret için yüzlerce kilometre yol kat ettiğine işaret eden Semet, ". Burada çok güzel ayrı bir maneviyat var, gurur verici. Bu şehirde her Müslümanın gelip görmesi gereken mekanlar var. Özellikle ramazan ayı dolayısıyla buraları görme imkanı bulduk." diye konuştu.

Kayseri'den gelen Mehmet enes ise kentin manevi atmosferinin güzel olduğunu dile getirdi. Özellikle Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen mekandan etkilendiğini anlatan Enes; bölgedeki diğer mekanları da gezmeyi planladığını kaydetti.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum