Reklam

Şanlıurfalılar balığı sık tüketmiyor

Beler; . Şimdi Urfalı halk haftada bir sefer balık alıp yer. Ama yabancılar haftada iki üç sefer balığı tüketiyorlar

Şanlıurfalılar balığı sık tüketmiyor

Beler; . Şimdi Urfalı halk haftada bir sefer balık alıp yer. Ama yabancılar haftada iki üç sefer balığı tüketiyorlar

Şanlıurfalılar balığı sık tüketmiyor
31 Ocak 2020 - 19:33

Balık satıcısı Ali Beler Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; balıkçıyım. Üç yıldır yapıyorum.  Şanlıurfa da balık kültürü yok. Balığı bilmezler. Fazla anlamıyorlar, daha yeni yeni gelişiyor ve oluyor. Hamsiyi tercih ediyorlar, Karadeniz hamsisini. Ondan sonra Marmara hamsisi diğer balıklardan fazla anlamıyorlar. Şimdi Urfalı halk haftada bir sefer balık alıp yer. Ama yabancılar haftada iki üç sefer balığı tüketiyorlar.  Bizim çeşitlerimiz çok ya şöyle baktığınızda işte sayacak olursam, Karadeniz hamsisi var, Marmara hamsisi var, istavrit var, alabalığı var, gümüş balığı var, halili bağlı var, somon var, sarıkanat var, volta levreği var. Ondan sonra palamut var, kupes var, dilber var, baron var, kaya levreği var bu şekilde balık çeşitlerimiz çok. Alıcı daha önce balık kültürü pek yoktu şimdi iyi şimdi gelişiyor yavaş yavaş iyi olmaya başladı iyidir genel olarak. Şehir dışından gelenler onlar tabi balıktan anlıyorlar ve daha çok tercih ediyorlar. Yabancılar kaya levreği ondan sonra, mercan ondan sonra, dil balığı ondan sonra gümüş, sarıkanat bunları tercih ediyorlar.En lezzetli balık şuan olarak kaya levreğimiz var. Fiyatı kırk lira. Şimdi geldiği zaman sizde biliyorsunuz termokin arabalarla geliyor. Bizimde zaten burada dolabımız var. Ondan sonra eksi yetmiş derecelik dolaplarımızda muhafaza ediyoruz. Balık zaten gözünden belli gözü çökmüşse zaten o bayat gözleri bıldır bıldır olursa da o balık tazedir. Gözleri parladı mı bil ki o balık tazedir. Balığına göre değişir bu mesela diyelim palamut işte az önce arkadaşımın temizlediği gibi temizliyoruz. Izgaralıktır palamut. Levrek olsun palamut olsun ondan sonra kaya levreği olsun bunlar ızgaralıktır. Diğer balıkların hepsi de yağla pişirilen balıklardır. Kızartılarak yemek yapılır.Balık her şeye iyidir. Balık kırmızı etten bin kat iyidir. Balık yenilmez mi hiç iyidir. Parası olan için diyorum tabi olmayan içinde bir şey demiyorum. Parası olan için her gün balık yesin.  Öğlen yemeğinde tüketilebilir. Ondan sonra akşam tüketilmeli zaten bizim satışlarımızda akşam daha çok oluyor. Akşam öğününde çok tüketiliyor. O sizin muhafaza etme koşullarınıza bağlı. Mesela balığı ben burada sana temizleyip verdim götürdün onu derin dondurucuya koyduğun zaman temizledikten sonra tabi derin dondurucuya koyduktan sonra istersen bir sene sonra ye yinede bir şey olmaz. Herkese yemelerini tavsiye ediyorum. İstanbul balıkçısı herkesi de bekliyorum. Dedi.
Balık, zengin vitamin içeriği ve güçlü besin değeri bakımından hem çocukların hem de yetişkinlerin düzenli olarak tüketmesi gereken bir gıdadır. balığın bilinmesi gereken 10 önemli ;
1. Bağışıklık sistemini koruyor
Özellikle mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için son derece gerekli olan bir besindir. Balığın gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Özellikle sezonunda balık, haftada 2 kez düzenli olarak tüketilmelidir.
 2. Omega3 deposu
Balıkta, diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen omega3 yağ asitleri bulunur. Omega3, vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan son derece faydalı bir yağdır. Özellikle soğuk su balıklarından somon, uskumru, sardalye ve ton balığı omega3'ten oldukça zengindir. Omega-3; kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliğinin yanı sıra gözde sarı nokta hastalığı riskini azaltır, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
3. Zeka gelişimine fayda sağlıyor
Balık, iyottan zengin bir besin kaynağı olup zeka gelişiminde önemli rol oynar. Balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülür. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında düzenli balık tüketen annelerin bebeklerinde öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el fonksiyonlarının güçlü olduğu saptanmıştır. Bebek ve çocuklarda zeka gelişimini destekleyen balığın bileşimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde son derece etkin rol oynar.
4. Kalp sağlığını koruyor
Balık tam bir kalp dostudur. Balığın içerisindeki omega3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) artırır. Kandaki trigliserid yani serbest yağların düşürülmesini sağlar. Tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme riskinden korur, kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını artırır.
 5. Kemikleri güçlendiriyor
Balık, kemikleri de güçlendirir. Özellikle de kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyumdan zengin olduğundan, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Bu özelliği ile kemik erimesi sorunu yaşayanlar, menopoz dönemindeki kadınlar ve yaşlılar bol bol balık tüketmeleri önerilmektedir.
6. Hücreleri onarıyor
Proteinler vücut için çok önemli besin kaynağıdır. Balığın da aralarında yer aldığı bazı besinler kaliteli protein yağlarını oluşturur. Protein, hücrelerin onarılması ve yeni dokuların yapımı için önemli göreve sahiptir. Bu yüzden protein bakımından zengin olan balık mutlaka tüketilmelidir.
7. Depresyondan koruyor
Yoğun iş temposu ve günlük yaşamın hareketliliğinde, sorunlar bazen üst üste gelebilir. Özellikle kişilik itibariyle yatkın olan bireylerde stres yerini depresyona bırakabilir. Yapılan çalışmalar, özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega3 yağ asitlerini barındıran balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığını ortaya koymaktadır.
8. Diyabet riskini azaltıyor
Omega-3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde azaltır. İnsülinin işlevini artırıp, Tip 2 diyabete karşı koruma sağlar. Bu nedenle diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyanların bol bol balık tüketmesi faydalı olacaktır.
9. Alzheimer riskini düşürüyor
İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte çağın hastalığı olarak gittikçe daha sık görülen Alzheimer’a karşı haftada 2 kez balık tüketmek büyük önem taşır. Balık yağının ve Omega3 yağ asidinin faydalarından biri de Alzheimer riskini düşürmesidir. Alzheimer'ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir silah olan balık, özellikle de buğulama ya da ızgara olarak tüketilmelidir.
10. Eklem ağrılarına faydalıdır
Omega3 yağ asitleri dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlayarak anti-inflamatuar etki gösteren en güçlü besin bileşenlerinden biridir. Özellikle romatoid artrit hastalarında görülen eklem romatizmasının azaltılması ve mevcut ağrıların giderilmesinde balık tüketiminin önemli faydaları bulunur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum