Şanlıurfalılar ekmek zammına ne dedi? (Video)

Şanlıurfa’da ekmek fiyatlarının 2,50 liradan 3,00 liraya yükselmesi üzerine Şanılurfalılar görüşlerini Şanlıurfa Gazetesine açıkladı.

Şanlıurfalılar ekmek zammına ne dedi? (Video)

Şanlıurfa’da ekmek fiyatlarının 2,50 liradan 3,00 liraya yükselmesi üzerine Şanılurfalılar görüşlerini Şanlıurfa Gazetesine açıkladı.

Şanlıurfalılar ekmek zammına ne dedi? (Video)
19 Haziran 2022 - 15:54

Şulu; Ekmeğin 3 lira oluşuna bizim açımızdan baktığınız zaman yüksek çünkü burada alıcı taraf biziz ama üretici taraf açısından baktığımız da fiyatların düşük olduğu görülüyor.
              Avşar; Ekmeğin 3 lira oluşunu ben normal karşılıyorum çünkü baktığınız zaman işçilik pahalı, kiralar pahalı, malzemeler pahalı bu yüzden ekmeğe de 50 kuruş zam gelerek 3 lira olması normaldir. Herhangi bir tepki göstermiyorum bu yaşam şartlarına göre, bu zamlara göre, hayat pahalılığına bakarsak gayet normaldir diye düşünüyorum.

              Falay, Ekmek bizim temel ihtiyacımız, diğer ürünlere kat be kat zamlar geldi onlara bu yüzden yaklaşamıyoruz bile gerçekten çok pahalı, ekmek temel ihtiyacımız mecburen idare edeceğiz.
            Albayrak, Urfa’da o kadar fakir insan var ki hatta şuan evinde ekmek olmayan insanlar var bu yüzden bir ekmeğin bedelinin 3 lira olması bu açıdan bakarsak bana göre pahalıdır.
              Demir; bugün ki şartlara göre 3 lira gerçekten pahalı değil. Otobüs parası 4 buçuk lira, öğrenci 2 buçuk lira, inşallah bunlar da geçer, bu sene biraz sıkıntı da olacağız inşallah bunlar da geçer
              Göktepe, Ben Şanlıurfa gazetesi aracılığıyla beni seyreden herkese söylüyorum, bunlar bizim iyi günlerimiz arabaları kapının önüne bağlayıp otobüslerle işe gidip geleceğiz.
                EKMEK ZAMMI EKONOMİNİN GETİRDİĞİ ETKİLERDEN DOLAYI KAYNAKLANMAKTADIR
Hasan ŞULU Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Ekmeğe zam gelme durumu tamamen alım gücü ile alakalı, mevcutta ki ekonominin ilerleyişi alım gücünü azalttığı için fiyatlar da buna paralel olarak yükseliyor, mevcutta ki ekonominin getirdiği etkilerden dolayı kaynaklanmaktadır. Şuan fırıncılara baktığımız zaman ciddi anlam da un fiyatlarına zam gelmekte, maya fiyatlarına zam gelmekte, odun fiyatlarına zam gelmekte, kullandıkları kâğıt fiyatlarına zam gelmekte, işçilikler sürekli artmaktadır. Bundan dolayı fırıncı esnafımız kendilerince bir çözüm sunuyorlar bu da tabi fiyatlara etki ediyor ve bu zamları ortaya çıkarıyor. Ekmeğin 3 lira oluşuna bizim açımızdan baktığınız zaman yüksek çünkü burada alıcı taraf biziz ama üretici taraf açısından baktığımız da fiyatların düşük olduğu görülüyor.


EKMEĞE DE 50 KURUŞ ZAM GELEREK 3 LİRA OLMASI NORMALDİR. HERHANGİ BİR TEPKİ GÖSTERMİYORUM.
 
                   Salih AVŞAR Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Ekmeğin 3 lira oluşunu ben normal karşılıyorum çünkü baktığınız zaman işçilik pahalı, kiralar pahalı, malzemeler pahalı bu yüzden ekmeğe de 50 kuruş zam gelerek 3 lira olması normaldir. Herhangi bir tepki göstermiyorum bu yaşam şartlarına göre, bu zamlara göre, hayat pahalılığına bakarsak gayet normaldir diye düşünüyorum. Şöyle bakmak lazım, bir her şeyi 1 yıl öncesine kadar her şeyi değerinin altında almaya alıştığımız için bize bu pahalılık çok geliyor, bizlere çok aşırı zor geliyor. Geçen sene adam tarla da isot yetiştirdi ve 1 liraya isot satılmaya başlandı hatırlayın geçen yıl isot 1 liraya düştü. Bunun nakliyecisi var, bunun komisyoncusu var, bunun tarla da yetiştirme işçiliği var, tarla kirası var bunları düşününce 1 liraya isot satılması vicdan mıdır? Bu fiyata olmaz, her şey değerinde olması lazım, o yüzden bu işler bizlere çok ağır görülebilir ama her şeyin değerini bulması lazım. Eksiden ürünler değerinin altındaydı, biz öyle alışmıştık, yıllardan beridir öyle alıştık, her şeyi değerinin altında almaya, her şeyi ucuz almaya ve biz de fiyatlarının, değerlerinin o fiyatlar olduğunu sanıyorduk çünkü öyle alışmıştık oysaki değerinin altında alıyorduk her şeyi. Ama şimdiye baktığımız zaman ürünler değerlerinin altında ki fiyatlardan değil de değerleri kadar satılmaya başlayınca bize tuhaf gelmeye başladı. Her şeye zam geldi diyoruz üstelik pandemi dönemini yeni atlatıyoruz sayılır, ihracat zayıf, ithalat zayıf, üretim zayıf tüm dünya genelinde bu yüzden bu sıkıntılar var yalnız biz de değil inşallah kolayca atlatırız. Tepki gösterenlere de bakmamamız lazım, tepki gösteren adam yalnızca ekmeğe değil her şeye tepki gösterir zaten o yüzden onları dinlememiz lazım ki biraz fırıncıları da düşünmek lazım. Bizim duyarlı olmamız lazım, pandemi döneminden çıkmışız, tüm dünya da, her yerde bu pahalılık var, bu sıkıntı var, üretim yok, ihracat yok, her şey yerinde durmuş, artık bolluk ve bereketlik zamanı geçti. Tabi sıkıntılar olacak bunlar doğal şeylerdir, Rabbim kolayca atlatmamızı nasip etsin inşallah.

                    BU HAYAT ŞARTLARINA , PAHALILIĞA BAKARSAN YİNE DE EN UCUZ EKMEK.
             Müslüm FALAY Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Fakir kesimlerimiz için biraz ağır oldu hayat şartları pahalı, fırıncıların kullandığı malzemeler pahalı, un fiyatları pahalı, maya fiyatları pahalı, odun fiyatları pahalı, elemanlar var işçilik ücretleri var. Olması gerek fiyat budur ve hatta az bile gerçekten, bu yaşam şartların da daha pahalı olması lazım ama yine de sağ olsun fırıncılar derneği, belediyeler, Valilik sağ olsunlar fiyatı uygun tutmaya çalıştılar, bu hayat şartlarına, pahalılığa bakarsan yine de en ucuz ekmek. Ekmek bizim temel ihtiyacımız, diğer ürünlere kat be kat zamlar geldi onlara bu yüzden yaklaşamıyoruz bile gerçekten çok pahalı, ekmek temel ihtiyacımız mecburen idare edeceğiz. İsraf etmeden, ihtiyacımız kadarını alacağız, ihtiyacımız 5 ekmek ise 7 ekmek alıp kalan ekmekler bayatlayıp atmamızın bir anlamı yok. Sadece ihtiyacımız kadar, yiyeceğimiz kadar alacağız, ekmek her yerde var ve daima var, yazıktır, günahtır ekmek israf olmasın. Un, duyduğum kadarıyla geçen yıl çuvalı 170 lira falanmış fakat bu yıl unun çuvalı 500 liranın üstünde hatta 600 liraya yaklaşıyor. Malzemede ki artışa bak, ekmekte ki artışa bak yine de uygun bir zam artışı yaptılar, bu şartlara bakacak olursak bir ekmeğin fiyatı 4 lira sularında olması gerekiyor. Yine de sağ olsunlar halklı düşünerek minimum düzeyde zam yaptılar, 50 kuruşluk zam bir şey değil, biz de tüketiciler olarak biraz idare edeceğiz.


             BİR EKMEĞİN BEDELİ ŞUANDA TÜRKİYE ŞARTLARINDA 1 BUÇUK İLA 2 LİRA ARASINDA OLMASI LAZIM.
               Mehmet ALBAYRAK Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Bence bir ekmeğin 3 lira olması çoktur bana göre, Urfa’da o kadar fakir insan var ki hatta şuan evinde ekmek olmayan insanlar var bu yüzden bir ekmeğin bedelinin 3 lira olması bu açıdan bakarsak bana göre pahalıdır. Unun kilosu şuan da 10 lira, muhtaç olan bir insan evine 5 kilo un alıp da ekmek yapamıyor ya da 10 kilo un alıp da ekmek yapamıyor. Urfa’nın 3’de 1’i fakirdir bu yüzden bu sorunlara devletimizin bir an önce el atması lazım. Bir ekmeğin bedeli 3 lira olmaması lazım, ekmeğe bu kadar zam gelmez, ben kendim kiracıyım, 5 tane çocuğum var ve benim çalıştığım yevmiye günlük 150 lira ben evimin kirasını mı vereyim? Suyunu mu vereyim? Elektriğimi vereyim yoksa çocuklarıma mı bakayım? Ben hangisini yapayım, benim gibi yüz binlerce insan var Urfa’da, bu insanlara yazıktır. Bence bir ekmeğin bedeli şuanda Türkiye şartlarında 1 buçuk ila 2 lira arasında olması lazım ama 3 lira çok yüksek bir miktar. Ben günde 10 tane ekmek lazım 30 lira yapıyor, benim çalıştığım yevmiye 150 lira, benim 5 tane çocuğum var bir de kiracıyım, ben ne yapacağımı bilmiyorum şuanda. Bu kadar zam yapılmaz, benim gibi binlerce aile var Urfa’da, gerçekten çok zor bu yüzden devletimizin bu sorunlarımıza bir an önce el atması lazım.          
             EKMEK, BUGÜN Kİ ŞARTLARA GÖRE 3 LİRA GERÇEKTEN PAHALI DEĞİL.
              Hüseyin DEMİR Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Haliyle son zamanlar da her şeye zam geliyor, ekmeğe de yapılan 50 kuruşluk zam bekleniyordu, ben 1 lira zam gelmesini tahmin ediyordum ama yine 50 kuruşluk zam gelmiş. Biraz empati yaparsak fırıncı kardeşlerimizi de düşünürsek gerçekten bugün un fiyatları göz önünde, Rabbim bu sıkıntılarımızı gidersin. Tüm fırıncı kardeşlerimizin, tüm esnaf kardeşlerimizin sıkıntıları gider inşallah.  Rabbim üzerimizde ki ağır imtihanları hafifletsin inşallah, biz aciz kullarız, tembel kullarız, ağır imtihanlara gelemiyoruz, bu da bir imtihandır. Biz neyin ne olduğunu bilmiyoruz, Rabbim herkesin yar ve yardımcısı olsun, fırıncı kardeşlerimizin de, bizler kenar mahalle de olduğumuz için onların durumlarını da biliyoruz tepsi, patlıcan, isot ve her türlü yemekleri pişiriyorlar bunlardan da her hangi bir ücret almıyorlar. Bunun karşılığında bugün ki şartlara göre 3 lira gerçekten pahalı değil. Otobüs parası 4 buçuk lira, öğrenci 2 buçuk lira, inşallah bunlar da geçer, bu sene biraz sıkıntı da olacağız inşallah bunlar da geçer. Tepsi pişirme de ücretli olmuş galiba, ben imam olduğum için çok yeri dolaşıyorum biz görmedik tepsi pişirme ücreti aldıklarını, bizim esnafımız almıyor onlardan Allah razı olsun. Her tepsi atan en az 3 – 4 tane ekmek alırsa bu sıkıntı olmaz ama bazıları tepsi pişirtiyor fakat ekmek almıyor, bu hoş değil, buna bir şey diyemiyorum bu fırıncı kardeşlerimizin insafına kalmış bir şey, Urfa dışında olması normaldir ama Urfa gibi bir yerde tepsi ücreti biraz abes kaçıyor.

             DÜNYA EKONOMİSİ İFLAS HALİNDE.
                Mehmet Fethi GÖKTEPE Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Ben bu konuda şunu söylemek istiyorum ki Sayın Karaköprü Belediye Başkanım, ben 20 yıla yakındır Karaköprü’de oturuyorum, Karaköprü’de yeterli fırın yok. Adamlar Pazar günleri perişan halde fırına müsaade vermiyorsunuz. Bamyasuyu’n da her köşede 4 fırın var, tabi biz her köşede 4 fırın olmasını da istemiyoruz ama en azından, eksiden bir mahalle 40 kapıydı şimdi ise bir site 2 mahalle olmuş. Sayın Başkanım siz de bu konuları göz önüne alın yeni yapılan binaların altına fırın, bakkal, market ne gerekiyorsa yardımcı olun. Ekmek konusuna gelince, dünya ekonomisini ele alalım, dünya ekonomisi iflas halinde. Ben Şanlıurfa gazetesi aracılığıyla beni seyreden herkese söylüyorum, bunlar bizim iyi günlerimiz arabaları kapının önüne bağlayıp otobüslerle işe gidip geleceğiz. Şuan da dünya ekonomisi çıtırdıyor, buğday yok, un yok benim yeğenlerim Almanya’da, onlarla konuştum bana dediler ki, 4 tane marketi gezdik 1 kilo un bulamadık, 1 kilo yağ bulamadık. Amerika’nın ekonomisi 40 yıldan bu yana ilk defa enflasyon yüzde 9’a yükselmiş, tüm dünya iflas halinde. Devletimiz önlem almak için mücadele verdikçe açıklarımız büyüyor, bunun önüne geçmek için bizim de tasarruf yapmamız lazım. Tabi tasarruf yaparken hep birlikte yapacağız.dedi.

Haber; Cahit Coşkun

YORUMLAR

  • 0 Yorum