Şanlıurfalılar sık sık telefon değiştiriyor

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması sonuçlarına göre ortalama olarak 3.7 yılda bir cep telefonumuzu değiştirildiği, Şanlıurfa’da da gençlerin israfa uyduğu gözlemledi.

Şanlıurfalılar sık sık telefon değiştiriyor

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen 2018 yılı Türkiye İsraf Araştırması sonuçlarına göre ortalama olarak 3.7 yılda bir cep telefonumuzu değiştirildiği, Şanlıurfa’da da gençlerin israfa uyduğu gözlemledi.

Şanlıurfalılar sık sık telefon değiştiriyor
26 Şubat 2019 - 08:44

Araştırmaya göre cep telefonu olan bireylerin neredeyse tamamının akıllı telefon kullandığı ve ortalama 3,7 yılda bir cep telefonu değiştirdiği görüldü. Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında öncelik bozulma ve piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği olarak belirlendi. Genç yaştaki bireylerin daha ileri yaş gruptakilere göre daha sık cep telefonu değiştirdikleri tespit edildi. Raporda, son bir yıl içerisinde aylık gelirinin bir bölümünü biriktirerek finansal tasarruf yapanların oranı 2017’de yüzde 13,6 iken, 2018 yılında yüzde 38,1 olarak belirlendi. Öte yandan 2017 yılı araştırmasına katılan bireylerin çoğunluğu tasarruflarını banka mevduatında değerlendirirken 2018 yılı araştırmasına katılanların çoğunluğu tasarruf aracı olarak tercihini altından yana kullandığı görüldü. Araştırma sonuçlarına göre bireylerin yüzde 72,2’si yerli malı kullanımının israfı önlemeye ve tasarrufa katkı sağlamaya olumlu etkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda araştırma şirketi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri işbirliğiyle Türkiye genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı. Araştırma kapsamına giren bireylerin çoğunluğunun 18-29 yaş aralığında, bin 405 ve 3 bin lira gelir grubunda, evli ve ücretli çalışanlardan oluştuğu bildirildi.

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri de Şanlıurfalı gençlere kaç yılda bir telefon değiştirdiğini ve neden telefon değiştirdiği sordu;

Sinan Ural;  Akıllı telefon kullanıyorum. Bir bir buçuk senede değiştiriyorum. Bozulmayana kadar değiştirmiyorum. Genelde bozulduğu için değiştiriyorum. Tabi keyfi olarak değiştirmek doğru değil, dış ülkelere katkı sağlıyoruz biz kendimiz şuan bir şey üretemiyoruz sürekli dışardan alıyoruz. Biz üreten bir ülke değiliz sürekli tüketen bir ülkeyiz bence yanlış bir şey.

Mücahit Bülbül;  Akıllı telefon kullanıyorum ve 3-4 yıl da bir değiştiriyorum.  Değiştirme sebebim sıkıldığım için değiştiriyorum. Tabi bu doğru değil döviz ödeyerek alıyoruz bu da ülkeyi sıkıntıya koyuyor. Türkiye de döviz şimdi çok ileri seviyede onun için doğru bulmuyorum.

Fethi Çağlayan ;  Telefon değişikliği doğru değil günümüzde popüler kültürün bir etkisi bu da eğitime dayanıyor tüketici bir toplum var kapitalist sistemin sürekli moda ve bu tür şeyler insanı sürekli yenilik ve değişikliğe yöneltiyor.

Kübra Cengiz;  Bence sürekli telefon değişikliği doğru değil çünkü her gün yeni bir model üst modeller çıkıyor gençlerin yeni bir model almasının sebebi sürekli üst model alayım ve en iyisi peşinde ben bunu doğru bulmuyorum.

İsa Abus ; Bu doğru değil bunu yapanların parası çok ondan değiştiriyorlar. Eskiler böyle miydi şimdi adamlar 1000 liralık telefonlar alıyorlar paraları çok alıyorlar benim param yok ben almıyorum

Osman Ali Güç;  Zengin olanlar değiştiriyor fakir adamlar değiştiremez. Benim oğlum 40 gün önce bir telefon aldı baba diyor benim telefonumu değiştir bir üst modelini al diyor. Bende en düşük modelleri kullanıyorum benim ki bozuldu şimdilik eşiminkini aldım onunkini kullanıyorum . benim param olsa bende değiştiririm ama bunu sürekli yapmak doğru değil bu yanlış 3-4 senede bir de değiştirmek normal bence.

Serhat Genç, Bozulduğu zaman mecbur değiştirmek zorunda kalıyorsun ama yeni model çıktığı için değiştirmek büyük bir lükse giriyor. Genellikle de yenisi çıktığı için değiştiriliyor tabi bu doğru değil bozulduğu zaman değiştirmek daha doğru. Benim ki bozulup tamir edilmediği zaman değiştiriyorum tabi iki üç sene sonra üst model çıkınca da değiştirebiliyorum ama bu her zaman olmuyor tabi.

Mustafa Serdar Kayadağ, Hayır doğru değil herkesin sabit bir telefon kullanması gerekir, herkesin kendi telefonundan memnun olması gerekir. günümüzde herkes sosyal medyaya ulaşsın diye interneti kullansın diye akıllı telefonlar tercih ediliyor illa yüksek model almaya gerek yok kendi bütçemize göre alınması daha iyi. İlla maliyetli telefon almak istersen hep kendine hem de ülkeye zora koymuş olursun

Ramazan uslu, Bende 3-4 ayda bir telefon değiştiriyorum doğru değil tabi ama süreklide değiştiriyoruz değiştirme sebebim sürekli bozulmaları çok çabuk bozuluyorlar

Berfin Altun ; Doğru değil tabi bence kaliteli bir telefon alıp uzun süre kullanılmalı. Bende bir tane var onu yeni aldım ama değiştirmeyi düşünmüyorum uzun süre kullanacağım.dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum