Şanlıurfalıların Vali Ayhan'dan beklentileri (2) video

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri Şanlıurfalılara Şanlıurfa’ya kısa bir süre önce atanan Vali Salih Ayhan’dan beklentilerini sordu.

Şanlıurfalıların Vali Ayhan'dan beklentileri (2) video

Şanlıurfa Gazetesi muhabirleri Şanlıurfalılara Şanlıurfa’ya kısa bir süre önce atanan Vali Salih Ayhan’dan beklentilerini sordu.

Şanlıurfalıların Vali Ayhan'dan beklentileri (2) video
04 Temmuz 2022 - 18:20

            Gerger; Yolda yürürken kaldırımlara bakıyoruz sanki kaldırım değil de otopark,  yürüyen insan göreceğimize kaldırımda araçlar dolu. Yeni valimiz inşallah bu sorunlarımızı göz önüne alır ve düzenleme yapar.  Diğer konular ise, madde bağımlıları, suç oranları gittikçe artıyor, memlekette işsizlik var, fabrikalar var ama düzgün fabrikalar yok.
            Kirişçioğlu, . Validen isteğimiz emniyetin üzerinde durmasıdır, son zamanlar da özellikle hırsızlık olayları çoğaldı, her semte bekçi koymuşlar ama ben 12 Eylül caddesinde hiç bekçi görmedim. Benim komşumun aracının aküsünü çaldılar adamlar polisi aradı ve 3 gün sonra polis geldi düşünün üst komşumun aküsünü çalıyorlar. Baktığınız zaman gece sokakta emniyet mensubu göremiyoruz.
             Koçak, Ağaçlandırma olursa iyi olur, diyelim ki Urfa’nın 2 milyon nüfusu var herkes bir ağaç ekerse 2 milyon ağaç olur her şeyi de mülki amirimizden beklemeyelim hem biz yapalım hem onlar yapsın bu ülke hepimizin.
             Toprak, Urfa’mızın sorunları ise, abide park yolu daha önce ilk projesi çizildiğinde şimdi ki yapılması şekilde yapılması gerekiyordu, şimdi yaptılar ama şimdi de biz oradan geçemiyoruz.
Şanlıurfalılar Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’dan beklentilerini Şanlıurfa Gazetesine açıkladılar.
           Madde Bağımlılığı arttı.
           Emin GERGER Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;    Eski Valimiz Sayın Abdullah Erin’den biz vatandaş olarak memnunduk gerçekten iyi çalışıyordu. İnşallah yeni valimiz Sayın Salih Ayhan’da inşallah şehrimize güzel işler yapar. Biz şehrimizin ağaçlandırılmasını istiyoruz, şehrin merkezinde nerdeyse hiç ağaç yok, kaldırımlar da millet güneşin altında yürüyor ama ağaç olsa altında gölge de yürürüz.   Ana merkez yolları gerçekten dar ve yetersiz, araç sayılarını bu yollar kaldırmıyor ayrı yeten otopark sorunu var. Şehrin merkezinde otopark yok, otoparka önem vermek lazım, trafik sorunlarından biri de budur çünkü. Yolda yürürken kaldırımlara bakıyoruz sanki kaldırım değil de otopark,  yürüyen insan göreceğimize kaldırımda araçlar dolu. Yeni valimiz inşallah bu sorunlarımızı göz önüne alır ve düzenleme yapar.  Diğer konular ise, madde bağımlıları, suç oranları gittikçe artıyor, memlekette işsizlik var, fabrikalar var ama düzgün fabrikalar yok. Şehrimiz tarım bölgesi olduğu için herkes dışarı gidiyor, her yaz mevsimi gelince gidiyorlar, 11. Aya kadar dışarıda kalıyorlar, valimizin bu sorunlara çözüm bulmasını istiyoruz, devletimizin önlem alması lazım. Devlet dairelerinde çok var, adamın emekliliği gelmiş, geçmiş, adam ayakta duramıyor ama hala dairede çalışıyor ama onun yerine birkaç tane işsiz genç adamı alsalar daha iyi olur. Bu kadar boşta insan var, bu kadar işsiz insan var, baktığımız zaman herkes evine ekmek götürmek mecburiyetinde ama iş olmayınca suç oranı da artar. Bugün madde kullanımına baktığımız zaman, madde kullanan gençlerin yaşları lise çağlarına, lise öğrencilerine, ortaokul çağlarına, ortaokul öğrencilerine kadar düşmüş ve acilen bunların önlemini almak lazım. Bugün sokağa baktığımız zaman ilkokul çocukları bile sigara kullanıyor bu çocuklar daha 8 – 10 yaşında, şehir de herkes görüyor çocukların sigara kullandığını, sigara kullanımının, madde bağımlılığının önlemini alması lazım, valimizin. Hırsızlık oranlarının artması da buna bağlıdır, işsizlik olunca suç oranı artar çünkü aç insan her şeyi yapar, adamın işi olsa gidip de hırsızlık yapar mı?    Memlekette iş alanı yok, tarım bölgesi diyoruz, doğru düzgün fabrika yok, 5 – 6 tane fabrika var ama düzgün istihdam eden yer yok. Bu kadar büyük firmalar var, birer, ikişer fabrika yapsalar zaten memlekette boş insan kalmaz hatta bu sefer dışarıdan işçi gelir ama burada ki insanlar neden dışarıya gitsin, işsizliği önlemek için üretim yapmamız lazım, üretim olmadan olmaz. Sen üretmeyince dışarıdan almaya kalkarsan buna paran yeter mi? En basit örnek, ekmektir ama sen buğday üretmeyince dışarıya mahkûm olursun, dışarıda sana vermeyince ne yaparsın, aç kalırsın.
               Hırsızlık olayları çoğaldı
                Nabi KİRİŞÇİOĞLU Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Yeni valimizden beklentilerimiz baya var çünkü maalesef Şanlıurfa’nın sorunları çok büyük, tek bir sorunumuz yok bizim çeşitli sorunlarımız var. Validen isteğimiz emniyetin üzerinde durmasıdır, son zamanlar da özellikle hırsızlık olayları çoğaldı, her semte bekçi koymuşlar ama ben 12 Eylül caddesinde hiç bekçi görmedim. Benim komşumun aracının aküsünü çaldılar adamlar polisi aradı ve 3 gün sonra polis geldi düşünün üst komşumun aküsünü çalıyorlar. Baktığınız zaman gece sokakta emniyet mensubu göremiyoruz. Diğer bir konu belediyeden şikâyetçiyiz, geceleri sivrisinekler bizi yedi bitirdi, ben 6 ay Alanya’da kardeşimin yanında kaldım, adamlar tünellerin alt kısmına basıyorlar ilacı ve hayvanı daha yavru iken öldürüyorlar. Burada ise sivrisinek bizi yedikte sonra ilaçlama yapılıyor, bu konuda çözüm yok bu yüzden bizde valimizden bu konuda çözüm bulmasını istiyoruz. Şehrin temizliği konusunda ise normal seviyede temizliğimiz fena değil ama kanallarımız pislik dolu, şehrimizin kanalları dolu buralara temizlik yapmalarını istiyoruz.  Diğer bir konu ise adam 12 Eylül caddesine baktığımız zaman 5 metre kaldırım yapmış ve her esnafın önüne bir ağaç yeri bıraksaydı o zaman burası yeşillik olurdu, çok daha güzel olurdu, güneşte değil de ağaçların altında gölgede yürürdük. Zaten Şanlıurfa’ya baktığımız zaman ağaçlandırma yetersizliğinden bu kadar sıcak, eğer her yere ağaçlandırılma yapılsa daha serin olur, bu kadar sıcak olmaz, buraya bakıyorsunuz 5 metre kaldırım var ama ağaç yeri yok kaldırımın üstüne. En son Fakıbaba yaptı ve ondan sonra daha kimse ağaçlandırma yapmadı.
Diğer bir sorunumuz ise benim evime önceden su faturası 8 lira, 10 lira geliyordu ve kullandığımız suyun aynı olmasına rağmen şimdi su faturam geliyor 150 lira biz Büyükşehir olduktan sonra böyle olmaya başladı. Büyükşehir olmamızın bana ne faydası oldu onu da bilmiyorum. Ben bir vatandaş olarak yeni valimiz Sayın Salih Ayhan’dan asayişe daha fazla önem vermesini istiyorum, şehrin temizliğine önem vermesini istiyorum.Ben 12 Eylül caddesinden balıklıgöle doğru yürüyorum, araçların hepsi kaldırımda, kaldırımda biz yürüyemiyoruz. Biz de yoldan gidelim diyoruz o da tehlikeli bir araba gelip bize çarpacak korkusu var,   da çıkamıyoruz boydan boya araba park etmiş kaldırımlara, bir düzen yok bizim vatandaş olarak valimizden ricamız bu sorunlarımıza biraz daha dikkat etmesidir.
                    Ağaçlandırmaya önem verilsin
                   İhsan KOÇAK Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Biz sayın valimiz Abdullah Erin’den memnunduk, Ankara tayini hayırlı ve uğurlu olsun ve Ankara gerçekten güzel bir insan kazandı ve çok teşekkür ederiz eski valimize, Allah yolunu açık eylesin. Yeni valimiz Sayın Salih Ayhan Bey’e de hoş geldiniz demek istiyorum o da Sivas’tan Şanlıurfa’ya geldi ha Sivas ha Urfa ikisi de bizim memleketimizdir, ikisi de bizim ülkemizin şehridir. Yeni valimize de hayırlı olsun diyoruz, başarılar dileriz yeni görevinde. Bizim taleplerimiz tabi var elbette ama onlar bizden daha iyi bilirler, onlar bizim mülki amirlerimizdir, biz onlardan güzel şeyler tabi bekliyoruz. Valilerimizden razıyız, hepsinden Allah razı olsun,  elbette şehrimizin birçok sorunu olabilir, mülki amirlerimizin önüne listeler geçer. Bizim talebimiz yollarımız biraz daha iyi olsa bizim için daha iyi olur, baktığımız zaman genel anlamda yollarımız kötü durumda, yol düzenlemeleri de kara yollarına mı bağlı yoksa mülki amirimize mi bağlı onu da tam olarak bilmiyorum ama valimizden isteğimiz kötü ve bozuk olan yollarımızın düzeltilmesidir.Sıcak havalar başladı artık, güneşte yürüyoruz, biz ağaçlandırma yapılmasını da talep ediyoruz, Urfa’mızın sokaklarının da biliyorsunuz hepinizin malumu olduğu üzere sokaklarımız biraz dar. Ağaçlar olursa yaya geçidimiz kalmaz, yolu genişletmeye kalkarlarsa evlerin yıkılması lazım gerçekten de tarihi yerlerimiz var bu sorunumuza da en iyi çözümü mülki amirlerimiz bilir. Ağaçlandırma olursa iyi olur, diyelim ki Urfa’nın 2 milyon nüfusu var herkes bir ağaç ekerse 2 milyon ağaç olur her şeyi de mülki amirimizden beklemeyelim hem biz yapalım hem onlar yapsın bu ülke hepimizin.
                      Trafik sorunu çözülsün
                      Recep TOPRAK Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ,  Sayın valimiz Salih Ayhan Sivas’tan geldi başımız üstüne geldi,  bu konuda ben şunu söylemek istiyorum, aslında her vali kendi memleketinden seçilse sanki daha güzel olurdu, örneğin bir Urfalıyı, Urfa’nın başına getirirdim ki Urfa’nın derdinden anlasın diye. Hiçbir zaman ayrı topraklar da yaşayan insanlar kesinlikle aynı olmaz ancak kendi halkının derdinden anlarsın. Urfa’yı bir Urfalının yönetmesi ayrıdır ya da başka birinin yönetmesi ayrıdır yine de halkımız için hayırlısı olsun. Urfa’mızın sorunları ise, abide park yolu daha önce ilk projesi çizildiğinde şimdi ki yapılması şekilde yapılması gerekiyordu, şimdi yaptılar ama şimdi de biz oradan geçemiyoruz. Trafiği sıkıntıya koyuyor, orada gidin bakın trafik sıkışıyor sürekli.  Önceden yapıp bitirmiş olsalardı şuan bu sorunu yaşamazdık, bunun gibi trafik sorunlarımız var.dedi.

özel haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum