Sertifikalı elmas alın

Ethem; Şanlıurfa’mızda esnaflıkta böyle bir şey yok ama elması alırken uluslar arası sertifikalar ve Türkiye için geçerli sertifikalar var faturayı verdikten sonra zaten bir sorun kalmıyor.

Sertifikalı elmas alın

Ethem; Şanlıurfa’mızda esnaflıkta böyle bir şey yok ama elması alırken uluslar arası sertifikalar ve Türkiye için geçerli sertifikalar var faturayı verdikten sonra zaten bir sorun kalmıyor.

Sertifikalı elmas alın
31 Aralık 2019 - 17:45

Deniz Ethem Şanlıurfa da antik mücevher işletmeciği yapan Deniz Ethem Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  mağazamız yaklaşık yirmi beş yıldır var ama ben bu sektörde beş yıldır çalışıyorum.  Firmamız Yirmi beş yıldır bu sektördeyiz müşterileri gayet memnun edebiliyoruz fiyatlarımız gayet uygun piyasaya uygun elmaslarımız, pırlamalarımız var. Müşterilerimizin çoğu bizi bu konuda takdir ediyor. Ürünlerimizde kendi tasarımlarımızdır. Kendi atölyemiz var. Kendi atölyemizde üretiyoruz kişiye özel olduğu için paylaşamıyoruz ama normal starta olan ürünleri gösterebilirim. Maliyeti daha düşüğe geliyor. Ürün iki üç el dolaşmıyor da direk birinci elden alıyorsun bu şeklide de direk müşterilerin eline geçiyor buda onların faydasına oluyor. Bir toptancıyla çalışmak yerine kendi atölyemizde üretip düşük kar imajıyla müşteriye veriyoruz.Elmas gerdanlıklarımız var tek taş, beş taş, pırlantalar, elmas kelepçeler, zümrüt, yakut, taşlı yüzükler var. Direk olursa altın atölyemizde var urfa yöresel Frenk bağı ahıtmalar üretebiliyoruz.Ethem; Halkın ilgisinden memnunuz yirmi beş yıldır bu işi yapıyorsak deme ki müşterilerimiz bizden memnun genelde zaten kuyumculuk sektörü bayanlar üzerinedir. Bayanlar genelde rağbet ediyor. Erkekler için modellerimiz yüzüklerimiz var ama takı bayana has olduğu için genelde bayanlar mağazamızı ziyaret ediyor.
Madeni altın olmayınca maliyeti daha da az çıkıyor.
Ethem; Elmas alırken öncelikle görsel olarak güzel bir elmas olmalı,  elmasın çeşitleri var bunları taşın büyüklüğü, tasın kesimi, rengine bunlara dikkat edilmelidir. İki bin lira ya da gerdanlık var yüz bin lira ya da var bunları farklı kılan taşın kesimi, regi, tasarım, madeninin altın olmasına dikkat edilmelidir. Madeni altın olmayınca maliyeti daha da az çıkıyor.
Elması alırken uluslar arası sertifikalar ve Türkiye için geçerli sertifikalar var
Ethem; Sahte elmasları biz zaten kuyumcular derneğine üye olduğumuz için bizim satışımız gibi bir şey düşünülemez fakat büjüteri dediğimiz lansmana giriyor ondan da şikâyetçi değiliz sonuçta onlar da ticaretle ilgileniyorlar bunu dolandırıcılık değil de adamlar açık açık büjüteri saçtıklarını söylüyorlar. Şanlıurfa’mızda esnaflıkta böyle bir şey yok ama elması alırken uluslar arası sertifikalar ve Türkiye için geçerli sertifikalar var faturayı verdikten sonra zaten bir sorun kalmıyor. Olayı resmi boyuta getirdiğiniz zaman sahtelik şüphesi ortadan kalkıyor. Müşteriler alırken bu belgeleri de talep etmesi gerekiyor. Müşteri elindeki ürünü dünyada nerede satmak istese hangi kalitede kaç gram kaç taş ve ya altın mı olduğunu en azından bilir ezbere söyleyemez.  Bu durum pırlanta için de aynıdır. Dedi.
 
Elmas ve özellikleri,
Dünya üzerinde yer alan bazı maddeler, insanoğlu için oldukça önemli bir değere sahiptir. Değerli yapısıyla dünyanın her bölgesinde ilgi çeken bu maddelerin, maddi olarak değeri oldukça yüksektir. Bu denli önemli olan maddelerden birisi de, elmastır. Elmas, bir doğal taş olmakla birlikte çoğu insan tarafından yeryüzünde bulunan en değerli taş olarak gösterilmektedir. Elmasın maddi değerinin yanında, ilginç özellikleri de bu tür değerlendirmeye neden olan etkenlerden birisini oluşturmaktadır. Dünyanın en değerli taşlarından birisi olan elmas, yeryüzünde en nadir şekilde bulunan maddeler arasında yer alır. Doğada son derece nadir bir şekilde rastlanan elmas, aynı zamanda dünyanın en sert maddeleri arasında da yer almaktadır. Öyle ki, bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur. Uluslar arası anlamda olan ve kabul gören Mohs Sertlik Ölçeğine göre elmasın sertlik değeri 10dur. Öyle ki, bu ölçek 1den 10a kadar sıralanmış durumdadır. Bu da, uluslar arası anlamda kabul gören değerlere göre elmasın dünyanın en sert maddeleri arasında olması anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde yer alan en sert taşlar olarak bilinen Kuvars maddesi 7, Safir, Yakut ve de Topaz gibi değerli taşlar ise bu ölçeğe göre 8 ve de 9 puan almaktadırlar. Bu sert taşlarla karşılaştırıldığında ise elmasın ne denli sert bir madde olduğu, oldukça net bir şekilde anlaşılmaktadır.
Dünya üzerinde yer alan en değerli taşlardan birisi olan elmas, karbon ve de grafit gibi elementlerle yakından ilgilidir. Elmas, evrenin oldukça farklı köşesinde varlığı bilinen ve de hayatın devamlılığı için oldukça büyük önem arz eden Karbon elementinin grafit ile birlikte iki modifikasyonundan birisidir. Günümüzde yer alan çoğu değerli taş gibi, elmas da kadınlar için vazgeçilemez takı anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra, elmas taşı günümüz modern endüstri açısından da kesinlikle alternatifi olmayan bir hammadde özelliğindedir. Modern endüstride, elmasın sertlik özelliğinden oldukça sık bir şekilde faydalanılmaktadır. Elmasın buradaki işlevi, oldukça sert taşların veya maddelerin kesilmesini sağlayarak bu maddelerin işleme tabi tutulmasına fayda sağlamaktır. Elmasın sertliği, kesicilik olarak modern endüstride kullanılmaktadır. Bunun yanında aynı zamanda, elmas oldukça farklı ürünlerin işlenmesinde de kullanılan bir maddedir. Varlığı ve özelliği bilindiği binlerce yıl öncesinden itibaren, elmas maddesi insanlar tarafından rağbet görmüş ve de duruma göre farklı amaçlarla kullanılabilmiştir. Farklı amaçlarla kullanım, elmasın dünyanın en değerli taşlarından birisi olma özelliğine herhangi bir etkide bulunmamıştır.
Büyük oranda karbondan meydana gelmiş olan elmas, sahip olmuş olduğu sertlikle doğada yer alan tüm mineralleri çizebilme yeteneğine sahiptir. Uluslar arası sertlik ölçeği olan Mohs Sertlik Derecesinde 10 sertlik derecesine sahip olan elmas, mükemmel derecede dayanıklılığa sahip bir maddedir. Elmas, aynı zamanda ışığı da oldukça iyi bir şekilde kırabilmektedir. Elmasın yapısı incelendiğinde, bu maddenin ne denli ilginç olduğu daha da iyi anlaşılmaktadır. Öyle ki, elmasın yapısında yabancı atom oldukça azdır. Bu bağlamda yapılan bilimsel araştırmalarla, elmasın yapısında bulunan her 10.000 atom başına sadece 1 yabancı atom düştüğü anlaşılmıştır. Bazı elmaslarda ise bu oran 100.000 atomda 1 yabancı atoma kadar yükselebilmektedir. Dünyanın en değerli ve de özellikleri bakımından en ilginç maddeleri arasında yer alan elmas, yerküre üzerinde en fazla olarak Endonezya, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Güney Amerika ve de Avustralya
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum