Silah ruhsatlarından alınan bağış kanunsuz

UrfaHA-Şanlıurfa Valiliğince silah ruhsatlarından alınan bağışların bir kısmı eğitim adı açılan bir hesaba, bir kısmı da bir derneği aktarılıyor. Dernekten ise Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan kendi, e

Silah ruhsatlarından alınan bağış kanunsuz

UrfaHA-Şanlıurfa Valiliğince silah ruhsatlarından alınan bağışların bir kısmı eğitim adı açılan bir hesaba, bir kısmı da bir derneği aktarılıyor. Dernekten ise Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan kendi, e

Silah ruhsatlarından alınan bağış kanunsuz
05 Aralık 2008 - 02:00
Reklam

UrfaHA-Şanlıurfa Valiliğince silah ruhsatlarından alınan bağışların bir kısmı eğitim adı açılan bir hesaba, bir kısmı da bir derneği aktarılıyor. Dernekten ise Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan kendi, eşi ve çocuğu ile ilgili özel harcamaları yaptığı iddia ediliyor.

             Güneydoğu Gazetesi sahibi Kemal Kapaklı ve Bayrak Gazetesi sahibi A.Recai Ayhan’ın bilgi edinme Kanunu göre             verdikleri dilekçelerde; Şanlıurfa il genelinde taşıma ruhsatlı silahlardan alınan zorunlu bağışlar ile ilgili kamuoyunda Şanlıurfa Valisi Yusuf YAVAŞCAN hakkında çeşitli söylemler olmakta ve okurlarımız tarafından da Gazetemiz tarafından bunun hukuki durumu, alınan bağışlarda tutarsızlık ve bu bağışların harcamaları ve alınış biçimi ile ilgili olarak bu konunun araştırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi istenmektedir.       Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla ;

            1. Şanlıurfa Valisi olarak göreve başladığınız Ocak 2006 tarihten Haziran 2008 tarihine kadar kaç kişiye ruhsatlı silah verildi.

            Bu kişilerden taşıma “ruhsat başına “ aldığınız zorunlu bağış miktarı ne kadar? Normal vatandaş ise siyasilerin yakınları veya referansları” na da aynı miktar mı uygulanıyor. Ocak 2006-Haziran 2008 tarihi itibari ile ne kadar toplam zorunlu bağış alındı.

            2. Taşıma ruhsatlı silah bağışlarını oda, dernek, vakıf veya Yardım toplama Kanununa göre açılmış(varsa adı )  hesaplardan hangilerine aktarıyorsunuz. Hangi mevzuat ve yasaya göre aktarıyorsunuz. Aktardığınız hesaplarla ilgili İçişleri Bakanlığının genelgesi veya görüşü var mı ?

            3.Şanlıurfa il genelinde aldığınız bağışları aktardığınız hesaplardan şahsınız, eşiniz, çocuklarınız özel harcamaları için kullanıldı mı ? veya makam ve mevkiinizi korumak, daha üst düzeydeki kamu görevlileri ile ilişkilerinizi geliştirmek için bu hesaplardan çeşitli yollarda kullanım yoluna gittiniz mi  ?

            Mülki idare amirleri tüm hareket ve icraatları topluma örnek ve kamuoyuna açık olacak örnek insanlardır. Bu nedenle; 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Bilgi Edinme Hakkı Kanunun Uygulanmasına ilişkin Esas ve Usuller Hakkındı Yönetmeliğin ilgili maddelerine göre belirtilen süre içinde yukarıda açık olarak belirttiğim bilgileri kamuoyuna sunmak amacıyla tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini istediler.

            Cevap ise Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan yerine Vali Yardımcısı Yıldıray Malgaç imzası ile gönderilen cevapta; 2006’da 63, 2007’de 73, 2008’de 55 kişi olmak üzere 191 kişiye silah verildiği belirtiliyor.2886 Sayılı Yardım Kanunu’na göre değil 5442 sayılı il idaresine kanununa göre fon oluşturulduğu ve bu hesaba yatırıldığı bilgisi verilmiştir.Şanlıurfa’lı G.Derneğine yatırılan bağışlardan bahsetmemiş ve bunlardan yapılan harcamalardan bahsetmemiştir. Kamuoyunu yanıltmaya yönelik olarak “Bu fondan okul inşaatı dışında harcama yapılmadığından bahsedilmiştir.

            Gazeteciler ; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren tarafından bu konunun teftiş edilmesi ve yasal olmayan yollardan alınan bağışlar ve şahsi harcamalarının tespiti ile kamunun parasının iade edilmesini istediler..

YORUMLAR

  • 0 Yorum