Sokak köpeklerinden vatandaş rahatsız

Şanlıurfalı vatandaşlar sokaklarda başı boş geçen köpeklerin barınaklara götürülmesi ve bakım ve aşılarının yapılması gerektiğini belirttiler.

Sokak köpeklerinden vatandaş rahatsız

Şanlıurfalı vatandaşlar sokaklarda başı boş geçen köpeklerin barınaklara götürülmesi ve bakım ve aşılarının yapılması gerektiğini belirttiler.

Sokak köpeklerinden vatandaş rahatsız
09 Mayıs 2022 - 16:24

Şanlıurfa’da barınak varsa köpeklerin  burada ne işi var, millet korkuyor.


Şanlıurfa’da terzilik yapan İbrahim Halil DAŞKESEN Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; ,Benim anlamadığım nokta bu barınaklar ne için yapılıyor, Şanlıurfa’da barınak var diyorlar ama bir balıklıgöle gidin ben oradan ger geçtiğim de hiç görmesem en aşağı 15 – 20 tane köpek görüyorum. Bunları alın barınaklara götürün, Şanlıurfa’da barınak varsa bunların burada ne işi var, millet korkuyor, ailesiyle birlikte gezen var, yanında çocukları olanlar var. Köpeğin sağı solu belli eder mi, hayvandır sonuçta, yetkililerin bu konuda devreye girmesi lazım, bu köpekleri toplayıp barınaklara götürmeleri lazım. Bu konuda kesinlikle ve kesinlikle bir esnaf olarak gerçi herkes şikâyetçi bu konudan sadece ben değil. Sokak köpekleri son zamanlar da çoğalmış durumda, eskiden yoktu bu kadar, şuan da aşırı derecede çoğalır olmuşlar bir de birkaç tane köpek olsa yine neyse denir ama 2 – 3 tane olunca millete saldırıyorlar o anda kendini koruyacaksın. Bu konuda kesinlikle belediyenin müdahale etmesi lazım çünkü gerçekten rahatsız oluyoruz buradan ricamız belediyemizin bu konuya el atmasıdır.dedi.

   Tüm köpekler toplu şekilde gidiyorlar, bazı çocuklar da korkuyorlar.


      Aşağı çarşı esnaflarından Mehmet GÖK Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Şanlıurfa’mız da sokak köpekleri tabi yıllardan beri vardı ama bu kadar değillerdi, küçük çocuklar korkmuyordu ama şuan da sokak köpekleri şehrin içinde aşırı şekilde varlar. Onlardan biz çekinmiyoruz onlar da bir hayvan sonuçta ama ufak çocuklar, bayan kardeşlerimiz bunlar çok çekiniyorlar. Aşağı çarşı da en ufak bir şey gördükleri zaman tüm köpekler toplu şekilde gidiyorlar, bazı çocuklar da korkuyorlar. Geçenler de bir arkadaşımızın çocuğu gece yatamamış, çocuk korkusundan gece sayıklamaya başlamış lütfen en kısa zamanda belediyemiz bu konuya el atsın. Bu konuyu tabi el birliği ile vatandaşla birlikte bu soruna bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bir barınak yapalım ya da bir dağ başında o kadar boş yerlerimiz var, barınağa gidiyorlar adamlar ikinci günü köpekleri geri bırakıyorlar, adamlar da haklı bu yüzden bir an önce bu soruna bir çözüm bulmalıyız. İnşallah devletimiz bu konu hakkında hassastır, hepimizin ailesi var, burası Hz. İbrahim’in makamının olduğu yer ama sadece burada değil her tarafta var. Sanayi tarafında, mahalleler de, Urfa’nın en gözde yerlerinde halkımız sokağa çıkıp da rahat gezemiyorlar. Gelen turistlerimiz de buraya gezmek için geliyorlar ve rahatça gezemedikten sonra onun da anlamı kalmıyor lütfen devletimiz, yetkililer bu konuya el atsınlar, insanlara yardımcı olsunlar ve inşallah da yardımcı olurlar.dedi.

  Sabahlara kadar sokaklar da köpeklerden geçilmiyor.


Motosiklet tamircisi Emin GERGER Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 35 yıldır buradayım. Sokak köpekleri belki gündüz fazla yoksa da gece olunca belediyemiz sokak aralarına çıksın, caddelere çıksın, sabahlara kadar sokaklar da köpeklerden geçilmiyor. Bunun da tek çözümü barınaktır, barınaktan bırakılınca gündüz şehir dışına çıkıyor köpekler ve gece olunca da, akşam olunca da şehir içine dalıyorlar. Düşündüğümüz zaman çocuk var, yaşlı var, sakat var, evden çıkamayan var, çocuklar sabah erkenden okula gidiyor, çarşı canlandığı zaman köpekler şehir dışına çıkıyor, akşam olunca şehre dalıyorlar bunun önlemini belediyenin alması lazım. Belediyenin sokakta ki başıboş köpekleri toplayıp bağırana götürmesi lazım, belediyenin bu işlerin peşini bırakmaması lazım, şehirde başıboş bir şekilde köpekleri bırakmaması lazım o kadar televizyonlar da görüyoruz özellikle çocuk olmak üzere sokakta ki köpeklerin insanları nasıl ısırdığını görüyoruz. Isırıyorlar, sakatlıyorlar ve bu sorunun da önlemi tabii ki de belediyeye aittir, belediyenin bu soruna bir önlem bulması lazım.

Sokakta ki köpekleri topluyorlar fakat daha sonra bir daha bırakıyorlar

Şanlıurfa esnaflarından Rıdvan Kutluay Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;  Son zamanlar da sokaklar da gerçekten köpekler çoğaldı yolda yürürken illa çekiniyoruz çünkü hayvandır, ne yapacağını bilemiyoruz. Son zamanlar da gerçekten sayıları çoğaldı özellikle bizim 12 Eylül caddesinde ben öyle tahmin ediyorum ki daha da çoğaldı. Geçen gün yaklaşık olarak 15 – 20 tane köpek burada, bizim cadde de birbirlerini kovalıyorlardı, havlıyorlardı bu konuda gerçekten belediyemizin bunları almaları lazım, bunlarla ilgilenmeleri lazım. Maalesef sokak köpekleriyle ilgilenmiyor belediyemiz ilgilenseler gerçekten çok iyi olur. Biz yine sıkıntı değil bizim için ama gerçekten küçük çocuklar var, kaldırımlarda, sokaklar da yürüyen küçük çocuklar bu sokak köpeklerinden gerçek anlam da çok korkuyorlar. Belediyelerimizin bu konuda gerçekten uğraşmazı lazım, sokakta ki köpekleri topluyorlar fakat daha sonra bir daha bırakıyorlar gerçekten de sokak köpeklerine el uzatılması lazım. Bu konuya da belediyemizin el atması gerekiyor çünkü köpeklerin toparlanması lazım hatta bundan birkaç ay önce de haberler de gördük, küçük bir kardeşimizin bu yüzden sıkıntısını. Gerçekten ama gerçekten köpeklerin sokakta olmaması lazım, sayıları da baktığımız zaman baya artmış durumda işte bunu belediyelerimizin toplaması lazım. Ormandan gelenler, dağlardan gelenler, köylerden gelenler var hep şuan sokaklarımız da tabi bizim de çok dikkat etmemiz lazım özellikle bu konuya belediyemizin el atması lazım üstüne basarak söylemek istiyorum tekrar. Bu konuya belediyemiz el atarsa hiçbir sıkıntı olmaz çünkü gerçekten küçük çocuklar için çünkü onların kendilerini koruyacak bir gücü yok bakıyorum da çocuklar yolda köpek görünce korkuyorlar, kaçıyorlar, o yüzden belediyemizin sokak köpeklerine el atması lazım dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum