Sosyopat kişilik genellikle 15 yaşında başlıyor

Durap, Cinayet psikolojisi olan kişiler de merhamet duygusu ,vicdan duygusu yok örneğin bizim muhakeme yeteneğimiz var beynimizin içerisin de ama bu insanlar da beynin bir bölümü bozulduğu için bu kişiler de vicdan diye bir şey yok.

Sosyopat kişilik genellikle 15 yaşında başlıyor

Durap, Cinayet psikolojisi olan kişiler de merhamet duygusu ,vicdan duygusu yok örneğin bizim muhakeme yeteneğimiz var beynimizin içerisin de ama bu insanlar da beynin bir bölümü bozulduğu için bu kişiler de vicdan diye bir şey yok.

Sosyopat kişilik genellikle 15 yaşında başlıyor
20 Aralık 2021 - 12:12

Durap, Cinayet psikolojisi olan kişiler de genel de, bazen rol model alma durumu olsa da genellikle beyinden kaynaklanan bir problemin olduğunu düşünüyoruz örneğin şu şekilde olabiliyor, DSM-5 Tanı kriterleri kitabında da yazdığı gibi insanların beyin kısımlarından bir bölümü bozulduğu için kişiler de anti sosyal kişilik bozukluğu yani sosyopatik, sosyopat kişilik bozukluğu dediğimiz bireyler ortaya çıkıyor.
Cinayet psikolojisi olan kişiler de merhamet duygusu ,vicdan duygusu yok örneğin bizim muhakeme yeteneğimiz var beynimizin içerisin de ama bu insanlar da beynin bir bölümü bozulduğu için bu kişiler de vicdan diye bir şey yok. Bir insanı öldürdüklerin de o kişinin ne kadar acı çektiğini hissetmiyor.
Sosyopat kişilik bozuklukların da maalesef bu durum pek mümkün olmayabiliyor çünkü onların müşade altında tutulmaları gerekiyor genel de yataklı hastalar oluyorlar. Bu kişilerin genel de yalnız bırakılmaları lazım, o kişilerin aklı hastanelerin de ilaç kullanıyorlar sürekli olarak bu şekilde bir önlem alınabilir.

Bu kişilerin aileleri daha tedbirli olabilir örnek verecek olursam geçenlerde de bir haber de denk gelmiştim, bir kılıçla bir kadın öldürüldü. Annesi ve babası şunu söylüyor, bunları çok seviyor, biz bilmiyorduk böyle yapacağını. Zaten bir evde bir sosyopat kişilik bozukluğu tanısı almış birisi varsa ve ilaç kullanıyorsa anne, babasının veya kardeşlerinin bu durumun bilincin de olup. Kişinin sokaklar da ya da sosyal hayatta kimlere nasıl zararlar verebileceği noktasında biraz da tahmin de bulunsalar o zaman daha kolay önüne geçilebilir.
Genellikle bu tip insanlar kendilerini çok gizleyebilen tipler oluyorlar örneğin şu şekilde olabiliyorlar, aslında o kadar iyi kalpli görünebiliyorlar ki karşısında ki insana öyle zannedilir ki o kişi dünyanın en merhametli ve en iyi kalpli insanıdır. Zaten genellikle sosyopat kişilik bozukluğundan da çıkan bir sürü ünlü artık internetten de araştırırsanız bulursunuz, onlar genel de insanlara en iyi şekilde görünen, komşuları tarafından, akrabaları tarafından, arkadaşları tarafından, sosyal çevresi tarafından çok iyi bahsedilen insanlar olarak tanınıyor.
Bir hayvanı döverken görüyor babasını, komşusunu ya da her hangi birini ve çocuk da bunu rol model alıyor. Bu yüzden şiddetçi bir insan oluyor, şiddete eğilimi daha da artıyor tabi her zaman böyle olacak diye bir şey yok

Emine DURAP   Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ;2018 Yılında psikoloji bölümünden mezun oldum, 2018 yılından beri bu işle uğraşıyorum. Daha önce farklı kurumlar da çalıştım örneğin psikoteknik merkezlerin de ve rehabilitasyon merkezlerin de özel eğitim alanın da çalışmalarım oldu. Geçen sene klinik psikoloji ile alakalı çalışmaya başladım genel de ağır patoloji, depresyon, panik atak, çocuklar da dil gelişimi bozuklukların da danışan alıyorum.
 

CİNAYET PSİKOLOJİSİ OLAN KİŞİLERDE BEYİNDEN KAYNAKLANAN PROBLEM VAR.

Durap, Cinayet psikolojisi olan kişiler de genel de, bazen rol model alma durumu olsa da genellikle beyinden kaynaklanan bir problemin olduğunu düşünüyoruz örneğin şu şekilde olabiliyor, DSM-5 Tanı kriterleri kitabında da yazdığı gibi insanların beyin kısımlarından bir bölümü bozulduğu için kişiler de anti sosyal kişilik bozukluğu yani sosyopatik, sosyopat kişilik bozukluğu dediğimiz bireyler ortaya çıkıyor. Bu bireyler de empati kurma duygusu yok, kişilerin acı çekmesini hissedemiyor, normal de yolda gördüğü bir insan üzülünce etkilenir, bir nevi olsa da yardımcı olmak ister. Bu sosyopat kişilik bozukluğu olan kişiler de bu tür duygular meydana çıkmıyor, bu kişiler sürekli kendisini düşünüyor, kendi bedenlerini düşünüyorlar, kendi duygularını düşünüyorlar, kendi duygularını tatmin etme ile uğraşıyorlar. Örnek verecek olursak başkalarının haklarına tecavüz etmek, başkalarının parasını çalmak tabi bu farklı şekiller de ortaya çıkabiliyor. Bu kişiler de dediğimiz gibi empati yoksunluğu var, kişinin acı çektiğinden haberdar olmuyor.

BU İNSANLAR DA BEYNİN BİR BÖLÜMÜ BOZULDUĞU İÇİN BU KİŞİLER DE VİCDAN DİYE BİR ŞEY YOK.

Durap, Cinayet psikolojisi olan kişiler de merhamet duygusu ,vicdan duygusu yok örneğin bizim muhakeme yeteneğimiz var beynimizin içerisin de ama bu insanlar da beynin bir bölümü bozulduğu için bu kişiler de vicdan diye bir şey yok. Bir insanı öldürdüklerin de o kişinin ne kadar acı çektiğini hissetmiyor örnek olarak aslında karşımızda ki insanı biz neden öldürmüyoruz ya da neden acı çekmesini istemiyoruz. Çünkü, o insanın biz de yarattığı bir duygu var, biz empati kurabiliyoruz, vicdanen hissedebiliyoruz ama bu kişiler de öldürdükleri ya da zarar verdikleri kişilerin duygularını hissedememe durumu olduğu için bu kişiler bu suçları, bu olayları kolay bir şekilde sürdürebiliyorlar, kolay bir şekilde yapabiliyorlar.

BİR KILIÇLA BİR KADIN ÖLDÜRÜLDÜ. ANNESİ VE BABASI ŞUNU SÖYLÜYOR, BUNLARI ÇOK SEVİYOR, BİZ BİLMİYORDUK BÖYLE YAPACAĞINI DİYOR.

Durap, Sosyopat kişilik bozuklukların da maalesef bu durum pek mümkün olmayabiliyor çünkü onların müşade altında tutulmaları gerekiyor genel de yataklı hastalar oluyorlar. Bu kişilerin genel de yalnız bırakılmaları lazım, o kişilerin aklı hastanelerin de ilaç kullanıyorlar sürekli olarak bu şekilde bir önlem alınabilir. Bu kişilerin aileleri daha tedbirli olabilir örnek verecek olursam geçenlerde de bir haber de denk gelmiştim, bir kılıçla bir kadın öldürüldü. Annesi ve babası şunu söylüyor, bunları çok seviyor, biz bilmiyorduk böyle yapacağını. Zaten bir evde bir sosyopat kişilik bozukluğu tanısı almış birisi varsa ve ilaç kullanıyorsa anne, babasının veya kardeşlerinin bu durumun bilincin de olup. Kişinin sokaklar da ya da sosyal hayatta kimlere nasıl zararlar verebileceği noktasında biraz da tahmin de bulunsalar o zaman daha kolay önüne geçilebilir farklı türlü de maalesef bir çözüm bulamadık.

BU TİP İNSANLAR KENDİLERİNİ ÇOK GİZLEYEBİLEN TİPLER OLUYORLAR

Durap, Genellikle bu tip insanlar kendilerini çok gizleyebilen tipler oluyorlar örneğin şu şekilde olabiliyorlar, aslında o kadar iyi kalpli görünebiliyorlar ki karşısında ki insana öyle zannedilir ki o kişi dünyanın en merhametli ve en iyi kalpli insanıdır. Zaten genellikle sosyopat kişilik bozukluğundan da çıkan bir sürü ünlü artık internetten de araştırırsanız bulursunuz, onlar genel de insanlara en iyi şekilde görünen, komşuları tarafından, akrabaları tarafından, arkadaşları tarafından, sosyal çevresi tarafından çok iyi bahsedilen insanlar olarak tanınıyor. Ve şöyle bir şey yapıyorlar diyelim ki cinayet tasarımı yapıyor, plan kuruyor ve bu tasarım da kusursuzluk var örneğin kişi o kadar güzel, kusursuz şekilde işini sürdürüyor ki inanılmaz derecede güzel işini sürdürüyor ve kimse bunun farkına varmıyor. Daha sonra geliyorlar sizi komşunuz birini öldürmüş diyorlar, komşu diyor ki, hayır öyle bir şey olamaz, kesinlikle o öyle biri değil, o çok yumuşak kalpli bir insandı, o asla yapmaz, kedilere birle dokunamaz, köpekleri besler. Bu kişiler kendilerini dışarıya çok güzel gösterirler, bazıları da küçük yaşlardan beri ki genellikle 15 yaşında başlıyor ve 15 yaşından sonra para çalma, hırsızlık, hayvanları dövme, etrafına saldırma, arkadaşlarıyla, akranlarıyla sürekli bir kavga içerisin de, çatışma içerisindedir. Örnek verecek olursak yaşıtları sürekli kamyonlarla oynar, oyuncak arabalarla oynar fakat bu kişiler sürekli bıçak, silah tarzı oyuncaklar ile oynar. Çocuklar kendi araların da diyelim ki oyundan kavga ediyorlar ama bu kişilik bozukluğu olan çocuklar gerçek anlam da çok insani dışı hareketler de bulunabiliyorlar. Aşırı derece de bir belirginlik var diğer çocuklara göre çok ama çok hırçınlar bunu da bu şekilde söyleyebiliriz.

ROL MODEL ALMA DEDİĞİMİZ ŞEKİLDE KİŞİLER ANNE VE BABASINI ROL MODEL ALABİLİYOR

Durap,Tabi tek sebebi kişinin anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip olması değil bazen de şöyle durumlar oluyor, örneğin rol model alma dediğimiz şekilde kişiler anne ve babasını rol model alabiliyor. Örnek verecek olursak çok şiddetli bir ailenin içinde büyüyen bir çocuk annesinin ya da babasının kavgasına şahit olduğu zaman babasının annesine olan şiddetini görüyor. Daha sonra bir hayvanı döverken görüyor babasını, komşusunu ya da her hangi birini ve çocuk da bunu rol model alıyor. Bu yüzden şiddetçi bir insan oluyor, şiddete eğilimi daha da artıyor tabi her zaman böyle olacak diye bir şey yok bazı insanlar da ters psikoloji oluyor. Örneğin babası çok gaddar bir insandır, çok şiddetçi bir insandır hatta kendisine de şiddet uyguluyordur fakat onun çocuğu daha merhametli, daha sakin, daha sevecen bir insan olabiliyor. Ama tabi psikolojisi etkilenmiyor diyemeyiz bunun farklı şekiller de ortaya çıkış şekilleri de olabiliyor, daha sonra ruhsal bozukluklar da depresyon, travma sonrası stres, panik atak gibi şekillerde de kendini ortaya çıkarabiliyor. Örneğin çocuk sürekli anne ve babasından şiddet görüyor, sürekli beğenilmeme, terslenme, aşağılanma, dışlanma yaşıyor, çocuk da buna bağlı olarak tabi bir özgüvensizlik meydana gelir ve zaten dil bozuklukları da bu tür şeylerden ortaya çıkıyor tabi eğer fizyolojik bir neden yoksa. Fizyolojik nedenle olduğu zaman onun doktoru zaten belli ama psikolojik nedenle olduğu zaman genel de çocuklar da bir travmatik olay sonrası, sürekli ailenin içerisinde eleştirilme örneğin susturulma, alay edilme gibi şeylerden dolayı çocuklar da dil bozukluğuna neden olabiliyor.

CEZAEVİNDEN ÇIKTIKTAN SONRA YİNE SUÇ İŞLEYEN ZANLILAR ÇEKTİKLERİ CEZADAN NEDEN DERS ÇIKARMAZ İSE BU DA İNSANIN BİR KOŞULLANMA YÖNTEMİDİR

Durap, Sağlıklı bir insan, tabi hepimiz bir insanın bir şeyi ne kadar sinirlenirsek sinirlenelim, olay ne kadar büyük olursa olsun birinin hayatına kast etmek olmaz. Diyelim ki, ortada bir kaza sonucu bazı insanlar elden bir kaza çıktıktan sonra kişinin istemediği bir şekilde sonuçlar da doğabiliyor bu durumlar da kişiler tabii ki vicdan duygusu var, pişmanlık duygusu var. Neden yaptım, hapse girdim ve sonucu beni mutsuz etti şeklinde düşünceler olduğu için geri çıkınca yine aynı suça eğilim göstermiyor. Fakat eğer bir kişi yaptığı şeyden pişmanlık duymuyorsa eğer düştüğü durumlar onu üzmüyorsa çıktığı zaman tabi yeniden yapmaya başlar. Bu da insanın bir koşullanma yöntemidir, nasıl bir koşullanmadır şöyle, bir tavşana elektrik akımı veriliyor ve daha sonra önüne bir nohut atılıyor, sonra tavşan o nohutu yediği zaman elektrik akımı veriliyor. Tekrar önüne atıldığı zaman tavşan artık o nohut tanesini yemiyor çünkü bir sonuç onu rahatsız ediyor fakat sizi rahatsız eden bir sonuç yoksa siz sürekli o şeyi yapmaya devam edeceksiniz bu yüzden sonuçlar bizi rahatsız ediyorsa o şeyi yapmıyoruz bu da yine bizim aklımıza, bizim ruh sağlığımıza bağlıdır.
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • F.K.
    2 ay önce
    Bu kadın neden bu kadar gergin? Bence kendisinin de bir psikoloğa ihtiyacı var.