Reklam

ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek

Ulusal fenilketonüri PKU hastaları günü nedeni ile Şanlıurfa’da 20 Haziran’da sosyal farkındalık etkinliği düzenlenecek.

ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek

Ulusal fenilketonüri PKU hastaları günü nedeni ile Şanlıurfa’da 20 Haziran’da sosyal farkındalık etkinliği düzenlenecek.

ŞUPKU, sosyal farkındalık etkinliği düzenleyecek
18 Haziran 2019 - 18:36

Şupku Fenilketonüri Derneği Başkanı Mustafa Çiftçi ; Saygıdeğer pku Ailem Şanlıurfa Büyük Şehir Belediyemiz ile birlikte düzenleyeceğimiz Ulusal fenilketonüri etkinliğimiz perşembe günü saat 11 00 ile 16 00 arası yapılacak Fenilketonüri (pku )li birey ve Ailelerimiz ile birlikte toplamda 390 kişi katılım olacak şekilde organize ettiğimiz etkinliğimizde aracı olmayanlar için Abide havaş durağında Saat 10:30 da belediye otobüsü sizleri cumhuriyet tesislerine ulaştıracak 10:30 dan önce otobüs durağında olmanız gerekiyor. Dedi.Çiftçi; menümüzdedüşük proteinli makarna, Patates kızartması, Salata, Meyve suyu, Meyve, Düşük proteinli baklava, Düşük proteinli dondurma, Düşük proteinli yaş paşta, Tiyattro canlı müzik, Yarışmalar, Palyaço , Yüz boyama, Çocuklara hediyeler şeklinde olacak etkinliğimize tüm ailelerimiz davetlidir. Dedi.

Fenilketonüri (PKU) Nedir?

Fenilketonüri kalıtsal metabolik bir hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar, fenilalanin amino asidini başka bir amino asit olan tirozine dönüştüremezler. Bu dönüşümü sağlayacak olan fenilalanin hidroksilaz enzimi bu hastalarda eksiktir. Fenilalanin diğer amino asitler gibi proteinin yapıtaşlarından biridir. Fenilketonürili hastalarda besinlerle alınan ve tirozine dönüştürülemeyen fenilalanin, kanda ve diğer dokularda birikir. Biriken fenilalanin geri dönüşümsüz ve ilerleyici beyin hasarına neden olur. Bu hastalığın yenidoğan tarama testi ile erken tanı ve tedavisi mümkündür.

Fenilketonürili Hastalar Neler Yemelidir?

Fenilketonürili hastaların diyet tedavisinde, diyetin protein, enerji, vitamin, mineral ve fenilalaninden yana yeterli ve dengeli olması gerekir. Bu yüzden diyet tedavisinde tüketilmemesi gereken besinler, serbest besinler, sınırlı miktarlarda tüketilecek besinler (tartarak verilmelidir), düşük fenilalaninli tıbbi besinlerin aile ve büyümekte olan fenilketonürili hasta tarafından bilinmesi gerekir.

 

Yasaklar

- Süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, ayran, cacık, peynir ve çeşitleri, bunlarla yapılan bütün besinler)

- Yumurta

- Et ve et ürünleri (kırmızı et, tavuk, balık, hindi eti, salam, sosis, sucuk, pastırma, kavurma, kabuklu deniz ürünleri, midye v.b)

- Hayvanın iç organları (beyin, karaciğer, böbrek v.b.)

- Normal ekmek (buğday, çavdar, yulaf, mısır ekmekleri)

- Kuru yemiş (fındık, fıstık, leblebi, çekirdek çeşitleri, badem, ceviz)

- Kuru baklagil (kuru fasülye, nohut, mercimek, iç bakla, soya fasülyesi, kuru barbunya)

- Hazır besin (kraker, bisküvi, kek, kurabiye, pasta ve yasaklarla yapılmış bütün besinler)

- Aspartam ve fenilalanin içeren bütün içecek, sakız, yiyecekler.

Serbest Tüketilebilen Besinler

Mısır nişastası, sade lokum, sade akide şekeri, çay, ıhlamur, adaçayı, sıvı yağ, çay şekeri, elma suyu, komposto suyu, gazoz, kolalı içecekler.

Sınırlı Miktarda Tüketilmesi Gereken Besinler

Sebzeler, meyveler, unlu gıdalar, zeytin, margarin, tereyağı, bal, pekmez.

Tıbbi Besinler

Düşük proteinli içecek (mlp lpd), düşük proteinli muhallebi (mlp lpf), düşük proteinli tahıl gevreği (mlp flakes), düşük proteinli makarna, düşük proteinli pirinç, düşük proteinli un, düşük proteinli ekmek, düşük proteinli gofret, düşük proteinli kurabiye, düşük proteinli bisküvi, düşük proteinli çikolata, yoğurt yapımı için özel jel, yoğurt yapımı için süt şekeri, düşük fenilalaninli peynir, düşük proteinli irmik ve bunun gibi pek çok ürün tıbbi besin kapsamına girer. Tıbbi besinlerin, içerdiği fenilalanin miktarına göre tüketimi ayarlanır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum