Suriyelilerin düzenli bir şekilde gitmesi lazım (video)

Paydaş, Biz düzensiz bir güç aldık, Avrupa bunları almadı, Avrupa bunları almadığı zaman da biz bunları suçladık aslında öyle değil bu ülkenin beka meselesidir,

Suriyelilerin düzenli bir şekilde gitmesi lazım (video)

Paydaş, Biz düzensiz bir güç aldık, Avrupa bunları almadı, Avrupa bunları almadığı zaman da biz bunları suçladık aslında öyle değil bu ülkenin beka meselesidir,

Suriyelilerin düzenli bir şekilde gitmesi lazım (video)
17 Temmuz 2022 - 00:00

       Resmi rakamlara göre 6 – 7 milyon Suriyeli varsa eğer Türkiye nüfusu da 80 milyon ise şuan da doğum oranları bire bir. 6 milyon Suriyelinin doğum oranı bizim 80 milyonluk insanımızın doğum oranıyla eşit, bunun 15 sene sonrasını, insan ömrü için belki 15 sene çoktur ama ülkenin geleceği ile ilgili 15 sene o kadar uzun bir mesafe, uzun biz zaman değildir.
       Savaş için gelen Suriyelilerden, geldikleri ülkeden biz patates aldık, almaya devam ediyoruz. Avrupalı ne yaptı bunlara? Avrupalı bunların okumuşlarını aldı, bunların tecrübelilerini aldı, bunların iş insanlarını aldı,
        Bunun dini inançlarla hiçbir alakası yok, en büyük Müslüman ülkesi Suudi Arabistan’dır, aldılar mı bunları? İran aldı mı bunları? Bu sorun çok ciddi bir sorundur, bugünün de sorunu değildir, yarınlar da bu durum daha ciddi sorunlar haline gelecektir.  İnsanlarımızın can güvenliği asla güvenli olmayacaktır, buna devletin kati bir çözüm bulması gerektiğine inanıyorum.
               İşadamı İhsan Paydaş  Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; Türkiye’nin Suriye politikası ile ilgili olarak Hatırlarsınız 12 – 13 yıl önce,  Suriye’de iç savaş başladı, şimdi gelelim temel sorunumuza. 12 – 13 yıl önce Suriyeliler sınırlarının aşıp bize Cumhurbaşkanının deyimiyle bizim ülkemize misafir olarak geldikleri zaman, bir muhacir olarak geldikleri zaman bizde onları zamanla sınır koridorlarında bunları kamplara aldılar. Sonra ne oldu?  Cumhurbaşkanımızın burada bir konuşması vardı, aynen Urfalılara kullandığı kelime şuydu, bunlar muhacirdir, biz ensarız, bu kardeşlerimiz misafirdir, Suriye’de savaşlar bittiği zaman, güvenli bir iklim oluştuğu zaman bunlar Suriye’ye geri döneceklerdir. Şimdi gelinen nokta da ise Cumhurbaşkanımızın sözü, diyor ki biz onları göndermeyeceğiz, burada çok ciddi sorunlar var. Tabi kayıtsız olanlarla birlikte, her ne kadar resmi kaynaklar da 3 – 4 milyon deniyorsa da ki sadece Suriyeliler değil bunlara Afganları da katabilirsiniz, Iraklıları da katabilirsiniz yaklaşık olarak 10 – 12 milyon mülteci var şuan içimizde. Ve artık bunlar mülteci olmaktan da çıktı kimisi Türk kimliğini de aldı kimisi başka bir şey baktığınız zaman artık bir yerleşik düzen aldılar.

AVRUPA BUNLARI ALMADI, AVRUPA BUNLARI ALMADIĞI ZAMAN DA BİZ BUNLARI SUÇLADIK ASLINDA ÖYLE DEĞİL BU ÜLKENİN BEKA MESELESİDİR      
 

Paydaş,  Bakınız Avrupa ne yaptı? Bu arada tabi benim bu söylemlerimde bir ırkçılık yoktur, ben çocukluğumdan beri siyasi görüşüm olarak ben ırkçılığın her türlüsüne karşıyım o ayrı bir mesele. Biz düzensiz bir güç aldık, Avrupa bunları almadı, Avrupa bunları almadığı zaman da biz bunları suçladık aslında öyle değil bu ülkenin beka meselesidir bu. Bu ülkenin temel sorunudur bu, biz bunları içerimize aldığımız zaman ülkemiz bunlara resmi kaynaklar şuan da 52 milyar ila 60 milyar arası para aktarıldığınız söylüyor, harcandığını söylüyor ki bu da bizim ülkemiz için, gelişmekte olan Türkiye için çok ciddi bir paradır. Kendi insanlarımız şuan da domatese muhtaç, kendi insanlarımız artık üretim yapamıyor, kendi insanlarımız artık araçlarına akaryakıt koyamıyor. Haliyle bir aile yapısını düşünün, 4 kişilik bir aile nüfusun var buna ekstradan hiç hesapta olmayan birkaç tane misafirini getir ne olacak?

ASAYİŞTE SIKINTIMIZ VAR, TERÖR EYLEMLERİ ARTTI, GASP ÇOĞALDI, ÇOCUK KAÇIRMALAR ÇOĞALDI, SAĞLIKTA SIKINTI YAŞIYORUZ,

Paydaş, Senin aylık gelirin belli, ister istemez bunlar da geldiği zaman ekmeğin, lokman küçülecek. Biz bunları böyle yaptık, bunları yaparken de zamanla ne oluyor? Asayişte sıkıntımız var, terör eylemleri arttı, gasp çoğaldı, çocuk kaçırmalar çoğaldı, sağlıkta sıkıntı yaşıyoruz, gıda da sıkıntı yaşıyoruz. Zaten eskiden biz dünya da kendi kendine yetebilen özellikle tarım ve hayvancılıkta biz kendi kendine yeten dünya da 7 ülkeden bir tanesiydik. Bu kalemler de kendin kendine yetebilen bir ülke olduğu zaman senin dünyaya minnetin olmaz, emperyal güçlere minnetin olmaz. Biz ne yaptık? Gel gelelim belli bir süreden sonra biz samanı bile dışarıdan alma mecburiyetinde kaldık, savaş için gelen Suriyelilerden, geldikleri ülkeden biz patates aldık, almaya devam ediyoruz. Avrupalı ne yaptı bunlara? Avrupalı bunların okumuşlarını aldı, bunların tecrübelilerini aldı, bunların iş insanlarını aldı, biz ne yaptık?

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ OLMAK ÜZERE GAZİANTEP, NİZİP, KİLİS, ŞANLIURFA’MIZ ARTIK NEREDEYSE DEMOĞRAFİK YAPISI DEĞİŞTİ.

Paydaş, Sürekli yerli ve milli söylemlerle çok cüzi paralarla ve bazılarını da parasız olarak hepsine kimlik verdik. Özellikle bölgemizin başta Güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere Gaziantep, Nizip, Kilis, Şanlıurfa’mız artık neredeyse demoğrafik yapısı değişti. İnanın komşularım var esnaf, soralım sizin müşterilerinizin yüzde kaçı yerli yüzde kaçı Suriyeli, emin olun hepsi yüzde 95’in üzerinde Suriyeli der. Biz bunları yarın nasıl istihdam edeceğiz, yarın kendi insanlarımız bu kadar işsiz durumda iken bunlara harcanan bu kadar paralar, bu kadar ekonomimize yüklenen yük, bu ülke bunu kaldıramaz. Nitekim de kaldıramıyor, eğer bugün Türkiye’de ciddi bir ekonomik sorun varsa bunların temelinde de Suriye politikamız yatıyordur. Şimdi Lübnan kesin bir karar çıkardı mecliste, Suriyelilerin tamamını gönderme, ülkesinden tekrar Suriye’ye tamamen gönderme kararı. Ama onların da ortak olan her halde kültür yapısıdır, onlar da Batıyı tehdit ediyor, eğer bize para getirirseniz sadece o hükümetler kendi politikalarını gütmek için geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini düşünmeden bize para verirseniz biz Suriyelileri barındırırız. Nitekim biz de zamanla aynısını Avrupalılara söyledik, eğer bize para gönderseler Suriyelileri tutarız, para gelmese kapıları açarız. Biz aynısını yaptık ama biz geleceği düşünmedik, Avrupalı bunu yapmadı, Avrupalı ne yapıyor? Diyor ki ben sana para vereyim bunlar sende kalsın.

EN BÜYÜK MÜSLÜMAN ÜLKESİ SUUDİ ARABİSTAN’DIR, ALDILAR MI BUNLARI? İRAN ALDI MI BUNLARI? BU SORUN ÇOK CİDDİ BİR SORUNDUR,

Paydaş, Bunların olması birçok alan da ülkemize büyük bir yüktür, bunun dini inançlarla hiçbir alakası yok, en büyük Müslüman ülkesi Suudi Arabistan’dır, aldılar mı bunları? İran aldı mı bunları? Bu sorun çok ciddi bir sorundur, bugünün de sorunu değildir, yarınlar da bu durum daha ciddi sorunlar haline gelecektir.  İnsanlarımızın can güvenliği asla güvenli olmayacaktır, buna devletin kati bir çözüm bulması gerektiğine inanıyorum.

BUNLARIN DA DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE GİTMESİ LAZIM,

Paydaş, Tabi dönmeli, şuan da savaş var mı orada, yok, savaş yok, eğer savaş varsa şuan da bizde yaşanan enflasyon orada yaşanmıyor, eğer savaş varsa biz şuan da bir sürü kalem oradan ithal ediyoruz. Bunların da düzenli bir şekilde gitmesi lazım, bununla ilgili araştırma yapan bir makale okudum ben, diyelim ki resmi rakamlara göre 6 – 7 milyon Suriyeli varsa eğer Türkiye nüfusu da 80 milyon ise şuan da doğum oranları bire bir. 6 milyon Suriyelinin doğum oranı bizim 80 milyonluk insanımızın doğum oranıyla eşit, bunun 15 sene sonrasını, insan ömrü için belki 15 sene çoktur ama ülkenin geleceği ile ilgili 15 sene o kadar uzun bir mesafe, uzun biz zaman değildir diye düşünüyorum. Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum