ŞUTEM'den belediyelere konut üretme çağrısı (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler emlak sektörü ile ilgili Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Selahattin TOKMAK ile röportaj yaptı.

ŞUTEM'den belediyelere konut üretme çağrısı (Video)

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Süleyman Güler emlak sektörü ile ilgili Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Selahattin TOKMAK ile röportaj yaptı.

ŞUTEM'den belediyelere konut üretme çağrısı (Video)
06 Eylül 2022 - 18:35

            Tokmak, Bize emsal illere baktığımız zaman, emsal iller dediğimiz yanımız da Diyarbakır, Gaziantep gibi illerimize baktığımız zaman bunların durumları bizden çok da farklı değil, Şanlıurfa sanıldığı gibi Türkiye ortalamasının üzerinde bir fiyatlandırma yapılmadı.
TOKİ’nin fiyatları çok da düşük değil, biliyorsunuz 6 ayda bir de memur maaşına endeksli zamlar var. Yüzü astarını geçiyor ama insanlarımız bu süreçte kimler faydalanabiliyorlar? Ticari sicilinde sıkıntı yaşayabilen veya konut kredisi almak istemeyen vatandaşlarımız daha kolay bir şekilde TOKİ’ye ulaştığı için veya gelirini beyan edemeyip, bankalardan kredi alamayanlar TOKİ’ye daha çabuk ulaşabiliyorlar.
2 + 1 daireler, 1 + 1 daireler ve 1 + 0 daireler özellikle son zamanlar da çok revaçta tabi bunların üretimlerinin olması bir yerde bunların taleplerini karşılıyor çünkü öğrenciler gelip de 3 + 1 daire de, 4 + 1 daire de vatandaşlarımızın yaşadığı şekilde yaşamazlar. O yüzden son 5 yıl içerisinde üretim fazlalaştı, tabi baktığımız zaman şehrin dengesini bir yerde bozuyor ama sonuçta bir ihtiyaçtır.
 Ben her zaman şunu savunuyorum, sadece demir, çimento ve pimapen gibi ürünlere bakmamak gerekiyor, inşaatın en büyük maliyeti arsadır, arsa maliyeti de çok yüksek hatta en büyük maliyet arsadır. Bu yüzden burada belediyelere iş düşüyor, arsa üretimi yapılması gerekiyor, ben yeni imar alanları oluşturulsun demiyorum, yanlış anlaşılmasın insanlara rant sağlansın demiyorum ama mevcut yerlerde ki özellikle dağ eteği bölgesinde ki imarlı alanlara yol, elektrik, su, alt yapı olayları tamamlanıp müteahhitleri oraya teşvik etmek gerekiyor.

SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ ?

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Selahattin TOKMAK

EV VE KİRA FİYATLARININ YÜKSEK OLMASINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Tabii ki bu sorun sadece Şanlıurfa’ya mahsus bir sorun değil, dünyanın her tarafında yaşamış olduğumuz pandemi sürecinden dolayı üretimin aksamasıyla alakalı ve fiyatların, ekonominin sıkıntı da olması ile alakalı bir durum söz konusu. Bununla beraber kira fiyatlarını ve gayrimenkul fiyatlarının yükselişini görmekteyiz, tabi fiyatların bu denli yükselmesi insanlarımızı büyük sıkıntıya koyuyor, bunu herkes yaşıyor. Herkesin bir şekilde gayrimenkul ile alakalı işleri olabiliyor, bu yüzden bu tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren bir durumdur, herkesin de ilgisi bu yönde tabi çok fazla. Başlıca sebepler üretimin aksaması, uzun yıllar üretim olmaması, istenilen rakamlar da üretimin olmaması en büyük sebep diye görüyoruz. Tabi, pandemi süreci bitti dünya ekonomisi düzene girmeye başladı, böylelikle üretimler yeniden başladı, bu işlerin bir düzene girmesi zaman istiyor. Bir an da her şeyin yerine oturması beklenemez, tabi biz yerel de ne gibi önlemler alabiliriz? Bunları söylemek gerekiyor,  biz konut üretiminin daha fazla olmasını, zaten sağ olsunlar bu işi ciddi anlamda yapan müteahhitlerimiz üretimi durdurmadılar.  Şuana baktığımız zaman yeniden üretim yapmaya başlandı, pandemi dönemin de bile veya ekonominin sıkıntı da olduğu dönemler de bile elini taşın altına atan müteahhitlerimiz var, zararına olsa bile iş yapan müteahhitlerimiz var. Sizin aracılığınızla onlara da teşekkür etmek istiyorum, peki bu yeterli mi? Şuan için yeterli değil, konut üretiminin diğer ayağı belediyeler, belediyelerin bu işe ciddi anlam da eğilmesi gerekiyor, bizim görüşümüz bu yönde. Bununla beraber TOKİ’nin bu işe biraz daha el atması gerekiyor, bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu bir paket var, Türkiye genelinde 150 bin tane konut yapacağız şeklinde. Bu sayı aslında yeterli bir sayı değil ama bu sayı da Şanlıurfa olarak bize ayrılan kotanın daha fazla olması gerektiğini düşünüyoruz. Ve bununla beraber dediğimiz gibi yerelde de belediyelerin bu işe ciddi anlam da eğilmesi gerektiğini düşünüyoruz, bunlar yapılırsa kısmen düzene biner, en azından fiyatlar reel seviye de seyredebilir.

GAYRİMENKUL PİYASASINDA DİĞER İLLERE ORANLA ŞANLIURFA NE DURUMDA?

Bize emsal illere baktığımız zaman, emsal iller dediğimiz yanımız da Diyarbakır, Gaziantep gibi illerimize baktığımız zaman bunların durumları bizden çok da farklı değil, Şanlıurfa sanıldığı gibi Türkiye ortalamasının üzerinde bir fiyatlandırma yapılmadı. Tabi fiyat yüksek burada yanlış anlaşılma olmasın ama sonuçta Gaziantep yanı başımızda, Diyarbakır yanı başımız da bugün baktığımız zaman hemen hemen fiyatlarımız beraber gidiyor diyebiliriz.

VATANDAŞLAR TOKİ FİYATLARININ YÜKSEK OLMASINDAN ŞİKÂYETÇİ BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Ben zamanından beri TOKİ’nin fiyatlarının yüksek olduğunu düşünüyorum, insanların daha kolay ulaşabildiği bir alan olduğu için TOKİ olsun diyoruz. Yoksa TOKİ’nin fiyatları çok da düşük değil, biliyorsunuz 6 ayda bir de memur maaşına endeksli zamlar var. Yüzü astarını geçiyor ama insanlarımız bu süreçte kimler faydalanabiliyorlar? Ticari sicilinde sıkıntı yaşayabilen veya konut kredisi almak istemeyen vatandaşlarımız daha kolay bir şekilde TOKİ’ye ulaştığı için veya gelirini beyan edemeyip, bankalardan kredi alamayanlar TOKİ’ye daha çabuk ulaşabiliyorlar. O yüzden TOKİ’nin fazla yapılmasını düşünüyoruz yoksa baktığımız zaman fiyatlarına, çok mantıklı fiyatları yok diyebiliriz.

MEMUR VE ÖĞRENCİ EV BULAMIYOR BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

2 + 1 daireler, 1 + 1 daireler ve 1 + 0 daireler özellikle son zamanlar da çok revaçta tabi bunların üretimlerinin olması bir yerde bunların taleplerini karşılıyor çünkü öğrenciler gelip de 3 + 1 daire de, 4 + 1 daire de vatandaşlarımızın yaşadığı şekilde yaşamazlar. O yüzden son 5 yıl içerisinde üretim fazlalaştı, tabi baktığımız zaman şehrin dengesini bir yerde bozuyor ama sonuçta bir ihtiyaçtır. İnsanların daha ekonomik seviye de yaşabilmelerini sağlıyor burada hem temizlik anlamında hem enerji anlamında ve fiyat anlamında daha mantıklı olduğu için memurların ve öğrencilerin tercihi bu anlam da 1 + 1 ve 1 + 0 dairelerdir. O yüzden bunların üretimi şuan zaten fazla ve bu yüzden bunlar sıkıntı yaşamıyorlar.

ŞEHRİMİZ DE BULUNAN MÜLTECİLER KONUT İHTİYACINI ARTTIRIYOR MU?

Muhakkak ki bu da bir etkendir, Şanlıurfa hızla büyüyen bir şehir ve hızla göç alıyor hem ilçelerden göç alıyor, köylerden göç alıyor ve artık insanların köyde de evi var ve aynı zaman da şehirde de ev almak istiyorlar. Bu yüzden bunların da getirmiş olduğu yük var bunun yanında Suriyelilerin getirmiş olduğu yük zaten göz önünde, Şanlıurfa’mız da hızla büyüyen bir şehir, genç nüfus yoğunluğu fazla olan bir şehir, hızla çoğalıyoruz, hızla evlilikler oluyor bu durum da büyük bir etkendir. Şanlıurfa’ya bu anlamda pozitif ayrımcılık yapılarak TOKİ’nin daha fazla konut üretmesi sağlanmalı hükümetimizce ve bunun yanında belediyeler de hızlı bir şekilde tüm belediyeler sadede Büyükşehir değil. Büyükşehir belediyesinin bir açıklaması vardı konut yapacağız diye, kısa vaade de yapacaklarını da tahmin etmiyorum ama diğer ilgili belediyelerin de, ilçe belediyelerin de ivedi bir şekilde konut üretmeleri gerekiyor. Üretimin hızlanması ile beraber belki artışların önüne geçilebilir veya bu şekilde bir hizmet sağlanarak da insanların kolay bir şekilde konuta ulaşmaları sağlanabilir.

ŞANLIURFA’NIN NÜFUSA ORANLA NE KADARLIK KONUT AÇIĞI VAR?

Şöyle bakmak gerekiyor aslında, yapılan inşaatlar aslında yeterli düzeyde, yeterli olmayan konu müteahhitlerin birçoğu fiyat analizi edemiyorlar. Başladığı günden bitirdiği güne kadar ki fiyat değişikliğinden dolayı hesabı yapamıyorlar ve bunları satışa arz etmiyorlar, bu da büyük bir sıkıntıdır. Zaten insanlarımıza baktığımız zaman konut bulamıyorlar, bir de müteahhitler satışa arz etmeseler büyük sıkıntı oluyor, tabi müteahhitler kendilerince haklı burada ticari kazanç elde etmek için fiyatlandırma yapamıyorlar. Fiyatlama yapılmış olsa veya ekonomi durağan bir seviyede olmuş olsa, bir güven istikrarı olmuş olsa belki bir hesaplama yapılıp bu konular da halkın arzına bir yerde katkı sağlayabilir. Şuan aslında konut açığımız bir hayli fazla durumda.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE Kİ PAHALILIK KONUT SEKTÖRÜNÜ NASIL ETKİLEDİ?

Ben her zaman şunu savunuyorum, sadece demir, çimento ve pimapen gibi ürünlere bakmamak gerekiyor, inşaatın en büyük maliyeti arsadır, arsa maliyeti de çok yüksek hatta en büyük maliyet arsadır. Bu yüzden burada belediyelere iş düşüyor, arsa üretimi yapılması gerekiyor, ben yeni imar alanları oluşturulsun demiyorum, yanlış anlaşılmasın insanlara rant sağlansın demiyorum ama mevcut yerlerde ki özellikle dağ eteği bölgesinde ki imarlı alanlara yol, elektrik, su, alt yapı olayları tamamlanıp müteahhitleri oraya teşvik etmek gerekiyor. Çünkü orada ucuz arsalar var, ucuz arsanın üzerinde ucuz konut üretilebilir o yüzden burada belediyelere iş düşüyor, biz de kendilerine bunları ilettik, bu bölgelere acil bir şekilde bir kaynak sağlayıp yatırım yapılması gerekiyor.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum