Tasarımlarımıza doğayı katmamız gerekiyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Marjin Proje sahiplerinden mimar Nida özbek ile röportaj yaptı.

Tasarımlarımıza doğayı katmamız gerekiyor

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Marjin Proje sahiplerinden mimar Nida özbek ile röportaj yaptı.

Tasarımlarımıza doğayı katmamız gerekiyor
16 Ağustos 2019 - 19:32
Reklam

                Özbek; Tasarımlarımıza doğayı katmamız gerekiyor  artık öyle bir hal aldı ki şehirlerimiz  bu gerçekten bizi çok üzüyor.

                İç Mimarlık demek biraz ayrıntı demektir .Bu ayrıntıları bir bütün olarak ele almalıyız. Binanın iç mekanı ve dış mekanının bir biriyle uyumlu olması gerekiyor.

Günümüzde gelişen teknolojiyle moderinizm daha ön plana çıktı. Klasik akım zaten  klasik akımdır. Eski kalıplarla değil de yeni  kalıplarla yolumuza devam etmeliyiz.

                SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Ben Mimar  Nida Özbek, lise eğitimimi Urfa’da tamamladım üniversite eğitimimi ise Gaziantep’te tamamladım. Meslekte ilk yılım mesleğimi severek icra edeceğimi  düşünüyorum çünkü güzel bir başlangıçla başladım. Marjin  proje adı altında bir ofis açtık.

MESLEĞE NASIL BAŞLADINIZ?

Severek okuduğum bir bölümdü  bitirdim eğitimimi .

MİMARLIK  NEDİR?

Bana göre mimarlık yani tasarım yapmak o mekanda olacak insanların  zevkleri ,hobileri ve  istekleri doğrultusunda mekanları tasarlamak demek. Tasarım benim için doğuştan gelen bir yetenek diye düşünüyorum.

YENİ YAPILAN BİNALARIN  DAHA VERİMLİ OLMASI İÇİN NELER YAPILMALIDIR ?

 Tasarımlarımıza doğayı katmamız gerekiyor  artık öyle bir hal aldı ki şehirlerimiz  bu gerçekten bizi çok üzüyor.  Binalarımızı daha ekolojik tarzda tasarlamamız gerekiyor .binalarda kat terasları yapılmalı  balkonlarda  yeşil alanlar tasarlanmalıdır. Eğer bunları yapılarımıza yansıtabilirsek  daha iyi olur.

 

OFİSLERİN DİZAYNI NASIL OLMALIDIR?

İç Mimarlığı bir bütün olarak ele almamız gerekir. İç Mimarlık demek biraz ayrıntı demektir .Bu ayrıntıları bir bütün olarak ele almalıyız. Binanın iç mekanı ve dış mekanının bir biriyle uyumlu olması gerekiyor. Her şeyin birbiriyle bir uyum içinde olmalıdır.

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Mimarlık sürekli gelişen bir şeydir. Bundan sonrada değişeceğine ve yeni akımların ortaya çıkacağına inanıyorum.Günümüzde gelişen teknolojiyle moderinizm daha ön plana çıktı. Klasik akım zaten  klasik akımdır. Eski kalıplarla değil de yeni  kalıplarla yolumuza devam etmeliyiz.

BİZE ZAMAN AYRDĞNZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum