Taze dana ciğeri lezzetlidir (Videolu Haber)

Şalda ; . Ciğer bizim memleketimizde kuzu ciğeri yada koyun ciğeri olarak tüketiliyor zaten koyun kesimi o kadar yok ne kadarda desek bu koyun ciğeridir kuzu ciğeridir abes olur yani yalan söylemeyelim tabikide dana ciğeri de kullanıyoruz.

Taze dana ciğeri lezzetlidir (Videolu Haber)

Şalda ; . Ciğer bizim memleketimizde kuzu ciğeri yada koyun ciğeri olarak tüketiliyor zaten koyun kesimi o kadar yok ne kadarda desek bu koyun ciğeridir kuzu ciğeridir abes olur yani yalan söylemeyelim tabikide dana ciğeri de kullanıyoruz.

Taze dana ciğeri lezzetlidir (Videolu Haber)
22 Mart 2020 - 17:48

Mahmut Şalda Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada; Yaklaşık 25 yıldan beri bu mesleği yapıyorum 13 yıldan beridir burada ikametgah ediyorum. Küçüklüğümde okulu bıraktıktan sonra çok değerli bir ustamız vardı  onun yanına gittim ondan memnun kaldı oda benim işimden memnun kaldı ondan sonrada çıkmadım 17-18 yıl bir yerde çalıştım daha sonra kendimize bir yer açtık şuanda elhamdülillah çalışıyoruz. Dört kardeş beraber çalışıyoruz birimiz dönere bakıyor birimiz paketlere bakıyor birimiz ocağa bakıyor. Aslında meslektaş olmalarının amacı benim bu mesleği seçmem onlarda bu mesleği devam ettirdiler yani. Memnun kaldım daha önce çalıştığım yerde ustadan memnundum işimi beğenerek yapıyordum onlarda sevdiler yaptılar. Ciğer bizim memleketimizde kuzu ciğeri yada koyun ciğeri olarak tüketiliyor zaten koyun kesimi o kadar yok ne kadarda desek bu koyun ciğeridir kuzu ciğeridir abes olur yani yalan söylemeyelim tabikide dana ciğeri de kullanıyoruz ama taze olduktan sonra taze tüketildikten sonra bir fark yoktur.

Ciğer yemenin sağlığa olan faydaları

A vitamini kaynağıdır: Sığır eti, tavuk ve balık ciğeri de dâhil olmak üzere bütün karaciğerler A vitamini açısından oldukça zengindir. Ciğer, yağda çözünen vitaminleri depolamaktadır. A vitamini ise güçlü bağışıklık sistemine katkıda bulunur, kemikleri güçlendirir ve görme yetisini teşvik eder. Aynı zamanda, güçlü bir antioksidandır. Sığır karaciğeri diğer hayvansal protein kaynaklarına göre çok daha güçlü bir protein kaynağıdır. Yine aynı şekilde sığır karaciğerinin daha yaygın olarak tüketilmesinin nedeni A vitamini açısından zengin olmasıdır. Her öğün ciğer tüketmek yerine ara sıra tüketmek daha doğrudur. Çünkü A vitamini fazla olduğu zaman vücutta birikir ve doku toksisitesine yol açar.

Demir kaynağıdır: Etin bütün formları protein kaynağı olarak kabul edilmektedir, ancak özellikle sığır karaciğeri mineraller açısından oldukça yüksektir. Diğerleri et türleri arasında mineral açısından en zengin karaciğer olarak ikinci gösterilirken, ilginç bir şekilde tavuk ciğeri birinci sırayı almaktadır. Karaciğerde bulunan demir, hemoglobin oluşumu, oksijenin taşınması ve güçlü kemikler için oldukça gereklidir. Demir eksikliği şiddetli yorgunluk ve soluk cilde neden olan anemiye yol açabilir. Karaciğer ayrıca küçük miktarlarda çok sayıda diğer mineralleri, özellikle de kalsiyumu içerir.

Protein kaynağıdır: Bir dilim sığır karaciğeri yüzde 40 oranında protein sağlamaktadır. Vücut hücreleri tamir etmek, gıdalardan enerji almak, bazı enzimler, hormonlar ve antikorları oluşturabilmekte, anne sütünü üretmek için proteine ihtiyaç duymaktadır. Vücut protein metabolize ettiği zaman, amino grup asitleri ayırır. Bu durumda vücut yine ihtiyaç duyduğu 12 adet amino grup asidi işlemektedir. Gıda kaynaklarından 9 adet önemli amino grup asit alınabilmektedir. Sığır ciğeri de temel amino grup asitleri temin etmek için benzersizdir.

Vitamin kaynağıdır: Sığır karaciğeri B-12 vitaminleri açısından zengin olduğu için beslenme programlarına eklenmesi tavsiye edilmektedir. Vitamin B-12 kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve nörolojik sağlık için hayati bir rol oynamaktadır. Sığır karaciğer yetişkin erkekler için RDA tedarik etmektedir. Ayrıca A vitamini desteği yapan ciğer, birçok açıdan ayrılmaz bir parçadır. Yetişkin kadınlar için de riboflavin takviyesi yapmaktadır. Riboflavin vücudumuzun gıdaları metabolize etmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda iyi bir görüş yetisi ve cilt sağlığı için de faydalıdır. 

Mineral kaynağıdır: Özellikle dana ciğeri günlük olarak ihtiyaç duyulan demiri temin etmek için mükemmel bir kaynaktır. Sığır eti daha az demir içermekte, porsiyon başına 5.5 mg denk gelmektedir. Dana ciğeri bakır, selenyum ve çinkonun günlük olarak yüzde 25’ini sağlamaktadır. Kırmızı kan hücreleri fonksiyonu için önemlidir. Selenyum ise bir dizi antioksidanın harekete geçmesi ve doğurganlık açısından önemlidir. Çinko, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. (4)

Vücudu temizler: Tüm bu mineraller karaciğerin yendiği zaman vücudun detoksifikasyon yollarını desteklemesini sağlamaktadır. Karaciğer tüketmenin karaciğer fonksiyonlarına iyi gelmesi oldukça mantıklıdır aslında. Karaciğer tüketmek vücuttaki karaciğer organının temizlenmesini sağlamak için etkili bir yöntemdir. Karaciğer yendiği zaman vücudun temizlenmesi için gerekli olan tüm besinleri temin etmektedir.

Kansızlığa iyi gelir: Karaciğer A vitamini ve demir ile doludur. Eğer demir eksikliği nedeniyle yaşanan anemi ile mücadele ediyorsanız, folat, demir ve B12 vitamini içeren ciğer, içeriği nedeniyle dünyada anemi için tüketilen en iyi gıdalardan biridir. Anemi hastalığını doğal yollarla aşmak için gereken üç vitamini ve minerali temin etmektedir. Enerji düşüklüğü, yorgunluk ya da nörolojik sorunlara yardımcı olmak için diyet programına karaciğeri eklemekte fayda vardır. 

Folik asit açısından zengindir: Folat (Vitamin B9 olarak da bilinir) folik asidin gerçek şeklidir. Hamilelik öncesi vitaminler, multivitaminler ile zenginleştirilmiş un ve tahıllarda bulunan sentetik bir besindir. Folik asit kolayca vücut tarafından kullanılıp folata dönüştürülemez. Bu durumda ciddi sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Karaciğerde ise kullanılabilir folat oranı oldukça yüksektir.

Diş sağlığını destekler: Yapılan araştırmalara göre karaciğer tüketen insanların tüketmeyen insanlara göre dişleri çok daha sağlıklıdır. Modern zamanlarda bunun neden olduğu araştırıldığında ise, karaciğerin özellikle yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K2 açısından yüksek olması sağlıklı dişlerin nedenini açıklamıştır.


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yusuf kına
    5 ay önce
    Çok iyi bir esnafsınız esnaflık her baba yiğidin harcı değil helal olsun size herkesi tavsiye ederim İREM CİĞER VE KEBAP LOKANTASINA