Tekstil Türkçenin üreten bir nabzıdır(Videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler makine tamiri ile ilgili Hakan Demir ile röportaj yaptı.

Tekstil Türkçenin üreten bir nabzıdır(Videolu)

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler makine tamiri ile ilgili Hakan Demir ile röportaj yaptı.

Tekstil Türkçenin üreten bir nabzıdır(Videolu)
09 Kasım 2019 - 16:17

Demir; Bayanlarımız, annelerimiz, eşlerimiz giderlerdi terzilere hazır giyim almazlardı herkesin bir terzisi vardı dikeceği elbiseyi bilirdi ona göre dikerlerdi.
Bundan on yıl önce biz sadece terzilere hitap ediyorduk. Yöresel elbise diken terziler pantolon kadife tarzı diken terziler oluyordu eskiye den bu güne bakacak olursak tekstillerde çok güzel bir ilerleyiş var. 
Biz Şanlıurfa olarak insanlarımıza yeterli hizmeti veremiyoruz. İnsanlarımızda bir kuşkulanma arıyor kendilerince ve haklı olarak biz burada esnaf olarak yedi tane makinecimiz var. Herkesin kendince bir müşteri potansiyeli var. Elimizden geldiği kadar daha iyi hizmet yapmamız için birlikten kuvvet doğar ondan dolayı daha güzel işler yapmak için birlik ve beraberlik içinde yürümemiz gerekiyor
 
SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?
Ben Hakan Demir işletmeciyim
KAÇ YILDIR BU İŞİ YAPIYORSUNUZ?
Hemen hemen yirmi senedir bu işi yapıyorum 1995 bu yana Şanlıurfa’da bu işi yapmaktayım. Şanlıurfa’da bu işi ilk olarak makineciliği ilk biz yapmaktayız. Şuana kadar çalıştığımız hizmetler devlet kurumlarına tabiyiz, ulusal firmalara tabiyiz ve ekstradan müşterilerimiz var. Tekstil atölyelerine hizmet veriyoruz, KOSKEP müdürlüğüne hizmet ediyoruz KOSKEP projelerinden yararlanan şahıslarla ilgili devletimizin hibeleri oluyor bu kişilere bizde bu hibelerden iki taraflı çalışıyoruz her iki taraflıda para kazanıyoruz sistem bu şekilde yürüyor.
BUNDAN ON YİRMİ YIL İŞİNİZİN PİYASASI NASILDI?
Bundan on yıl önce biz sadece terzilere hitap ediyorduk. Yöresel elbise diken terziler pantolon kadife tarzı diken terziler oluyordu eskiye den bu güne bakacak olursak tekstillerde çok güzel bir ilerleyiş var.  Zaten tekstil Türkçenin üreten bir nabzıdır. Yapılacak meslek Türkiye’de tekstildir. Tekstil Türkiye genelinde yaygın olan bir meslektir. Bu döneme baktığımız zaman devlet destekleri olduğu için daha güzel projeler ve daha güzele işler oluyor. Bundan dolayı biz memnunuz şuanda ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığımız için piyasada bir durgunluk var. Bizim de mesleğimizden dolayı endeks olduğu için şuan için zarar ediyoruz inşallah ileriki zaman da güzel şeyler olacağına inanıyorum ve umuyorum.
SADECE TERZİLERE HİTAP ETMİŞ OLSAYDINIZ SİZCE NASIL OLURDU?
Ben şöyle söyleyeyim devlet projeleri, Avrupa birliği projeleri olmaması bu bütün esnafın genelini sıkıntıya koyan bir durumdur. Bundan dolayı da yirmi sene önce nasılsa şimdide aynı olurdu herhangi bir ilerleyiz olmadı. Biz yirmi yedi senedir bu işi yaptığımız için mesleğin damarında geldiğimiz için daha çok güzel yerlere geldiğimize inanıyoruz. Biz hakan makine olarak allah nasip ederse kendi markamızı direk Çin’den getiriyoruz bu daha farklı bir tanıtım olacak memleketimiz için memleketimiz dışındaki iller için genel olarak bir çalışmamız var. Bundan dolayı memnunuz ve daha güzel şeyler olacağına inanıyorum. Ayrıca Suriyelilerin gelmesi bize karlı olana yönleri de var. Şuan ki dönemde bir işleyişin Suriyeliler durumunda ilerliyor. Para nakit olayı şuanda bizim kendi milletimizde sıkıntısını yaşıyoruz para sıkıntımız var. Suriyelilere hitap ediyoruz. Birleşmiş milletler, marka mülteci konseyleri, konsolosluklar bu tür kurumların projeleri olduğu için kendilerine çok minnettarız Suriyelilere ne kadar b ir yardım kuruluşu yapılsa da bu bizim esnafımızı etkiliyor. Esnafımızın para işleyişini etkiliyor. Bundan dolayı da memnunuz Allah herkesin yar ve yardımcısı olsun
TERZİCİLİK MESLEĞİ NEDEN GERİLEDİ?
Herkes neden geriledi öncelikle terzicilikte bir sistem vardı biz Urfa’da olduğumuz için bir kültürümüz var. Bayanlarımız, annelerimiz, eşlerimiz giderlerdi terzilere hazır giyim almazlardı herkesin bir terzisi vardı dikeceği elbiseyi bilirdi ona göre dikerlerdi. Şimdi herkes hazır giyime girdiği için herkes artık git gel yapmıyor. Mağazalarda daha uygun oluyor tabi kalite aynı olmuyor. Çünkü bir terzinin diktiği bir elbiseyle mağazadaki bir elbise aynı olmaz bundan dolay terzicilikte bir gerileme olayı var. Tekstil olarak bakarsanız Şanlıurfa zaten dördüncü bölge baya yatırımlar oluyor dışarıdan gelen insanlar oluyor buralara projeleri oluyor. Memleketimizin imkânları var. TSK dan  yararlanıyor iş kurdan yararlanıyor. De3vletimiz organizede yer veriyor ve insanlarımıza istihdam sağlıyor. Bundan dolayı memnunuz büyük firmalar var Urfa da Urfa bu konuda çok şanslı bir memleket altıncı bölge olduğu için ak parti olarak ta bu dönemlerde hizmet ediliyor. Biz her konuda memnunuz kendilerinden ülkenin bir sıkıntısı var genelde ülke olarak ta dayanmamız gerekiyor ve sabırlı olmamız gerekiyor inşallah her şey çok daha güzel olacaktır.
SİZ BU MAKİNALARI NEREDEN GETİRİYORSUNUZ?
Önceki dönemlere bakarsak biz ithalatçılarla çalışıyoruz bunlar büyük firmalar oluyor kurumsal oluyorlar İstanbul ile çalışıyoruz zaten ana merkezde İstanbul oluyor. Biz şuanda kendimiz kendi markamızı getireceğimiz için direk Çin’den ithalat yapıyoruz.
BU MAKİNALAR ŞANLIURFA’DA ÜRETİMİ OLSAYDI EKONOMİYE NASIL BİR KATKISI OLURDU?
Ekonomik olarak çok katkısı olurdu. Ayağınızın yanında bir şey aradığınız için başka yerde aramamasınız çünkü ayağınızda zaten vardır. O sistem burada olabilir mi Şanlıurfa için değil Türkiye için konuşuyorum olur mu olur Allahın izniyle yapacağımız hiçbir şey yoktur. Yeter ki biz buna inanlım biz inanırsa bu ülkede her şey olur. Bu ülke zaten geçmişte düşüncelere kaldığı için ilerleyememiştir. Bu dönemde artık her şeyi kendimiz üremeye çalışıyoruz. Biz neden yapamayalım tabi ki yapabiliriz. Bu sadece bir çözüme bağlıdır.
SEKTÖR OLARAK NE GİBİ SORUNLARINIZ VARDIR?
Biz Şanlıurfa olarak insanlarımıza yeterli hizmeti veremiyoruz. İnsanlarımızda bir kuşkulanma arıyor kendilerince ve haklı olarak biz burada esnaf olarak yedi tane makinecimiz var. Herkesin kendince bir müşteri potansiyeli var. Elimizden geldiği kadar daha iyi hizmet yapmamız için birlikten kuvvet doğar ondan dolayı daha güzel işler yapmak için birlik ve beraberlik içinde yürümemiz gerekiyor. Bizimde bu memlekete sorunumuz budur. Eskiden de şimdide sorunumuz budur. İnsanların ticaret yapması için birbirine inanması gerekiyor. Bizim de meslek olarak inanç sorunumuz var. Bizim sektör de her sene bir model çıkıyor. Bu da olunca farklı fonksiyonlar ortaya çıkıyor. Kendimiz hangi marinayı alıp satıyoruz bizim bunlarda sistemler oluşturmamız gerekiyor. Örneğin mekanik marinalarda ip kesme yoktur. Bizde mekanik marinada ip kese bilimiyiz bu arayışlara girmemiz gerekiyor bizim kendimiz üretmemiz gerekiyor. Başkası bunu yapıyorsa sende ondan alıyorsan bundan bir şey beklemeyin ama kendimiz ürettiğimiz zaman kendi projemizi çözdüğümüz zaman daha güzel bir davranış olur. İşine sahip çıkmalısın biz ekmeği bu meslekten ve bu memleketten alıyoruz ondan dolayı da memleketimizden memnunuz hiçbir sıkıntımız yok inşallah daha güzel şeyler de olacaktır.
SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Şanlıurfa halkımız için insanlarımız projelerden yararlanıyor, devlet destekli projelerden yararlanıyor. Bu projeleri daha güzel yerlere getirmelerini rica ediyorum. İnsanlarımıza istihdam sağlamamız lazım insanlarımız da işini seven ve hakkıyla yapan insanlardır. Ben burada bir proje yaptığım zaman ve bir istihdam sağladığım zaman benim bu insanlarla birlik beraberlik içinde yürümemiz gerekiyor. Kendi memleketimizi kalkındırmamız lazım dışarıdan gelen adam benim memleketimi kalkındıramaz ben bu memlekete yaşıyorsam kendi memleketimizde kendim kalkındırırım. Çok az maaş vererek çok iş beklemekte olmaz daha fazla para vererek daha fazla iş yapmamız daha doğru olacaktır. İşçiye emeğini vereceksin ki hakkını alabileceksin bu memlekete de işçimiz hakkını alamıyor. Kimse onlara emeğinin karşılığını hakkıyla vermiyor. Bundan dolayı da bir kalkınma olmuyor. Adam atölye kuruyor bizim insanımızın desteklemesi gerekirken köstek oluyor adamın işini kırıyor. Bir hafta geliyor üç gün gelmiyor bundan dolayı da insanlarımız otomotikmen zarar görüyor. Şanlıurfa için hiçbir şey geç değil daha güzel şeyler olacağına inanıyorum devlet büyüklerinden ricamızdır daha güzel projeler bekliyoruz hizmet etmeyi de talep ediyoruz bu memleket için bu ülke için söyleyebileceğim son söz bu olabilir.
 
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
Ben teşekkür ederim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum