Reklam

Trafik cezaların yeniden gözen geçirilmeli

Polat; ceza kesmek yerine daha çok kazaları önleyici maddi ve manevi tedbirler paketini ortaya koymalı.

Trafik cezaların yeniden gözen geçirilmeli

Polat; ceza kesmek yerine daha çok kazaları önleyici maddi ve manevi tedbirler paketini ortaya koymalı.

Trafik cezaların yeniden gözen geçirilmeli
20 Temmuz 2019 - 19:15

Demokrat Parti Şanlıurfa il Başkanı Mustafa Polat; trafik cezaları çok ağır , kesilen öyle cezalar var ki sürücülerin adeta dengesini bozuyor ve adeta hayattan soğutuyor. Bu cezaların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Kimi insanları icralık durumuna düşürüyor, kimini borç batağına sürüklüyor, kiminin aile hayatına darbe vurup bitiriyor. Kimini cinnet geçirecek noktaya getiriyor.Bir yanda dünyanın en pahalı arabasını tüm imkanlarını zorlayarak alıyor.
ardından dünyanın en pahalı akaryakıtı , dünyanın en pahalı trafik sigortası ve an pahalı kasko sigortasını yaptırıyor. Ardından en pahalı bandrol' unu yılda iki defa ödüyor.Yine 2 yılda bir en pahalı muayenesini yapıyor.İlaveten bir yanlış trafik kuralından dolayı en yüksek bir cezaya çarpılınca insanları bambaşka bir ruh halinin girdabina sokuyor.Geçen partiye bir arkadaş geldi burnundan soluyor arabası 18- 20 bin tl civarında trafik sigortasını 1.250 tl ye yapmış.Tabi ki cezalar olacak , ama cezalar milletin ödeme gücünü aşmayacak şekilde olacak bir asgari ücretli , dar gelirli bir memur, işçi ve esnaf bu cezayı nasıl ödeyecek nimeti külfet haline gelirse hayat çekilmez hale gelir.Cezalardan ziyade eğitim ve denetim faaliyetlerine ağırlık verilsin. İnsanları ve özelikle sürücüleri hatalı, dolaysıyla cezalı durumlara düşürmeyecek bir çok tedbirlere odaklanmalı.Hele hele tuzak kurar gibi bazı yöntemlerle sürücülere suç işlettirme ve akabinde büyük trafik cezaları kesme kolaycılığına gidilirse bu trafikte kazaları azaltmaz ve caydırıcı olmaz.
sadece ağır trafik cezaları ile trafik sorunları çözülmez. Ceza kesmek yerine daha çok kazaları önleyici maddi ve manevi tedbirler paketini ortaya koymalı. Bunun için medeni ülkelerde bu konuda başarı ortaya koymuş devletler örnek alınmalı.dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum