Türkmen şehit Nejdet Koçak'in ismi urfa'da yaşayacak

Şanlıurfa Karaköprü ilçesi yedikuyu Köyü 152 nolu parselde yer alan orman alanına 22 Mart 1979 tarihinde de Türkçülük yapmak suçlamasıyla tutuklanan ve 16 Ocak 1980'de de Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edilen Nejdet koçak’ın adı verildi.

Türkmen şehit Nejdet Koçak'in ismi urfa'da yaşayacak

Şanlıurfa Karaköprü ilçesi yedikuyu Köyü 152 nolu parselde yer alan orman alanına 22 Mart 1979 tarihinde de Türkçülük yapmak suçlamasıyla tutuklanan ve 16 Ocak 1980'de de Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edilen Nejdet koçak’ın adı verildi.

Türkmen şehit Nejdet Koçak'in ismi urfa'da yaşayacak
24 Ocak 2020 - 16:35
Reklam

Şanlıurfa Türk Ocakları Şube Başkanı Cemil Demir Yaptığı açıklamada; Türk Ocakları Genel Merkezi ile Tarım ve Orman  Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği Şanlıurfa Karaköprü ilçesi yedikuyu Köyü 152 nolu parselde yer alan orman alanına Nejdet Koçak ismi verilmiştir. Nejdet Koçak Bağdat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi (Doçent) olarak görev yaparken 22 Mart 1979 tarihinde Türkçülük yapmak suçlamasıyla tutuklandı. 16 Ocak 1980'de de Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edildi. Nejdet Koçak adıyla yüzlerce fidan yetişecek. Dedi.

Nejdet Koçak kimdir?

Nejdet Koçak, 7 Nisan 1939 tarihinde Kerkük’te doğdu. Bağdat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Daha sonra Saddam Hüseyin rejimi tarafından Türkçülük yapmak suçlamasıyla idam edildi. Nejdet Koçak, 7 Nisan 1939 tarihinde Kerkük’te doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1962 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Kerkük'e giderek 1962-1964 yılları arasında Zirai Donatım Müdürlüğü’nde çalıştı. 1964 senesinde de tekrar Türkiye’ye geldi. Bu dönemde ziraat alanında master eğitimi aldı. 1970'de de Irak'a dönerek Bağdat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmaya başladı. 1976'da da doçentliğe yükseldi. 22 Mart 1979 tarihinde de Türkçülük yapmak suçlamasıyla tutuklandı. 16 Ocak 1980'de de Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edildi.

Kerkük musalla mezarlığında yatan Nejdet Koçak'ın Irak Türkmenlerinin milli mücadele tarihinde ayrı bir yeri vardır. Birçok hizmeti yanında koçak, milliyetçi bir kuşağın yetişmesinde de büyük rol oynamıştır. İdealist kişiliği ve son derece ilkeli bir yaşama disiplini sayesinde koçak, Irak Türkmen davasının lideri olan bir ülkü devi idi. Türkmenlerin en sevilen şehidi koçak için, zalim dikta yönetimi mezar yapılmasını bile yasaklamıştır. Hatta cenaze ve taziye törenlerini dahi yasaklayan dikta rejimi, mezarın yakınına yaklaşanları bile takibe alıyordu. Bu yüzden Nejdet koçak'ı sevenler, gözyaşlarını gizlilikle akıtmışlardı. Dava arkadaşları ve onun yetiştirdiği kuşaktan bir grup, koçak'ın gömüldüğü yer olan aile mezarlığını 23 yıl sonra ilk defa ziyaret ettiler. Kalabalık bir grubun hazır olduğu mezarı başında tören yapılarak koçak rahmetle anıldı.
Nejdet koçak toplumun bağrından çıkmış bir liderdi. Yolumuzu aydınlatan abide bir şahsiyetti. Davamızın yılmaz bir savunucusu idi. Herkesi kucaklayabilen alp-eren ruhlu bir kahramandı. 1979 yılının Şubatında onu Ankara'dan Kerkük'e son kez arkadaşları uğurlarken daha dikkatli olmasını, gerekirse Türkiye'ye gelmesini rica ettiler ama o, gülerek, 'Siz beni merak etmeyin, kaderde şahadet varsa o da gerçekleşir.' Demişti. O şahadet şerbetini son damlasına kadar içmiş Allah'ın sevdiği bir kuluydu. Ayrıca mezarının yapılması için gerekli hazırlıklara başlanılması kararlaştırıldı.Şehit Nejdet Koçak, Irak Türkmenlerinin bir simgesi olduğu için, onun mezarı başında her yılın 16 Ocak günü tören yapılıyor. İlk tören de 16 Ocak 2004 tarihinde kalabalık bir topluluk tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu gelenek her yıl daha büyük programlar ve daha kalabalık topluluklar tarafından tekrarlanacaktır. Geçtiğimiz aylar içinde, karanlık eller, aziz şehidin mezar taşını tahrip edilmesi dikkat çekmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum