Ucuz Bıçak Alırsan Paranı Çöpe Atarsın (Video)

Kamacı, bizim de vatandaşlarımızdan ricamız çok ucuz bıçaklara kaçmasınlar. Ucuz bıçak alınca paranı çöpe atarsın bu yüzden 20 liraya değil de 30 liraya iyi bir bıçak alsınlar.

Ucuz Bıçak Alırsan Paranı Çöpe Atarsın (Video)

Kamacı, bizim de vatandaşlarımızdan ricamız çok ucuz bıçaklara kaçmasınlar. Ucuz bıçak alınca paranı çöpe atarsın bu yüzden 20 liraya değil de 30 liraya iyi bir bıçak alsınlar.

Ucuz Bıçak Alırsan Paranı Çöpe Atarsın (Video)
14 Temmuz 2021 - 18:07

Bıçakçı  Mustafa Kamacı Şanlıurfa Gazetesine yaptığı açıklamada ; 25 yıldır bu mesleğin içerisindeyim, benden önce babam burada bu mesleği yürütüyordu ondan önce de onun babası çalışmaktaydı, şuanda da 3. Kuşak olarak devam ediyoruz. Biz de hem imalat hem bileme hem satış var, lokantalar için, kasaplar için, berberler, terzilerin makaslarının bilemesini yapıyoruz, şuanda da bu şekilde devam ediyoruz. O zamanlar daha az rağbet gören bir meslekti, müşteri potansiyeli daha az olan bir sektördü, şuan da çok şükür lokantalar açıldıkça, berberler açıldıkça daha çok talep görmeye başladı. Çünkü teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin eve bir bıçak alınca belli bir süreden sonra körelir ve ister istemez onu getirip keskinletmek zorundalar, çünkü her köreldiğin de atıp yenisini almak zor bu yüzden bilevlemek daha kolay ve uygun geliyor. Şuan ortalama 5 tane falan var, bu sayı Şanlıurfa için ideal fakat ilçeler de sorun yaşıyoruz çünkü ilçelerden bize çok şikâyet geliyor buralara da iş yerleri açın diye bize çok talep geliyor. İşin kötü olan tarafı eleman yok, eleman yetiştiremiyoruz örneğin Karaköprü ilçesi yakın bir ilçedir oraya iş yeri açmak istiyorsun ama eleman yetişmediği için de açamıyorsun. Gençler de o merak o istek ola ki bir şeyler ortaya çıksın ama gençler de istek olmayınca bir sonuç alamıyoruz.  Bıçaklarımızın ham maddesi özellikle Fransa ve Almanya’dan gelir çelik olarak, bıçaklarımızın ebatları vardır örneğin 1 numaralı bıçak kasapların kesim için kullandıkları bıçaktır, bize çelik geldikten sonra biz baskı da bıçak haline getiriyoruz. Isı işlemi görür daha sonra makine de taşlama işlemi gördükten sonra polisaja vuruyoruz ondan sonra ağız işlemlerini yapıyoruz, saplarını takıp satışa hazır hale getiriyoruz. Bir büyüğü olan bıçak lokantalar da doğrama bıçağı diye geçen bıçaktır, onun bir büyüğü 3 numara salata bıçağı diye geçer hepsi bizim kendi el imalatımızdır ve ham maddesi Fransa’dan gelir, diğer bıçak çeşidimiz Almanya’dan gelir. Türkiye’de kullanılan 2 çeşit ham madde var biri Fransa biri Almanya bir de bazı bıçaklar ucuz olsun diye kaşık çeliğinden yapılanlar var 15 – 20 liraya satılıyor, bizim de vatandaşlarımızdan ricamız çok ucuz bıçaklara kaçmasınlar. Ucuz bıçak alınca paranı çöpe atarsın bu yüzden 20 liraya değil de 30 liraya iyi bir bıçak alsınlar. Bunu anlamak çok zor bu yüzden en kolay çare bilinen yerden daha iyi olur yoksa bıçağa bakıp da anlamaları çok zor. Zaten halkımız genel de körelen bıçaklar olunca yenisini almak yerine bize getiriyorlar keskinlettirmek için de, tamiri için de her şeyini bize getiriyorlar biz yapıyoruz. Terzi makasları bize gelir, berber makasları bize gelir, kasaplar, kasap bıçaklarını bize getirirler. Dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum