Uğruna şehit verdiğimiz toprakları işleyemez hale geldik

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa Çiftçileri Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut DEMİRKIRAN ile çiftçilerin sorunları ile ilgili röportaj yaptı.

Uğruna şehit verdiğimiz toprakları işleyemez hale geldik

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yusuf Güler Şanlıurfa Çiftçileri Dayanışma Derneği Başkanı Mahmut DEMİRKIRAN ile çiftçilerin sorunları ile ilgili röportaj yaptı.

Uğruna şehit verdiğimiz toprakları işleyemez hale geldik
15 Ekim 2018 - 18:29

Demirkıran, Türkiye’de maalesef üreten insanlar ayak dibinde dolanıyor.

Elektrik konusunda çiftçilerimiz çok muzdarip, mazot konusunda çok muzdarip, pamuk fiyatları çok düşük. Bizi yönetenler, bizi Ankara’da temsil eden insanlar çiftçilerin dertleriyle hemhal olmuyorlar. Çiftçilerimizin derdini Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza iletmiyorlar.

Gelecek sene vatandaş kan ağlayacak, şuanda da kan ağlıyor ama gelecek sene yüzde 50 – 60 kimse üretim yapamaz, yapacak durumda da değil, girdiler çok pahalı.

Buradan tarım bakanımıza seslenmek istiyorum, sorunlarımızın çözümü devlettedir, yetkililerdedir, hükümettedir, bizi yöneten insanlardadır. Sorunlarımıza el atılmazsa bölgede çok büyük sosyal patlamalar olur ve hepimiz zarar görürüz.

Vatandaş üretebilsin ki çark dönsün. İnşallah bizi yöneten insanlar bizim sesimizi duyar, beraber bir toplantı yaparız ortak noktayı buluruz ne şiş yansın, ne kebap yansın.

 

                SİZİ TANIYABİLİRMİYİZ?

Mahmut DEMİRKIRAN ,Şanlıurfa Çiftçileri Dayanışma Derneği Başkanlığını yürütüyorum.

DERNEĞİNİZİN KURULUŞ AMACI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Çiftçilerimizin hakkını kimse aramadığı için biz çiftçiler olarak bir araya gelip bu kararı aldık. Çiftçilerin dertlerini, sorunlarını yetkili insanlarla paylaşmak ve bütün çiftçilerin sesini duyurmak için bu derneği kurma ihtiyacını duyduk.

DERNEĞİNİZİN ÇALŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİRİMİSİNİZ?

Elektrik konusunda çiftçilerimiz çok muzdarip, mazot konusunda çok muzdarip, pamuk fiyatları çok düşük. Bizi yönetenler, bizi Ankara’da temsil eden insanlar çiftçilerin dertleriyle hemhal olmuyorlar, çiftçilerimizin derdini Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza iletmiyorlar. Kendileriyle defalarca yüz yüze, telefonda görüştüğümüz zaman tamam diyorlar fakat devamını getirmiyorlar, mecliste de dile getirmiyorlar. Bu yüzden biz de çiftçiler olarak birleşip bu derneği kurduk.

ŞANLIURFA’DAKİ ÇİFTÇİLERİN NE GİBİ SORUNLARI VAR?

Sorunlarımız öyle bir yumak haline gelmiş ki, elektrik desen nereden tutsan ordan dağılıyor, üretici üretiyor ama ürettiğini satamıyor. Pamuk şuan da bütün dünya da 12 lira ama Türkiye’de 8 lira. Şuan da büyük sanayiciler, çırçırcılar vatandaşın boğazını sıkmış, vatandaş yeteri kadar tefecilerin eline düşmüş, bankacıların elinde evde ki halısı, çulu neyi varsa satarsa yine de bunlara çıkmaz.

Elektrik girdileri çok pahalı, 2019’un sezonunda kesinlikle yüzde 50, 60 üretenler kesinlikle üretim yapamazlar, ben böyle görüyorum. Geçen sene bu zamanlar da gübreler 1.700 idi, şuan da 3 binin üzerinde, geçen sene bu zamanlar da mazot fiyatı 4 bindi, şuan da 6.30’u geçti. İlaçlar hakeza, biz 9 sefer ilaçlama yaptık ama gelecek sene 2 – 3 sefer yapabiliriz inşallah böyle olmaz eğer olursa çiftçiler tarımı bırakır. Biz üretici olarak sesimizi yetkililere duyurmak istiyoruz. Milletvekilleri bizleri temsil etmiyorlar, buradan Sayın başkanım Selahattin Bey’e de seslenmek istiyorum mutlaka yetkili insanlara söylesin, ziraat oda başkanlarıma da sesleniyorum, Başkan Ahmet Eyyüpoğlu olmak üzere Siverek, Hilvan, Bozova hepsinin ziraat oda başkanlarına sesleniyorum, çiftçilerin dertlerini dile getirin. Buradan Başkanım Şemsi Bayraktar’a da seslenmek istiyorum Ankara’da ki tarım bakanımıza, Cumhurbaşkanımıza ve yetkili insanlarla da görüştüğü zaman vatandaşı hiçbir zaman kaderiyle başbaşa bırakmaması lazım. Başka ülkeler de dünyanın gıpta ettiği bir coğrafya da yaşıyoruz, elektrik desen elektrik var, toprak desen toprak var, güneş desen güneş var. Hollanda Konya kadar değildir, bütün dünya ülkelerine ihraç yapıyor biz burada kendi yağımızla kavruluyoruz, devletin buna bir an evvel el atması lazım. Çiftçi ayakta durursa sanayicisi de ayakta durur, esnafta ayakta durur şehirde ki bütün çarklar çiftçilere bağlıdır eğer çiftçi çarkı dönderirse çark döner ama çiftçi döndüremezse kesinlikle çark dönmez ve herkes iflas etmek zorunda kalır.

Gübre hakkında tarım bakanımız bir açıklama yaptı, yüzde 15’i indirdik dedi ama yetmiyor geçen sene bu zamanlar da ben 50 ton gübre alıp ambarıma koymuştum. Şuan da 50 tonu bırakın 50 kilo alacak güçte bile değilim, mazot hakeza her şey ateş pahasına. Türkiye’de maalesef üreten insanlar ayak dibinde dolanıyor.

BU SORUNLAR ÇİFTÇİLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Gelecek sene vatandaş kan ağlayacak, şuanda da kan ağlıyor ama gelecek sene yüzde 50 – 60 kimse üretim yapamaz, yapacak durumda da değil, girdiler çok pahalı, mazot, gübre, ilaç, tohum örneğin biz buğday üretiyoruz ama buğday 10 senedir aynı fiyatta bin lira! Bin lira! Bin lira! Bunun girdisi her sene yüzde 50 artıyor ama çıktısı yerinde sayıyor.

ÇÖZÜM OLARAK SİZCE NELER YAPILABİLİR?

Buradan tarım bakanımıza seslenmek istiyorum, sorunlarımızın çözümü devlettedir, yetkililerdedir, hükümettedir, bizi yöneten insanlardadır. Sorunlarımıza el atılmazsa bölgede çok büyük sosyal patlamalar olur ve hepimiz zarar görürüz. En kutsalımız nedir? Topraktır, eğer biz bu toprağı işletmezsek toprakta elden gider. Bu toprak uğruna, vatan uğruna biz yüzlerce şehit veriyoruz, uğruna şehit verdiğimiz toprakları işleyemez hale geldik.

YETKİLİLERDEN TALEPLERİNİZ NELERDİR?

Yetkililerin bir an önce çiftçileri desteklemesi lazım, girdilerin biraz azalması lazım. Vatandaş üretebilsin ki çark dönsün. İnşallah bizi yöneten insanlar bizim sesimizi duyar, beraber bir toplantı yaparız ortak noktayı buluruz ne şiş yansın, ne kebap yansın.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim bize bu imkanı verdiğiniz için…

YORUMLAR

  • 0 Yorum