Ülke olarak hepimiz sabretmeliyiz.

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cahit Coşkun Şanlıurfa’da inşaat işleri ile iştiğal eden Cevdet Bayram ile Türkiye ve Şanlıurfa gündemi ile ilgili röportaj yaptı.

Ülke olarak hepimiz sabretmeliyiz.

Şanlıurfa Gazetesi muhabiri Cahit Coşkun Şanlıurfa’da inşaat işleri ile iştiğal eden Cevdet Bayram ile Türkiye ve Şanlıurfa gündemi ile ilgili röportaj yaptı.

Ülke olarak hepimiz sabretmeliyiz.
18 Nisan 2022 - 17:00

             Bayram, Allah yardım etsin garibanlara. Örnek vermek de gerekirse eğer mesela yağ alıyorduk biz önceden ilk zam geldiğinde 350 liraydı ve çok şaşırdık çünkü bize çok pahalı geldi. Şuana bakarsak aynı mal şuanda 700 lira olmuş, 800 lira olmuş tabi ne yazık ki yapacak bir şey de yok insanlar mecburen alıyor.                        Zaten öyle bir dönemdeyiz ki kimse mecbur kalmadığı bir şeyi almıyor,
Kira fiyatları da şöyle ki  binbeşyüz lira olan dairenin kira bedeli şuan da iki katına çıkıp 3 bin lira oldu bu durum da peki vatandaş ne yapacak? Asgari ücret 4250 lira bu adam aldığı maaş ile kiramı versin, elektrik faturası mı ödesin, doğal gaz faturası mı ödesin, su faturası mı ödesin, telefon faturası mı ödesin, evi ihtiyaçlarını mı karşılasın gerçek anlam da millet zor durumda.
                 Ben 51 yaşındayım ve bu yaşıma kadar ben böyle bir zam görmedim, 2002 yılında rahmetlik Bülent Ecevit vardı, zam yapıyordu ama örneğin şimdinin parasıyla 15 günde bir 10 kuruş, 20 kuruş zam yapıyordu. Ben hatırlıyorum o zamanlar biz de kızıyorduk sürekli zam geliyor diye ama şuan hiç öyle değil zam geliyor.
               Zaten onlardan çok ne yazık ki savaş bize yansıdı, İstanbul boğazından gemi ile yağ geçiyor, sanki füze gidiyor gibi milletin ilgisini çekiyor yağ geçiyor diye
Biz aslında bu duruma düşecek ülke değiliz, biz de tarım da var, sanayi de var, gençlik de var ama sanki hepsi boşa çıktı gibi, ülke olarak hepimiz sabretmeliyiz.
 
  
SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?
Benim İsmim Cevdet Bayram

GIDA FİYATLARINDA Kİ ZAMLAR İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Bu konu aslında öyle bir konu ki pek de söylenecek bir şey yok, her şey ortada şuan da tabi baktığımız zaman 10 liralık mal 30 lira oldu, 40 lira oldu, gerçekten Allah sonumuzu iyi etsin. Nereye elini atsan gerçekten ama gerçekten perişan durumda, Allah yardım etsin garibanlara. Örnek vermek de gerekirse eğer mesela yağ alıyorduk biz önceden ilk zam geldiğinde 350 liraydı ve çok şaşırdık çünkü bize çok pahalı geldi. Şuana bakarsak aynı mal şuanda 700 lira olmuş, 800 lira olmuş tabi ne yazık ki yapacak bir şey de yok insanlar mecburen alıyor. Zaten öyle bir dönemdeyiz ki kimse mecbur kalmadığı bir şeyi almıyor, ben inşaat işiyle uğraşıyorum 250 bin ila 300 bin lira arasında fiyat değerleri olan dairelerin de şuanda ki değerleri oldu sana 1 milyon lira. Bir torba çimento olmuş şuan da fiyatı 70 lira oysaki geçen yıl bu zamanlar 15 – 16 liraydı yine biz çok yükseldi diyorduk o zamanlara tabi nerden bilelim şuan da bir torba çimentonun 70 lira olacağını biz.

EV VE KİRA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK BU KONUDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Kira fiyatları da şöyle ki  binbeşyüz lira olan dairenin kira bedeli şuan da iki katına çıkıp 3 bin lira oldu bu durum da peki vatandaş ne yapacak? Asgari ücret 4250 lira bu adam aldığı maaş ile kiramı versin, elektrik faturası mı ödesin, doğal gaz faturası mı ödesin, su faturası mı ödesin, telefon faturası mı ödesin, evi ihtiyaçlarını mı karşılasın gerçek anlam da millet zor durumda. Bizim bu konuda buranda yetkililerden talebimiz bu sorunlarımıza çare bulmalarıdır, Allah sonumuzu iyi etsin.

AKARYAKIT FİYATLARINA GELEN ZAMLAR İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Ben 51 yaşındayım ve bu yaşıma kadar ben böyle bir zam görmedim, 2002 yılında rahmetlik Bülent Ecevit vardı, zam yapıyordu ama örneğin şimdinin parasıyla 15 günde bir 10 kuruş, 20 kuruş zam yapıyordu. Ben hatırlıyorum o zamanlar biz de kızıyorduk sürekli zam geliyor diye ama şuan hiç öyle değil zam geliyor 1 lira, zam geliyor 2 lira. Bakın şimdi benim depom 45 litre alıyor ve 6. Ay da 130 liraya dolduruyordum ve şuan da 500 lira, petrole giriyorum 500 liralık yakıt alıyorum ve bana 3 gün de gitmiyor. Geziyoruz çünkü mecburiyetlerden dolayı inşaatlara gidiyoruz falan gene iyi kötü biz dönderiyoruz peki olmayanlar ne yapacaklar, ya arabayı hiç yerinden kaldırmayacaksın ya da sabredeceksin artık yapacak bir şey yok. Zam gelince 2 lira, 3 lira birden geliyor ama indirim gelince 25 kuruş iniyor, 50 kuruş iniyor, bir de düştü diyorlar oysaki ne düşmesi zaten fiyatlar tavan yapmış ne düşmesi ne hali. Rusya’da savaş oldu, aynı gün bizim paramız, Rusya’nın parasından 1 buçuk kat daha fazla değer kaybetti demek ki Allah korusun biz de savaş olsa halk birbirini kırar açlıktan. Düşman değil de bizi ekonomik kriz öldürür zaten.

UKRAYNA RUSYA SAVAŞI İLE İLGİLİ NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Zaten onlardan çok ne yazık ki savaş bize yansıdı, İstanbul boğazından gemi ile yağ geçiyor, sanki füze gidiyor gibi milletin ilgisini çekiyor yağ geçiyor diye. Biz aslında bu duruma düşecek ülke değiliz, biz de tarım da var, sanayi de var, gençlik de var ama sanki hepsi boşa çıktı gibi, ülke olarak hepimiz sabretmeliyiz.
 
BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

Ben teşekkür ederim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum