Üniversitede bölüm seçerken araştırılmalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şehir plancısı Emine ALAGÖZ ile röportaj yaptı.

Üniversitede bölüm seçerken araştırılmalı

Şanlıurfa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kamil Güler Şehir plancısı Emine ALAGÖZ ile röportaj yaptı.

Üniversitede bölüm seçerken araştırılmalı
24 Temmuz 2019 - 19:14
Reklam

Alagöz; şehir ve bölge planlama bölümüne gitmeden önce bölüm hakkında araştırmalar yapıp işi ehline sormak gerekiyor.

Okurken de biraz sabır isteyen bir bölüm, uykusuz geceleri ve sabahlamayı göze almaları lazım sonuçta bir jüri önüne geçiyorsunuz ve jüriye bir şeyler sunmak zorundasınız bu yüzden çok araştırmacı ve bu konuda bilgili olmak da gerekiyor.

Teknik gezilere giderdik şehir şehir dolaşırdık zaten ismimizin de şehir planlama olmasından da yola çıkabiliriz. Şehirleri geziyoruz onların sosyal, kültürel geleneklerini göz önüne alarak o şehri nasıl tasarlayabiliriz, o şehir için neler yapabiliriz gibi derslerimiz oluyordu.

Mezun olduktan sonra kendi iş yerimizi kurma gibi avantajlarımız var, bazı bölümler de bu imkan yok ama biz yapabiliyoruz bunun için tecrübe de gerekiyor.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Şehir plancısı Emine ALAGÖZ

TERCİH DÖNEMİNDE SİZİN BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇMEK İSTEYENLERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?

Tercih etmeden çokça düşünmeleri gerekiyor bu bölüme ne kadar hazırlar diye ve bölümü araştırmaları lazım. Ben araştırmadan gitmiştim açıkçası ve biraz zorlanmıştım o konuda bu yüzden arkadaşlarıma şu tavsiyeyi vereceğim; şehir ve bölge planlama bölümüne gitmeden önce bölüm hakkında araştırmalar yapıp işi ehline sormak gerekiyor nasıl oluyor, ne gibi sorunlarla karşılaşılıyor gibi araştırmalar yapması gerekiyor ki bölüme ne kadar hazır olduğunun farkına varsın. Okurken de biraz sabır isteyen bir bölüm, uykusuz geceleri ve sabahlamayı göze almaları lazım sonuçta bir jüri önüne geçiyorsunuz ve jüriye bir şeyler sunmak zorundasınız bu yüzden çok araştırmacı ve bu konuda bilgili olmak da gerekiyor. Üniversite de çok önemli, şehir planlamayı çok güzel ve iyi üniversiteler de okumayı tercih etsinler ve bölümü seçerken ne kadar hazırım sorusunu kendilerine sorsunlar.

BÖLÜM HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Bölüm sayısal olarak alınıp 4 yıllıktır ve bazı üniversiteler de hazırlık olabilir ama biz de daha çok sözel ağırlıklı oluyordu, projelerimiz olurdu, teknik gezilere giderdik şehir şehir dolaşırdık zaten ismimizin de şehir planlama olmasından da yola çıkabiliriz. Şehirleri geziyoruz onların sosyal, kültürel geleneklerini göz önüne alarak o şehri nasıl tasarlayabiliriz, o şehir için neler yapabiliriz gibi derslerimiz oluyordu. Sözel dediğim dersler de mevzuata göre biz gidiyoruz, biraz mevzuat da bilmemiz gerekiyor, bunları yaparken tabi yöntemleri var, uyulması gereken kuralları var, planlama bu şekilde gidiliyor.

BÖLÜMÜNÜZÜN NE GİBİ AVANTAJLARI VAR?

Mezun olduktan sonra kendi iş yerimizi kurma gibi avantajlarımız var, bazı bölümler de bu imkan yok ama biz yapabiliyoruz bunun için tecrübe de gerekiyor, özel bürolarda, belediyeler de, bakanlıklar da çalışabiliriz bunun dışında başka işler de yapabiliriz ama işimiz genelde bakanlıklar da, belediyelerde olduğu için daha çok buralar da çalışıyoruz.

SON OLARAK NELER EKLEMEK İSTERSİNİZ?

Bu bölümü okuyan arkadaşlarım için söylüyorum, biraz parasal konuda da dikkat etmeleri gerekiyor çünkü biraz her hafta jürilere çıkarken paftalarımızı alıp giderdik çıktı falan bunun dışında bilgisayara ihtiyacımız var sürekli bilgisayar üzerinde çalışıyoruz. Bazı üniversiteler elle çiziyor ama genelde bilgisayara geçildi artık bu yüzden arkadaşlarımızın dikkat etmeleri gerekiyor.

Şanlıurfalılar bilgi almak için Emine Alagöz’e Esentepe mah. 295. Sk. Başak. Apt. altı No:1 Karaköprü adresinden ve 0542 256 68 97 nolu telefondan ulaşabilirler.

BİZE ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

BEN TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Çevreci
    1 yıl önce
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Emine Hanım.İş yeriniz de hayırlı olsun